חלק יראה בהן חורבות מתפוררות ואחרים יראו מרחבים יפים שההיסטוריה שכחה. בין אם זה בעקבות אסון גרעיני, מלחמה או דעיכה, או אולי אפילו נפילת אימפריה, כמה ערים ברחבי העולם - מהמזרח הרחוק לצפון אמריקה - הפכו לנטושות, חלקן כמעט בן לילה. בכמה מקרים, מיזמי פיתוח נדל"ן כושלים, הצטרפו לבניינים הנטושים הריקים מאדם. כולן, לעומת זאת, הן חלום רטוב של כל צלם. אם אחת מהעיירות הללו נראית או נשמעת מוכרת, הנה הסיבה: רבות שימשו כאתרי צילום, הרבה לאחר מותן. אז אם הסגר הפך את עריכן לנטושות, קבלו את ערי הרפאים האמתיות.

האי האשימה, יפן Hashima Island, Japan
אי דרומי זה, ששטחו 16 דונם – אזור כריית פחם תת-קרקעי לשעבר, תשעה קילומטרים מחופי נגסאקי, חווה את שגשוגו משנת 1887 עד 1974 ואז, לאחר שהחלו להשתמש בנפט, הוא התאדה. הבניינים נותרו אך האוכלוסייה נטשה. הוא זכה למעמד של אתר היסטורי למורשת עולמית של אונסק"ו, בשנת 2015.

 

 

אוראדור-סור-גלאן, צרפת Oradour-sur-Glane, France
כפר זה שנכבש על ידי הנאצים פגש את גורלו הנורא ב- 10 ביוני 1944, כאשר הנאצים טבחו בו 642 מתושביו. למרות שכפר חדש הוקם בקרבת מקום לאחר המלחמה, החליט ​​הנשיא דאז שארל דה גול לשמר את אוראדור-סור-גלאן במלואו, כזכר.

 

 

בודי, קליפורניה Bodie, California
סמוך למדינת נבאדה בשרשרת הרי סיירה נבאדה, 75 קילומטרים דרום-מזרחית לאגם טאהו, עומדת עיר רפאים. היא שקקה חיים במהלך הבהלה לזהב וכיום היא מהווה ציון דרך היסטורי בקליפורניה, מנוהלת על ידי קרן בודי, שמתחייבת לשמר אותה לנצח.

 

 

קראקו, איטליה Craco, Italy
הכפר הזה במחוז Matera, הופיע בלא מעט סרטים איטלקיים ואמריקאים, כולל King David, בכיכובו של ריצ'רד גיר, בשנת 1985; ו- Passion of the Christ, בכיכובו של מל גיבסון, בשנת 2004. אולם הגירה מאסיבית של תושביו לצפון אמריקה בשנות העשרים של המאה הקודמת ואחריה שיטפון ורעידת אדמה מאוחר יותר, הביאה לכך שבשנת 1980 נותרו בה אפס תושבים.

 

 

קופיל דאון, ווילטשיר, אנגליה Copehill Down, Wiltshire, England
הארכיטקטורה של הכפר האנגלי בסגנון גרמני, זר לארצו. במהלך המלחמה הקרה, קופהיל דאון נבנה מהיסוד עבור חיילים בריטים כדי לתרגל לוחמה באזורים בנויים.

 

 

מנדו, הודו Mandu, India
מנדו, הוקמה בשנת 1526 וראשיתה באימפריה המוגולית של הודו, שהייתה פעם האימפריה השנייה בגודלה באותו חלק של העולם. היא לא שגשגה במהלך 400 השנים האחרונות וננטשה מתושביה, אך ניחנה בבנייה יציבה שנותרה איתנה עד היום. כאן תוכלו למצוא את בניין השיש העתיק ביותר בהודו, למשל.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tianducheng, סין
העיר נבנתה בשנת 2007 במסגרת תכנית פיתוח נדל"ן יוקרתי ליד האנגג'ואו (במחוז ג'ג'יאנג), עם העתק של מגדל אייפל. הבעיה היחידה היא, שעד כה עברו לכאן רק 2,000 איש שנמצאים כאן בעיקר לרגל עבודתם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

באליסטרינו, איטליה Balestrino, Italy
למרות המבנים היפים להפליא שעומדים עדיין, בעיר האיטלקית הזו 40 ק"מ דרומית לגנואה, רק כ- 600 אנשים חיים כאן, כל היתר ברחו במהלך שנות החמישים – בגלל האיום החמור של מפולות אדמה ושחיקת חופים.

 

 

 

 

 

 

פלימות', מונסרט Plymouth, Montserrat
קשה למצוא את העיר הקריבית הזו – שהייתה עיר הבירה של מונסרט – מכיוון שהיא שקועה חלקית כתוצאה מהתפרצות געשית בקיץ 1995 והביאה לפינויים של כל תושביה. חלקם ניסה לחזור למקום אך ברח בעקבות התפרצות געשית נוספת.

 

 

קולמנסקופ, נמיביה Kolmanskop, Namibia
המקום היה יעדם של כל אלה שחיפשו יהלומים בתחילת המאה העשרים. מכיוון שהכורים היו בעיקר גרמנים, הכפר עוצב על ידי אדריכלים גרמניים. עקב מלחמת העולם הראשונה ומכרה יהלומים משגשג עוד יותר שהתגלה בקרבת מקום, העיר גוועה, אך כיום היא מתנהלת כאטרקציה תיירותית.

 

 

עלולה, ערב הסעודית Al’Ula, Saudi Arabia
אל'ולה נבנתה במהלך המאה ה-13, 450 קילומטרים צפונית למכה והתרוקנה במהלך שנות השמונים, כאשר רוב תושביה עברו להתגורר בעיירה חדשה יותר בקרבת מקום. בשלב מסוים, זו הייתה בירתם של הליחיאנים הקדומים.

 

 

 

 

אגדם, אזרבייג'ן Agdam, Azerbaijan
לפני 30 שנה גרו כאן 28,000 איש, אך מלחמת נגורנו-קרבאך בשנת 1993 אילצה אותם לברוח וההפצצות הותירו ממסגד אגדם את המעטפת בלבד.