בפסק דין המהווה תקדים, בית משפט בסין הורה לגבר לשלם אלפי דולרים לגרושתו, כפיצוי על עבודות הבית שבוצעו במהלך חמש שנות נישואיהם.

 

מפרסום מסמכי בית המשפט, האיש, ששמו Chen, הגיש תביעת גירושין מאשתו Wang, לאחר נישואים של חמש שנים. אף כי בהתחלה היא נרתעה מלהעניק לו את הגט, בהמשך היא הגישה תביעה נגדית בה דרשה לפצות אותה על כל העבודה שעשתה כעקרת בית במשרה מלאה, במהלך נישואיהם והוסיפה כי הוא לא השתתף בגידול ילדם ו"בקושי דאג או השתתף בכל סוג של מטלות ביתיות ".
עתה פסק בית משפט לענייני משפחה בבייג'ין לטובת האישה, היא תקבל 50,000 יואן (7,700 דולר) עבור חמש שנות עבודה ללא תמורה. בית המשפט המחוזי בפנגשאן בבייג'ינג הורה לגבר לשלם לה דמי מזונות חודשיים בסך 2,000 יואן וכן תשלום חד פעמי של 50,000 יואן עבור עבודות הבית שעשתה.
פסק הדין עורר דיון סוער וויכוח מתגבר ברשת (לידיעה עצמה היו מעל 570 מיליון תגובות), לגבי שווי עבודת הבית ונטען כי סכום הפיצוי נמוך מדי "אני חסרת מילים, זהו זלזול בעבודתה של עקרת בית במשרה מלאה. בבייג'ינג שכירת מטפלת לשנה עולה יותר מ -50,000 יואן", כתבה אחת מהמגיבות. אחרים הצביעו על כך שגברים צריכים לקחת על עצמם יותר חובות ביתיות מלכתחילה. חלק מהתגובות קראו לנשים להמשיך בקריירה שלהן לאחר הנישואין. "גבירותי, זכרו להיות תמיד עצמאיות. אל תוותרו על העבודה לאחר הנישואין, שמרו לעצמכן דרך החוצה", כתבו.

 

 

פסק הדין נקבע על פי חוק חדש שנכנס לתוקף השנה בסין, לפיו בן/בת זוג זכאי/ת לבקש פיצויים בגירושין, אם הם נושאים באחריות רבה יותר בגידול ילדים, טיפול בקרובי משפחה קשישים ובסיוע לשותפים בעבודתם. בעבר, בני זוג שהתגרשו יכלו לבקש פיצוי כזה רק אם נחתם ביניהם הסכם ממון – נוהג נדיר בסין. פיצויים עבור עבודות הבית נועדו להציע הגנה נוספת לבני זוג שביצעו יותר מטלות ביתיות – והקריבו הזדמנויות לקידום הקריירה או ההשכלה.
על פי ארגון OECD, נשים סיניות מקדישות כמעט ארבע שעות ביום בעבודה ללא שכר – בערך פי 2.5 מזו של גברים. זה גבוה מהממוצע במדינות ה- OECD, בהן נשים משקיעות כפליים מהזמן שמקדישים גברים לעבודה ללא שכר.
תפקידים מגדריים לא שווים בניהול הבית המשותף, הם נושא לדיון ציבורי בסין בשנים האחרונות, על רקע צבירת כוחה של התנועה הפמיניסטית שם. למרות רמות ההשכלה והמעמד הכלכלי הנמצאים בעלייה של הנשים, נורמות מגדריות ומסורות חברתיות קדומות לא הדביקו את השינויים הללו ונשים עדיין מבצעות את מרבית הטיפול בילדים ועבודות הבית לאחר הנישואין.
הזכות לבקש פיצויים על עבודות בית בהליכי גירושין, כאמור, אינה מושג חדש בחוק הסיני. בשנת 2001 נוספו פיצויים על עבודות הבית לתיקון חוק הנישואין בסין, בתנאי מוקדם שהוא חל רק על זוגות שיש בינהם הסכם ממון המחלק את הרכוש. "רק 3% עד 5% מהזוגות בארצנו יוצרים הסכם הפרדת הרכוש", אמרה בראיון לתקשורת פרופסור שיאה ינלן, המתמחה בדיני נישואין באוניברסיטה הסינית "זו הסיבה שהתנאי המוקדם בוטל בחוק החדש החדש" אמרה שיאה.
שיעור הנישואין בסין צלל מאז 2013. תוך שש שנים בלבד, מספר הסינים שמתחתנים בפעם הראשונה צנח ב-41%, על פי נתונים שפורסמו על ידי הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה בסין.
בשיעורי גירושין, לעומת זאת, גברו בעשורים האחרונים – שיעורם היה 0.69 גירושין לאלף נפש בשנת 1990 ועד שנת 2019, המספר עמד על 3.36. "צעירים לא מוכנים להתחתן ולהביא ילדים לעולם. העלות גבוהה מדי", אומרים צעירים סיניים.