10/01/2019 16:00 - 21:00 מוזיאון ישראל

אירוע האדריכלות הגדול בישראל
20- 21- 22 בספטמבר 2018
הכניסה חופשית

בין המבנים המיוחדים שייפתחו לביקורים במהלך שלושת ימי בתים מבפנים: וולודרום תל אביב שייפתח לראשונה לקהל, ספינה מבפנים, בית כנסת מ-1840 ביפו העתיקה ובית ספר ביכורים החדש בשרונה. גם הלהיטים של בתים מבפנים חוזרים עם כניסה למנחת המסוקים שעל גג עזריאלי, הצצה למקלט האטומי בדיזנגוף סנטר, ביקור במאפייה התת קרקעית של לחמים ובמעון השגריר הבריטי

22-20 בספטמבר 2018, יתקיים בשיתוף עיריית תל אביב-יפו, זו השנה ה- 12, הפסטיבל האורבני "בתים מבפנים- תל אביב-יפו". הפסטיבל, שהספיק להפוך לאחד האירועים המרתקים שמתקיימים בתל אביב-יפו, יכלול תכנית מלהיבה של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר, חלקם מעולם לא נפתח לקהל הרחב. מלבד סיורים בדירות מגורים ובמבנים חדשים יתקיימו גם סיורים ומרתקים במקומות בלתי שגרתיים.
בין עשרות המבנים שיהיו פתוחים לקהל המבקרים אפשר למצוא בתים פרטיים, דירות, מבנים היסטוריים ומבנים עירוניים. ביניהם: מוזיאון הטבע החדש ע"ש שטיינהרדט, מלונות בוטיק חדשים ומעוצבים כמו מלון דריסקו, הפבריק והלייטהאוס שיפתחו לראשונה את דלתם לביקורים, שני בנייני מגורים חדשים טרם אכלוס שייפתחו לסיורים עם האדריכלים המתכננים: בניין חדש במדרחוב נווה שאנן המדגים את המהפך שעוברת השכונה בימים אלו ובניין לשימור בלב תל אביב ידגים מהו בניין לשימור בהגבלות מחמירות, הדירות הפרטיות שייפתחו מדגימות שלל סגנונות עיצוב אורבניים ועכשוויים של דירות במרחבים השונים בעיר. ביניהם לדוגמה: דירת 39 מ"ר ברחוב שיר, דירת גן בבניין לשימור מחמיר בשדרות חן, ובית רחב ידיים בשטח של כ- 500 מ"ר ביפו העתיקה עם חצר פנימית מטופחת ושני גגות המשקיפים אל הנוף המרהיב של יפו העתיקה והים התיכון.
עשרות סיורים ובתים פתוחים ברחבי העיר, מצפון תל אביב ועד יפו יאפשרו למשתתפי בתים מבפנים להכיר את המבנים המעניינים ביותר בתל אביב-יפו, ללמוד על סגנונות הבנייה בעיר, להכיר מבפנים אייקוניים ואתרים שהכניסה אליהם סגורה בדרך כלל ולהתוודע להתמודדויות ולאתגרים שעומדים בפני האדריכלים המתכננים בתל אביב-יפו.
תושבי תל-אביב-יפו מחזיקי כרטיס דיגיתל, יוזמנו ליהנות מסיורים ייחודיים.

התחדשות טיילת תל-אביב. מייזליץ כסיף אדריכלים

התחדשות טיילת תל-אביב. מייזליץ כסיף אדריכלים

בתים מבפנים נערך גם השנה בשיתוף עיריית תל-אביב-יפו, המתגאה בעשייה קהילתית ענפה ומשגשגת ורואה בה את הבסיס החיוני לטיפוח איכות החיים בעיר ולחיזוק תחושת השייכות. בשנים האחרונות יצרה העיריה שינוי ארגוני רחב היקף שמאפשר לשפר את התשתיות הקהילתיות בעיר ולנהל טוב יותר את השירותים הקיימים בעבור התושב. העירייה הקימה את "מינהל קהילה תרבות וספורט" שיסייע בהעצמת הקהילות הפועלות בעיר, בחיבור בין קהלים שונים ויתמוך בהגברת היכולת של תושבים להוביל יוזמות ולקחת אחריות.
"בתים מבפנים" –סופשבוע של בתים פתוחים הינו חלק מהארגון הבינלאומי של ה-Open House World Wide יחד עם ניו יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, הלסינקי, ועוד. הפסטיבל מעניק חגיגה אורבנית שגולת הכותרת שלה היא הבתים המיוחדים שפותחים דלת חד פעמית ומאפשרים הצצה לצורות עיצוב, צורות חיים, היסטוריה, תרבות, טכנולוגיה, אקולוגיה ובתים בעלי ערך מוסף ההופך אותם למסקרנים ואטרקטיביים.

