כשאנחנו כבר למעלה משלושה חודשים בתוך משבר הקורונה, ברור לכל, כי התעשייה, הכלכלה והחברה הישראלית עתידים להשתנות ללא היכר. כך גם בפתח עונת הרחצה, בתחום בריכות השחייה.

תכנון בריכה: פלגים. אדריכל: ישראל כפיר. צילום: יהודית מגר

על אף שנראה כי הישראלים פורקים כל עול ואינם נשמעים להנחיות, הרי שאצל רבים הצורך בריחוק חברתי בא לידי ביטוי. כך למשל נרשמה בחודשים האחרונים עליה חדה באחוז בעלי הבתים הפרטיים ודירות הגן שמביעים עניין בנושא תכנון והקמת בריכות שחייה פרטיות ולא בכדי. בימים טרופים אלה מי מאיתנו לא היה מעדיף להחליף את בריכות השחייה הציבוריות הצפופות, בבריכה פרטית המשמשת רק את בני המשפחה והחברים?
הדרישה הגיעה לשיאה בחודשים האחרונים אך מדובר למעשה בתופעה שקורמת עור וגידים במהלך השנים האחרונות: על פי נתוני המומחים בתחום בישראל יש כיום 60,000 בריכות שחייה פרטיות תקניות. כ-20,000 מתוכן נבנו בשלוש השנים האחרונות בלבד.

 

בריכה: פלגים. אדריכל: מיקי טרבס. צילום: שי אפשטיין

 

נכון, בריכות שחייה ביתיות פרטיות עודן רחוקות מלהוות רכיב בסיסי ברשימת הצרכים הבסיסיים שדורשים רוכשי בתים חדשים וסביר שאי קיומן לא יהווה deal breaker במעמד הקנייה. יותר מכך, בעלי נכסים שחושבים כמה צעדים קדימה ישמחו לשמוע שבריכת השחייה לא רק תזרז את מכירת הנכס אם וכאשר, היא גם צפויה להכניס לכיסם סכום גבוה בהרבה ביחס לזה שהשקיעו בעת הקמתה.

 

בריכה: פלגים. אדריכל: מיקי טרבס. צילום: שי אפשטיין

 

"בבתים צמודי קרקע וגם בדירות יוקרה הפכו הבריכות לחלק בלתי נפרד מתפישת התכנון מתוך הבנה שפרט לאספקט הפונקציונלי והבריאותי הן מביאות איתן ערך חוויתי מיוחד שמשדרג את הנכס ואת חווית הלייף סטייל בכללותה". כך לדברי אבנר צדוק, מנכ"ל ובעלי חברת פלגים המתמחה ומעניקה שירותי הקמת בריכות שחיה פרטיות בנכסי יוקרה. "בבתים החדשים ובפרט באלה שמתוכננים עתה אנחנו רואים כיצד לצד בריכות השחייה עצמן מוקמות גם בריכות נוף ובריכות שיקוף שמלוות את בני המשפחה ואורחיהם כבר מהחזית הראשית ומשתלבות כחלק אינטגרלי בתכסית ובארכיטקטורה. אפשרויות העיצוב והגימורים שניתן לייצר עבור הבריכות הם כמעט בלתי מוגבלים. איכות החומרים עלתה לאין שיעור בשנים האחרונות ותחזוקתן קלה מבעבר. טווח חומרים הגלם שהפך לרחב במיוחד מאפשר לנו לייצר הרכבים שונים עבור תמות אדריכליות ועיצוביות שונות. בריכות מחופות אבן טבעית פופולריות במיוחד עכשיו אך כאמור, ניתן לייצר גימורים שונים מחומרים שונים. תכנון נכון של בריכה ממקסם את השימוש ואת חווית המשתמש".

 

בריכה: פלגים. אדריכלות: נויימן – חיינר

 

ואכן, מסתמן כי בריכות שחייה דגמי 2020 הן ורסטיליות ומודולריות מאי פעם כאלה ומתאימות לתרחישי בילוי שונים: "בעבר רוב הבריכות היו סטטיות ובעומק קבוע שלא ניתן לשנות אך כיום, הודות למנגנונים של רצפת בריכה עולה ומתכווננת, ניתן לקבוע את עומקה ואף להעלות אותה לקו אפס כך שתהפוך לחלק אינטגרלי מהמשטח" מסביר צדוק. "כך אנחנו יכולים לנצל באופן אופטימלי את המשטח כשהבריכה לא בשימוש וחשוב לא פחות, אנחנו משיגים יתרון בטיחותי מובהק, בפרט בבתים בהם גרים או מארחים ילדים קטנים".

 

בריכה: פלגים. תכנון: דן והילה ישראלביץ'. צילום: משה גיטליס

 

בנוסף, יותר ויותר בריכות מתהדרות באזור שכשוך רדוד יחסית המאפשר ישיבה נינוחה לצד האזור העמוק יותר שמשמש לשחייה: "בריכות הזרמים מאפשרות שחיה יעילה כנגד הזרם והופכת את הקמת הבריכה לאפשרית וכדאית גם במגרשים קטנים יחסית בהם לא ניתן להקים בריכה ארוכה", מסביר צדוק. "בריכות הג'טים לעיסוי גם הן זוכות להצלחה ואנחנו רואים עליה ברורה באחוז הדורשים בריכות מחוממות, זאת על אף שישראל מדינה חמה. כך הם יכולים לנצל את הבריכה גם בעונות המעבר ובחורף, בימים שאינם גשומים".

 

תכנון בריכה: פלגים. אדריכל: עדי סמט אדריכלים

 

הפיתוי הוא רב אך יש לקחת בחשבון כי הפרוצדורה לקבלת היתרים ואישורים להקמת בריכת פרטית היא כזאת שלוקחת זמן ואורכה תלוי בחוקים ובתקינה שמשתנים בהתאם לרשויות: חשוב להבין שמשך אישור תכנית לטובת בניית בריכות שחייה יכול לקחת כחצי שנה ובמקרים קיצוניים להגיע גם לשנתיים", מסביר צדוק. "הזמן שלוקח מרגע הגשת הבקשה ועד לקבלת האישור תלוי במורכבותה ובפירוש גם במועצה המקומית במסגרתה היא מוגשת. חלק מהפרמטרים הנבחנים לפני קבלת האישור הם יעוד הבריכה, עומקה המקסימלי, אופן סינון וחיטוי המים, גידור ובטיחות והמרחק מגבולות המגרש הנתון. במקרים מסוימים תידרש גם חוות דעת של יועצי בטיחות ואקוסטיקה ובאחרים אישור המשרד להגנת הסביבה. חשוב להבין שמדובר בהליך תכנון מורכב ועל כן מומלץ ביותר להיעזר באדריכל שבקיא בתחום ויאגד את נושאי התכנון וההתנהלות מול הרשויות".

קראו עוד:

חברת פלגים בריכות שחייה

 

תכנון בריכה: פלגים. אדריכל: ישראל כפיר. צילום: יהודית מגר

 

תכנון בריכה: פלגים. צילום: שי אדם

 

תכנון בריכה: פלגים. גן גלים גנים. צילום: בן רוטשטיין