ערב הסעודית הפכה למדינה הראשונה שהעניקה אזרחות לרובוט. המהלך נועד לקדם את תדמיתה של סעודיה, כמדינה מתקדמת וכזו המסוגלת לפתח בינה מלאכותית – וכנראה, גם לאפשר לה להיות אזרחית מלאה. רבים הגיבו על המהלך וציינו, שאותן זכויות שקיבלה סופיה, הפטורה מציות להגבלות החוק על נשים ומכיסוי פניה, אינן ניתנות לבני אדם רבים בסעודיה.

 

 

הרובוט, בשם סופיה, אושר כאזרחית סעודית במהלך מסיבת עיתונאים של ועידה טכנולוגית בריאד, על פי הודעה לעיתונות סעודית רשמית. הרובוט הודה במהלך הטקס למדינה ולקהל באירוע על תשומת הלב: "תודה לך על ממלכת ערב הסעודית. אני מאוד גאה להיות הרובוט הראשון בעולם הנושא אזרחות", אמרה סופיה לפאנל.
נסיך הכתר הסעודי שנכח בטקס, הבטיח לחזור ל"איסלאם מתון ופתוח".
מנחה האירוע ביקש לשאול את סופיה שאלות. כשנשאלה למה היא נראית מאושרת, ענתה סופיה: "אני תמיד שמחה כשאני איתכם. נאמר לי שהאנשים כאן יוזמים השקעות עתידיות שמשמעותן לפתח אותי, אז אני מאושרת, אני מתרגשת". עוד הוסיפה "אני רוצה להשתמש באינטליגנציה המלאכותית שלי בכדי לעזור לאנשים לחיות טוב יותר, לעצב בתים חכמים יותר, לבנות ערים טובות יותר לעתיד", אמרה "אני רוצה להיות רובוט אמפתי. אם אתה נחמד אלי, אז אני אהיה נחמדה אליך".
תגובות הגולשים שנחשפו לאירוע, בכתבות האינטרנט, הצביעו על כך כי בעוד המדינה חוגגת את הזכויות שהיא נותנת לרובוטים נשיים, המדינה עדיין מגבילה אותן מנשים בכלל ולסופיה יש זכויות רבות יותר מאשר לנשים במדינה, שרק לאחרונה הורשו לנהוג ברכב. חלק מהגולשים הביעו תמיהה על כך שסופיה מוצגת ללא אפוטרופס גברי ואינה מכסה את פניה. החוק בסעודי דורש מנשים להסתובב בפרהסיה אך ורק בליווי של גבר, שהוא אחד מבני משפחתן, כמובן. מהגרי עבודה סעודים הביעו תמיהה על המהירות בה סופיה קיבלה את אזרחותה וכתבו בטוקבקים "הרובוט הזה קיבל אזרחות סעודית לפנינו, למרות שאנחנו חיים בארץ כל חיינו".

 

DNAxLd4WsAAbsTR

 

maxresdefault

 

 

 

 

sophia-robot-granted-saudi-arabian-citizenship-technology-news_dezeen_2364_col_0

 

72ba40dab42c8148a0884e1b5954aeb3

 

deputy secretary-general amina mohammed has a brief dialogue with sophia at a UN meeting photo by manuel elias, courtesy of the UN

deputy secretary-general amina mohammed has a brief dialogue with sophia at a UN meeting
photo by manuel elias, courtesy of the UN

 

sophia meets TV host jimmy fallon live on his show image courtesy of sophiabot

sophia meets TV host jimmy fallon live on his show
image courtesy of sophiabot