ברפובליקה המרכזית של פולין, טריטוריות גיאוגרפיות מגוונות אשר אוכלסו בשבטים ובתרבויות שונות, במשך אלפי שנים. עריה ועיירותיה משקפות קשת שלמה של סגנונות, החל בארכיטקטורה רומנסקית ​​ועד גותית ומבנים פוסט -מודרניסטיים. יש במדינה 17 אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו, אחד מהם נמצא מתחת לנחל מלינובקה, בקרקוב, זהו אחד המכרות התת קרקעיים הוותיקים והגדולים בעולם, שהפכו למתחם נרחב הכולל הכל - ממרכז בריאות טבעית ועד לכנסייה - זה מכרה המלח וויליצ'קה Wieliczka.

הוא מכונה "אחד משבעת הפלאות של פולין" ומתוארך לתקופה הניאוליתית. ארכיאולוגים גילו שם עבודות כריית מלח פרהיסטוריות בנות כמעט 5.5 אלף שנה, בו תיבלו תושבי וויליצ'קה את מאכליהם.
מלח היה תבלין נדיר והמכרה הפך לאוצר לאומי שלא יסולא בפז וייחודי בכל העולם. במאה השלוש עשרה, ויליצ'קה נודעה כיצרנית המלח הגדולה ביותר בפולין והרווחים ממכירת מלח היוו שליש מהכנסות המדינה.
מכיוון שכיום כבר לא כורים מלח בוויליצ'קה, חדריו ומסדרונותיו משוחזרים כעת ונגישים לטיולים, מופעים, אתרי מרפא, תפילה וחגיגות מלכותיות. במקום חפירת מלח, כורים עדיין עובדים כיום באתר כדי לשמר את ציון הדרך ההיסטורי.

קראו גם
מכרה המלח ברומניה