בתמונה העליונה: אנגלו פלשתינה- קרדיט יוסי סליס, סגנון נטשה חיימוביץ'

תכנית 2018:
לאוהבי הטבע והסביבה:
טבע פראי בפארק הירקון
סיור בהדרכת אדריכל ליאב שלם, אקולוג הפארק שיציג את הפעולות האקולוגיות שנעשו בפארק בשנים האחרונות כדי לשקם בו בתי גידול טבעיים ולהשיב אליו מגוון של בעלי חיים. הסיור יתחיל באתר הצפרות החדש המושך אליו ציפורי מים ושיר וימשיך לצפייה ברעיית כבשים אקולוגית – אמצעי לשיקום הצומח ולהקטנת סכנת השרפות.

לאוהבי העיר הלבנה:
אוטופיה עירונית: העיר הלבנה בירוק
יערה דניאל שוורץ, פעילה חברתית, ממקימי הפורום לחקלאות שכונתית בשפירא וחברה בקהילת עץבעיר, תוביל את הסיור שיעסוק בשאלות חזון העיר בעבר ובהווה: היכן הוא מתממש והיכן נזנח ונשכח והאם אפשרי ליצור חברה עם עולם ערכים חדש בתוך העיר. הסיור יתייחס גם לפרוגרמה של חוזי העיר הלבנה ובראשם הביולוג ומתכנן הערים פטריק גדס ולחזונם של החולמים האוטופיים של ימינו.

שימור בזמן אמת
הסיור בבית ליבלינג, בעודו בשיפוצים, הוא הזדמנות נדירה לחוות שימור בזמן אמת, כאשר המבנה הופך מבית מגורים למרכז תרבות פתוח לקהל. בסיור יועלו סוגיות שכיחות בתהליכי שימור כגון כיצד מיישבים את הפער בין ערכו ההיסטורי של המבנה לבין תפקידו העכשווי, איך חושפים את תולדות הבית ומציגים את מכונת הזמן שבין קירותיו באופן שמוקיר את סיפוריהם של הדיירים, אילו מהאלמנטים ראויים לשימור ומדוע? וכן דילמות נוספות הכרוכות בשיקום מבנה לשימור והשלכותיהן על אחד מסמלי האדריכלות המודרנית בתל אביב.

לאוהבי השיק – סיור בשלושה מלונות בוטיק חדשים
בית פולישוק (הפולי האוס)
מלון הבוטיק שעוצב על ידי המעצב הבינלאומי הנודע כארים ראשיד ובו סוויטות על החזית המעוגלת וברכת שחייה על הגג. הבניין שעבר בעשור האחרון תהליך ארוך של תכנון מחדש, שימור ושחזור, נהנחשב לאחת הדוגמאות המוצלחות של סגנון הבאוהאוס בתל אביב.
מלון לייטהאוס
הצצה למלון שנפתח בבית מגדלור, מהבניינים האייקוניים במרכז העיר שעם הקמתו שימש כבניין משרדים ומשכנן של קונסוליות ושל חברות תעופה זרות.
מלון דריסקו
מפגש וסיור מקצועי עם שי פרקש, משמר ציורי קיר מסטודיו תכלת, אשר יספר על היסטוריה של המלון שנקרא בעבר מלון ירושלים, ועל תהליך חשיפת ושימור ציורי קיר – עבודה קפדנית שנמשכה כמה שנים במקביל לעבודות שימור ושיקום המלון המרהיב, הכולל את בית העץ של משפחת נורטון מהמושבה האמריקאית.

לאוהבי חפירות והיסטוריה:
ימור ושיקום שבע טחנות

בית ביפו העתיקה. צילום: איתי סיקולסקי

בית ביפו העתיקה. צילום: איתי סיקולסקי