מכתב פתוח של הסופרת Annie Choi והנה הוא בתרגום חפשי:

 

Choi_authorphoto2-copy

 

פעם, לפני זמן רב בימים עברו, היה לי חבר שלמד ארכיטקטורה, בכדי להפוך ככל הנראה, לאדריכל.
חבר זה הציג אותי בפני חברים אחרים, שגם הם לומדים אדריכלות. לחברים האלה היו חברים אחרים שהיו אדריכלים – אדריכלים אמיתיים, שעושים ארכיטקטורה אמיתית, כמו עיצוב דירות יוקרה שנראות כמו דילדואים מזכוכית והאדריכלים האמיתיים האלה, הכירו אדריכלים אמיתיים אחרים ועכשיו האנשים היחידים שאני מכירה הם אדריכלים.
הם אחראיים לכל הדילדואים המעוצבים מזכוכית, שאני לעולם לא אעבוד או אחיה בהם ומשרתים רק בכדי להסתיר לי את הים ואת העיר.

אל תבינו אותי לא נכון, אדריכלים. אני אוהבת אתכם כבני אדם. אני חושבת שאתם נחמדים, מריחים טוב רוב הזמן ואני אוהבת את המשקפיים שלכם. יש לכם שיער משגע ואם אתם ברי מזל, רובו על הראש שלכם. אבל לא אכפת לי מאדריכלות.
זה באמת מה שאכפת לי:

פיתות
קיפודים
קפה

כפי שניתן לראות, הארכיטקטורה היא לא ברשימה. אני מאמינה שהאדריכלות נופלת איפשהו בין פטרת ציפורניים וקולונוסקופיה פולשנית, ברשימה של דברים שמעניינים אותי.

אולי אם לא הייתם מדברים על זה כל כך הרבה, היא הייתה מעניינת אותו יותר.
כאשר אתה מצביע על גליל זכוכית ואומר בגאווה, היי, המשרד שלי עיצב את זה, אני מצחקקת ואומרת שזה נראה כמו מקטרת לעישון נאפס.
אתה מסובב את ראשך בגועל ובבושה. אתה חושב לעצמך, ברור שהיא לא מבינה. מה היא יודעת? היא סתם סופרת. היא לא אדריכלית. היא מכבדת הטיות לשון, לא זין מזכוכית ואז אתה אומר, עכשיו אני מעצב מתחם לייפסטייל, ואני שואלת מה זה ואתה אומר, זהו מקום שמציע מוצרים ושירותים והזדמנויות קמעוניות ואני אומרת, אתה מתכוון כמו קניון ואתה אומר לא. זהו מתחם לייפסטייל. אני אומרת שזה נשמע כמו קניון. אני מהשכונה, כלבה.
אני מכירה קניונים.

אדריכלים, אני לא אשקר, אתם מבלבלים אותי. אתם עובדים שישים, שמונים שעות בשבוע ועדיין אתם תמיד עניים.
למה אתם לא קונים לי אף פעם משהו לשתות? איפה השפע של העושר שלכם? אולי בזבזתם אותו על יין מרלו. אולי בזבזתם אותו על זונות ומציצות. אני לא יכולה להיות בטוחה. זוהי תעלומה. אני אשאיר את זה למדענים לפענח.

אדריכלים אוהבים לדבר על כמה שעות שינה יש להם. האחד יספר, איך הוא היה בסטודיו עד חמש בבוקר, רק כדי לחזור שוב כעבור כמה שעות ואז האחרים עוד יגידו, אה, זה שום דבר. אני לא ישנתי שבוע ואז עוד יהיה מיד מי שיגיד, נחשי מה, לא ישנתי אי פעם מעולם.
אדריכלים יקרים שלי, המידה של כמה קשה אתם עובדים וכמה שהשגתם, אינו קשור למספר השעות שלא ישנתם. האם שמעתם על רם קולהאס? הוא אדריכל מפורסם.
אני יודעת את זה, כי אתם אומרים לי כל הזמן שהוא אדריכל מפורסם. אני שומעת שרם קולהאס תמיד ישן.
הוא, אני מניחה, ישן עכשיו ואני שומעת שהוא זוכה שהחרא שלו יבנה ואני גם שומעת, שבמהלך מדהים, הוא עושה בניין שלא נראה כמו זין של זכוכית, אבל כמו וגינה מבטון.
כשאתה ישן יותר, יוצא לך נרתיק. כולכם יכולים ללמוד לקח מרם קולהאס.

חיים קשים עבורי, עליכם להבין. אדריכלים הם חלק חשוב מהקיום שלי.
הם מתקשרים אלי באחת עשר בלילה ואומרים שהם בדיוק סיימו לעבוד, האם אני רעבה? תקשיב, זה כמעט חצות. אכלתי כבר לפני שעות.
לפני די הרבה זמן, למעשה, אני שוב רעבה. אז כן, אני אלך איתך. אז אני אלך ויהיו שם אדריכלים אחרים שמדברים על קיצורי דרך של AutoCAD ומשהו על לוחות חשמל ואתה יכול להאמין שזה כל מה שעשיתי היום, איזה שעמום.
אני מסתכלת סביב השולחן, עייפה, רעבה וחושבת לעצמי, אבל נותר לי רק כדור אחד באקדח.
במי אני אבחר?
יש לי חבר שהוא רופא. הוא נותן לי סמים ותרופות. אני נהנית מהם. יש לי חבר שהוא עורך דין. הוא עזר לי לתבוע את בעל הבית שלי. החברים שלי האדריכלים לא נתנו לי שום דבר. אין תרופות, אין ייעוץ רפואי והם אפילו לא יודעים איך לאיית עתירה.
חבר אדריכל אחד, חישב שהדירה שלי הייתה בת 70 מטר מרובע. זה היה נחמד. תודה על זה.
אני מניחה שאפשר גם לשאול מה מישהי כמוני מביאה לאדריכלים כמוכם. אני מביאה שמחה. אני צווחת על אדריכלים, כשהם מתחילים לדבר על אדריכלות. אני מכריחה אותם לדון בנושאים הרבה יותר מעניינים, כמו ביצי תרנגולי הודו. למה אנחנו אוכלים ביצי תרנגולות, אבל לא ביצי תרנגולי הודו? הן גדולות יותר ואנשים באמת אוהבים תרנגולי הודו.
רואים? אני לא מפחדת לשאול את השאלות הקשות.

אז, אדריכלים יקרים, אני אשאר בסביבה, לזמן קצר בלבד. אני מקווה שיום אחד כמה מכם תהיו רופאים ועורכי דין, או תצליחו להבין את חיובי המסים שלי.
ואנו נצחק על הימים שבהם בילינו את כל הערב, מדברים על איזה בחור אירופאי שמעולם לא פגשנו, שעיצב בניין שאתה לא תראה כי אתה עסוק מדי בעבודה, על משהו שאף פעם לא יבנה.

אבל גם אם אותו יום לא יגיע, צור איתי קשר בכל מקרה, אני חופשייה.

שלכם,
אנני צ'וי

 

11366_406020727_hr

 

והנה המכתב המקורי באנגלית