ברחבי אירופה מפוזרות מאות כנסיות שהיו פעם מקום לפולחן ולשירה שמימית וכעת נתונות לחסדי הטבע. לאור הירידה החדה בתפקודה של הדת ברחבי היבשת בעשורים האחרונים, הגורל המבטיח ביותר עבור רבים מהמבנים בני מאות השנים הללו, הוא לעבור הסבה למגורים או למסחר.

 

בתקווה לתפוס את הקסם הדהוי לפני שיהיה מאוחר מדי, הקדיש הצלם הצרפתי Francis Meslet כמעט עשור לתעוד כנסיות נטושות וקפלות במצבי ריקבון שונים, זרועים אבק והריסות. התמונות צולמו ברחבי צרפת, בלגיה, גרמניה, איטליה ופורטוגל. ספרו החדש, "Abandoned Churches: Unclaimed Places of Worship," מציג מחווה לסגנונות מגותי ועד ניאו-קלאסי.
רבות מהכנסיות ננטשו לפני שנים, אך חלקן נראות כאילו ננטשו רק לאחרונה, קירותיהן צבועים ושמורים, מושביהן מסודרים כאילו ממתינים להתכנסות הקהילה הממשמשת. בחלקן ניצבים עדיין פסלים שלא ניזוקו, על רקע חלונות ויטראז' מעוטרים. אם המידע הזה מעלה במוחכם מחשבות חמדניות, הרי שספרו של מסלט אינו כולל בכוונה פרטים שעשויים להקל על מציאת הבניינים.
בין אם מדובר בכנסייה כפרית שהתיישנה עקב עיור, או בקפלה ישנה שנכנעת לנזקי הזקנה, הסיבה העיקרית לסגירתן היא, תמיד, חוסר מימון, אמר מסלט "תופעה זו פרדוקסלית עוד יותר כשאנחנו רואים מה קרה בצרפת אחרי השריפה של נוטרדאם ואת סכום הכסף המדהים שנאסף בכמה ימים בכדי לשקם אותה", הוסיף "הרבה פחות תשומת לב מוקדשת לכנסיות הקטנות האלה שמתות אט אט בכפר."
נראה כי הידרדרותם של בניינים אלה משקפת את דעיכת הדת הכנסיות שלה במערב אירופה. בעוד שרוב האנשים שם עדיין מזדהים כנוצרים, רק אחד מכל חמישה צורך באופן קבוע את שירותי הכנסייה, כך על פי מחקרים אחרונים. "זו שאלה מהותית: מה קרה לאמונה ולדת שלנו? זו הסיבה מדוע החלטתי להתחיל לעבוד על הפרויקט הזה", מסביר מסלט "בהתחלה כיניתי את היצירה הזו 'Il Ettait Une Foi'. בצרפתית מבטאים את 'fois' (זמן) ו- 'fois' (אמונה) באותה צורה, כך שאפשר לומר באנגלית 'פעם היתה אמונה'. "