העיפרון היה כבר מושא לתחרות של יריבים מאז הומצא, אבל בעוד העולם השתנה סביבו, הוא נשאר אותו הדבר, כמו שהיה פעם.

 

העפרונות הראשונים. המחק היה עשוי מפרוסת לחם

העפרונות הראשונים. המחק היה עשוי מפרוסת לחם

נבואות רבות בישרו בשנים האחרונות על מותו של הספר, הן קוננו גם על מותו של כתב היד. אבל לעומת הפסימיות באשר לשרידות של ההדפסה, הנייר ומלאכת יד, הרי שהחרדות סביב הכתיבה הבסיסית ביותר ליישום – בעיפרון – הן מסתבר המועטות ביותר.
תעשיית עפרונות היא אפילו עסק תחרותי. שני יצרני העפרונות העתיקים ביותר בעולם, Staedtler ו- Faber-Castell, ממוקמים שניהם בנירנברג שבגרמניה. בשנת 1995, כאשר האחרון ניסה לחגוג את יום השנה, תחת ההבטחה שהיא תגיע לגיל המופלג של 333 שנים, היא נתבעה בהצלחה על-ידי יריבתה בת ה-250 שנה, אשר טענה כי היא לא יצרה עפרונות באופן רציף ולאורך כל השנים.

 

first-wood-encased-pencil
העיפרון העתיק ביותר ששרד, הוא כלי עבודה של נגר בן המאה ה-17, שנמצא אף הוא בגרמניה (נמצא כיום בארכיון Faber-Castell). אבל האובייקטים הראשונים שאנחנו יכולים לזהות אותם כעפרונות, נעשו בבריטניה במאה ה-16, לאחר גילוי מכרה הגרפיט Borrowdale , באזור קאמבריה. במשך מאתיים שנה זה היה המקור של הגרפיט רק באירופה. (פחמן זוהה כמרכיב רק בסוף המאה ה -18, אז זה נקרא בטעות עופרת או פלומבגו). עפרונות מוקדמים אלה כללו לוח גרפיט העטוף בחוט ומאוחר יותר מודבקים במעטה העץ המוכר לנו כיום. זה היה מכשיר קהה, לא שימושי במיוחד לעומת כלי כתיבה וציור אחרים. הוא עשה דרכו לקדמת הבמה של הרישום, רק כאשר המכרות סבלו מהפסדים כספיים, נקלעו לקשיים והבעלים שלהם באירופה ובאמריקה חיפשו דרכים לניצול מכרות גרפיט שלהם ופיתחו דרכים חדשות של ייצור עפרונות.
תערובת של גרפיט אפוי עם חלקיקי חימר טחונים, הומצאה בשנת 1795 על ידי מהנדס צרף בשם ניקולא קונטה וזה אומץ במהרה כסטנדרט. חלקו של החימר בתערובת קובע את קשיות העופרת, מה שהופך אותה לקלה יותר לשימוש (סימני גרפיט טהור כמעט בלתי אפשרי למחוק); במאה ה-19 דורגו העפרונות לפי מערכת של רכות או קשיות, החל מהרך ועד לקשה, לדוגמא מ-H2 ועד ל-B9. האדריכלים כידוע הפכו את עפרון ה-B6 לכלי העבודה המסמל את עבודתם.
תהליך הייצור של העפרונות, נותר למרבית הפלא ללא שינוי כך במשך 200 השנים האחרונות. את מעטה העץ מייצרים בדרך כלל מעץ ארז. בלוקים של עץ מנוסרים לפסים, מקלות גרפיט מודבקים לתוך החריצים של כל פס. עפרונות צבעוניים אינם מכילים כמעט גרפיט, הם מכילים יותר דבק כדי לאגד יחד פיגמנטים רכים של צבע ואז מצופים בשעווה כדי להפוך אותם חלקים יותר.

 

מחדדי עפרונות

מחדדי עפרונות

 

pencil-sharpener-angell-crank-jj21380

 

raymond_loewy_pencil_sharpener

 

images

 

p-14494-machineatailler_sd

71zbs4ljwul
בעידן של מסך המגע, העיפרון אינו לא אבן הדרך שהיה פעם. זהו הכלי שבו אתה משתמש כדי להתכונן לאירוע המרכזי, אבל לא מגרש משחקים לחדשנות, או הזדמנות להשוויץ.