שחליל מאליק יוצרת גרפיקה פמיניסטית כצורה של "קתרזיס" – משקל נגד לאי-השוויון המגדרי שהיא רואה בפקיסטן. תמונותיה התוססות, החתרניות, הכוללות רוכבות אופנועניות ונשים מקועקעות, הן סוג של התרסה.

 

DMEs-VrX4AcJciN

 

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_180119143743-1-shehzil-malik

 

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_180119151341-6-shehzil-malik

"פקיסטן היא מקום קשה להיות ילדה ", היא אומרת מביתה בלאהור שבפקיסטן. מאליק, המגיעה ממשפחה עשירה, מודעת היטב לכך שחוויותיה אינן משקפות את אלה של כל הנשים במדינה. אבל רבים מן המאבקים שהיא עוסקת בהם, חוצים גבולות של מעמד חברתי: יופי מדכא; לחץ להתחתן; עצמאות מוגבלת ואי חופש תנועה; הטרדה מינית ואלימות שמציג ארגון Human Rights Watch כ"שגרה".

 

43130-tfddvregdy-1476001672

הסדרה הראשונה שלה, שעסקה ב"חרדה לצאת החוצה", הייתה בלתי-מתפשרת בביקורת שלה על הסטאטוס קוו. אחד האיורים בסגנון הקומיקס, מתארת בסאטירה את ההכנה הנדרשת לנשים להיות "מקובלות חברתית" – קווצות שיער, חבלים, צעיפים, איפור, קישוטים.

 

DMEs-VuW0AE2DmN

 

איור גרפי נוסף מציג אוסף של עיניים הצפות וננעצות מעל אישה בודדה.

 

pakart2

 

Shehzil-Malik-2

על ידי יצירת גרפיקה שאפתנית עבור נשים ונערות, מאליק מקווה לערער את התודעה הפטריארכלית העממית. היא הייתה מוכנה לתגובה מעודדת של נשים, אבל היא לא צפתה עד כמה התמונות יהיו פופולריות.
הסדרה והאשטאג המלווה אותה, הפכו לווירליים, עוררו שיחות נוקבות על בגדי נשים, הטרדות רחוב ותקיפה מינית. התקשורת החברתית של מאליק הגיעה לאלפים והוצפה במסרים של תמיכה וסולידריות. "כל זה זכה לחיים משלהם באינטרנט", אמרה "זה היה אחד מאותם רגעים קוסמיים – כולם התחילו לדבר על נשים במקומות ציבוריים".

 

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_180119130112-shehzil-malik-brown-is-beautiful

מאליק החליטה שהיא מעין "אמנית תעמולתית". באחת היצירות שזכתה להכי הרבה שיתופים שלה, מאליק מתארת אישה מסירה במשחה את צבע עורה החום. "כשהייתי ילדה, סבתא שלי הייתה משפשפת אותי באבן ספוג, עד שעורי היה שרוט, בכדי לנסות לשטוף את הצבע החום שלי". מאליק אומרת שהיא מרגישה צורך להילחם בלחץ על נשים לעמוד בסטנדרט היופי שמראה עור בהיר כרצוי יותר. הדימוי הזה נפסק רק כאשר נסעה לחו"ל: "הייתי מוקפת בנשים מכל הצבעים והגוונים, סוף סוף הרגשתי יפה".

 

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_180122094716-shehzil-malik-brown-is-beautiful

מאליק סבורה כי הדימויים שלה מספרים טראומה קולקטיבית. "אני מרגישה שכולנו נאבקות על הזהות שלנו, כי זה פשוט לא מקובל להיות את עצמך", היא אומרת. לאחרונה שעברה השיקה מאליק גם את אחת מקולקציות הלבוש הראשונים בפקיסטן, שתשווק במפורש כ"פמיניסטית ". בשיתוף עם מותג אופנה פקיסטאני, זהו אוסף של חולצות, טוניקות, חליפות, מעילים, המודפסים עם איורים של מאליק, בנוסף לציטוטים מספרה של Chimamanda Ngozi Adichie "כולנו צריכות להיות פמיניסטיות".

 

maxresdefault

 

Shehzil Malik_Portrait

"האוסף הוא לא למבט הגברי, אלא מיועד לנשים, לעודדן לזהות את הכוח הפנימי שלהן", היא אומרת. "זה היה ניסוי כדי לראות אם אני יכולה לעשות יצירות אמנות ברמה הלאומית ויכולה לנרמל את הרעיון של פמיניזם ונשים חזקות". מאליק לא ביקשה ליצור לבוש יפה, אלא כזה שיעורר דיון. "האדם הופך אצלי לעבודת אמנות מדברת," אומרת מאליק "אתה לא צריך ללכת לגלריה, היצירות לא מאחורי דלתות סגורות, אני רוצה שכולם – חברים, משפחה, טבחים – ישאלו שאלות וינהלו שיחות בנושאים שלא דנו בהם בעבר".
הקולקציה נמכרה תוך זמן קצר ומאליק, שמרבה לבקר בחנויות שמוכרות את הסחורה שלה, כדי לראות את תגובות הקונים – טענה שהיא ראתה גברים מראים עניין ואפילו לובשים חלק מפריטיה.

 

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_180122095917-shehzil-malik-generation-shoot-2

 

tumblr_p06idkBZZK1s6aowvo1_500

 

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_180122095037-shehzil-malik-generation-shoot

 

images (2)

 

images

יש, כמובן, מיליוני נשים פקיסטניות שאין להן גישה לאינטרנט או הכנסה משמעותית, אשר עשויות לכן לא לפגוש את עבודתה של מאליק. היא מודעת למגבלותיה ומקווה שהיצירות העתידיות שלה יגיעו לנשים בעמדות נמוכות יותר פחות מבחינה כלכלית.

 

13320303_980106305418128_1946747576_n-300x300

 

images (1)