לצד הפופולאריות של הסגנון הים תיכוני כיום, גם סגנון הפואבלו המקסיקני קם לתחייה וגרסאות מודרניות שואפות לחקות את המראה הקולוניאלי ספרדי מערבי.

 

סגנון ארכיטקטוני זה מיזג שפת עיצוב בתים מספרד, עם החומרים והסגנונות המקומיים של שבטים אינדיאנים, במיוחד שבטי הפואבלו והופי בדרום מערב מקסיקו.
לבתי אדובי דרום-מערביים יש בדרך כלל גגות שטוחים וקירות עבים, עם חדרים המקיפים חצר מרכזית. בעוד שבתי הפואבלו המקוריים נבנו מלבני אדובי העשויות בוץ והשתמשו בעיקר בו ומעט יחסית בעץ, בתי פואבלו החדשים בנבנים בשיטות קונבנציונליות ורק מחופים בטיח, כדי להשיג את המראה של הפואבלו המסורתי.
האלמנט המוכר ביותר בסגנון הוא קורת הגג,, המכונה ויגה (vigas). שאר המאפיינים עיקריים של בתי Adobe הם קירות עבים ובקצותיהם חרס, לבני בוץ אדובי או חיקויי שלהם מחופה טיח בצבעי אדמה טבעיים. בחוץ ובפנים קורות עץ ענקיות, בתקרה ובגג. עמודי תמך במרפסת ומסביב לדלתות. גגות שטוחים או משופעים בעדינות. תעלות לניקוז מים מהגג. חלונות קטנים ומרובעים הבנויים עמוק בקירות. תוכנית קומה שבמרכזה חצר או פטיו סגורים. קמינים פינתיים. ספסלים מובנים בקירות. נישות קיר פנים. מרפסות רחבות ועוד.
אדריכלות פואבלו היא פתרון מעשי לאזורים עם אקלים מדברי והתושבים הקדומים מצאו אותם מתאימים באופן ייחודי לחום האכזרי של האזור הדרום מערבי. הקירות העבים סופגים את חום השמש ביום ומשחררים אותו לאט בלילה.

 

Anne McKinnell

Anne McKinnell