המצודה העתיקה של Sigiriya היא בין המקומות היפים ביותר בכדור הארץ, שבהחלט שווה לראות לפחות פעם אחת בחיים. זה גם מבצר עתיק וגם ארמון לשעבר ונקרא גם "סלע האריות". הוא יושב במרומי סלע ענק בגובה 200 מטר, במחוז מטאלה בסרי לנקה, מוקף רשת רחבה של גנים, אגמים ומבנים קדומים. Sigiriya הוא גם אחד הגנים העתיקים בעולם, שמשלב את היופי הטבעי של סלעים ענקיים עם גנים מדורגים.

 

סיגירייה הוא יעד תיירותי פופולרי, הידוע גם בציורי קיר עתיקים ורשום כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. הוא נחשב לאחת הדוגמאות הטובות ביותר לתכנון ערים מימי קדם.
בימי הביניים הייתה Sigiriya זמן קצר בירת האי, תחת שלטון שושלת דהאטוסנה. האתר שימש במקור במאה השלישית לפני הספירה, נזירים בודהיסטים כמקום להתבודדות ומדיטציה. האתר שימש לאחר מכן כמעון ומצודה למלך קסאפה הראשון (477 – 495 לספירה). כשקאספה הובס על ידי מוגולנה ואיבד את כסאו, האתר ניתן לנזירים הבודהיסטים. במאה החמישית פתחה כאן הכת הבודהיסטית סנגה, כנסייה.
מצודת האבן העתיקה של סיגיריה, שהתגלתה בשנת 1155, נחשפה בשנת 1828 והעלתה על פני השטח כמה עדויות חשובות לעברו ההיסטורי של האי. היא מארחת ציורי קיר מרשימים מעברה המפואר, המכסים את כל הקיר המערבי של המצודה, הנפרש על שטח של 140 מטר וגובהו 40 מטר.