"בורטון-על-המים" הוא כפר בגלוסטרשייר, אנגליה, השוכן בנוף טבעי קסום, הכפר ידוע ברחוב הראשי הציורי שלו, משובץ בגינות עם צמחיה צבעונית מלבלבת ונהר העובר דרכו, עליו גשרי אבן נמוכים וקשתיים. אוכלוסיית הכפר מונה כ-3,200 איש, אך בתקופות השיא של עונת התיירות, היו בכפר יותר מבקרים מאשר תושבים.

האטרקציה המפורסמת ביותר בכפר, היא העתק של הכפר עצמו. ההעתק נבנה בשנות השלושים של המאה העשרים ונפתח לציבור בשנת 1937, כשהוא מהווה העתק מדויק של הכפר כפי שנראה בשנת 1936. ההעתק נבנה מחומרים אותנטיים – אבן גיר ממחצבה מקומית לקירות, ורעפי אבן קוטסוולד מיניאטוריים לחיפוי גגות. הכפר המיניאטורי מעתיק עד הפרט האחרון את הכפר האמיתי, כולל חלונות הזכוכית צבעוניים של הכנסיות והפרטים המיוחדים של בתי הכפר. העצים הם עצים מיניאטוריים מזן בונסאי, שנגזמו בקפידה.
את הרעיון לכפר הגה ברנש בשם סי א. מוריס, הבעלים של הפונדק העתיק שבגבו נמצא הדגם המיניאטורי. יחד עם אשתו, החל מוריס לערוך מדידות מדוייקות של הכפר והחל לבנות את הדגם בשנת 1936, בעזרת בעלי מלאכה מקומיים. הכפר נפתח לציבור לראשונה ב-13 במאי 1937, לרגל הכתרתו של המלך ג'ורג 'השישי. הדגם הושלם בשנת 1940.
הדגם נותר כמעט ללא שינוי מאז שהושלם, אף על פי שמשפחת מוריס, שנשארה בפונדק העתיק עד 1999 והבעלים שבעקבותיהם, ביקשו לשמור על הכפר תוך עדכון שוטף של שלטי החנויות והביתים שעברו שיפוץ ושינויים שונים.