בסוף המאה ה-19 התפתח סגנון אדריכלות חדש בברצלונה - ה”מודרניסטה“, תת-סגנון קטלוני של תנועת האר-נובו הצרפתית. סגנון המודרניסטה, הסגנון מקושר דווקא לאנטוני גאודי והוא והסגנון הזה, הפכו להיות חלק מסימני ההיכר של ברצלונה, אך רבים סוברים שעבודתו היא תת-סגנון בפני עצמה - “סגנון גאודי”.

 

Colònia Güell

מושבת פועלים בשם Colònia Güell, בסנטה קולומה דה סרוולו, היא כיום עיר בת כ-7,000 תושבים, 20 ק"מ מחוץ לברצלונה. בשנת 1898 הוזמן אנטוני גאודי על ידי הרוזן יוסבי דה גוט, שרצה לבנות שם כנסייה. החזון מעולם לא הושלם כי המימון אזל כתוצאה מתלאות כלכליות והעבודה הופסקה בשנת 1915, כשרק הקריפטה, הכיפה, הושלמה. למרות שהמקום מוגן על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, בשנת 2002 בוצע שיקום במבנה על ידי האדריכל אנטוניו גונזלס מורנו, שזכה לביקורת רבה על כך שלכאורה התעלל ביצירתו של גאודי.
בתהליך הבנייה של קולוניה גואל, גאודי ניסה מערך טכניקות ופרטים ארכיטקטוניים, שרבים מהם ישמשו אחר כך אותו בתכנון הסגראדה פמיליה בברצלונה.
photography: Samuel Ludwig

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Casa Batlló

דמיונו מעורר ההשראה של אנטוני גאודי ללא ספק בא לביטוי באחד העיצובים הפואטיים והאמנותיים ביותר שלו לבניין, שתוכנן עבור ברון עשיר בשם ג'וזפ בטלו. הסינתזה שלו לצורות בעלי חיים, שריגים דמויי גפן, רמזים לעצמות ולשלד, והשימוש שלו בפיסות צבעוניות של קרמיקה וזכוכית, מפסלים יצירת מופת. הסגנון שלו מקיף את כל מה שמגדיר את האר נובו, בית הספר הצרפתי לאמנים דקורטיביים משנות ה-90 של המאה ה-19. האר נובו שאב מהטבע וגאודי הוא חקר צורות, דפוסים וצבעים בקאסה באטלו, כניגוד לצורות הנוקשות שבאדריכלות הסובבת אותו.
פנים המבנה אולי אפילו יותר מעוצב מהמעטפת שלו, הקווים הזורמים והמתפתלים כולם פרשנויות לצורות הטבעיות שהיוו השראה לסגנון האר-נובו של גאודי.
Photography: Ignasi de Solá-Morales, John Gill

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(La Pedrera (Casa Milà

פרוש השם "מחצבת האבן", בהתייחסות למראה הבלתי שגרתי החצוב שלה. זהו בניין מודרניסטי בברצלונה, קטלוניה, ספרד. זה היה בית המגורים הפרטי האחרון שתוכנן על ידי האדריכל אנטוני גאודי ונבנה בין 1906 ל- 1912. באותה תקופה הוא היה שנוי במחלוקת בגלל חזית האבן המוזרה שלו, עם מרפסות מעוותות מברזל יצוק.