08/06/2022 19:00 - 19:00 החווה, חולון

גלריית החווה חולון מציגה:
“אוקיאנוגרפיקה”
50 שנות יצירה של המאייר, הקריקטוריסט והצוללן שלמה כהן בעקבות מסעות הצלילה שלו ברחבי העולם ומאבקיו לשמירה על האוקיאנוס
כהן -שילוב נדיר של אומן גרפיקה ומאסטר בצלילה והשילוב של שתי הקריירות הללו יבוא לידי ביטוי בתערוכה חדשה
במסגרת העונה הישראלית לעיצוב בחולון.
31.8.22-8.6.22

 

 

גלריית החווה תציג במסגרת העונה הישראלית לעיצוב, את התערוכה “אוקיאנוגרפיקה” המסקרת 50 שנות יצירה של המאייר, הקריקטוריסט והצוללן שלמה כהן בעקבות מסעות הצלילה שלו באוקיינוסים ברחבי העולם.
אוצר התערוכה יורם א. שמיר.
התערוכה תתקיים בתאריכים8.6.22 – 31.8.22 בגלריית החווה בחולון.
שלמה כהן הוא שילוב נדיר של אמן גרפיקה ומאסטר בצלילה שחקר ותעד אתרים ברחבי העולם. השילוב של שתי הקריירות הללו הניב שורה ארוכה של פרויקטים שהטביעו את חותמם על עולם הצלילה בארץ ובעולם והוא יבוא לידי ביטוי בתערוכה זו.
שני קוים מקבילים אינם נפגשים – זו אקסיומה מקובלת בגיאומטריה. שלמה כהן הוכיח בחמישים השנים האחרונות שהם יכולים אולי להפגש ואף להשתלב: כהן פועל במקביל כאמן גרפי רב-תחומי וכמאסטר בצלילה –צולל, חוקר וסופר. קוראי העיתונים הרואים את הקריקטורות הפוליטיות שלו אינם מדמיינים אותו בחליפת צלילה באיים בדרום אמריקה. צוללים הפוגשים אותו מתחת למים לא מכירים את הדעות והניתוחים שלו המובעים בעיתונות.
אהבתו לים התפתחה בנעוריו בחולון-בת ים והובילה אותו לרחבי העולם. כהן גילה אתרי צלילה, תעד אותם ופרסם אותם. הוא צלל ותעד ספינות טבועות כמו גם דגים נדירים. בשנים האחרונות התגייס לקמפיינים בינלאומיים להצלת לווייתנים וכרישים ולמניעת זיהום האוקיינוסים והחופים.
בתחום הגרפיקה רכש כהן מגוון רחב של מיומנויות מרישום קלאסי עד טכניקות מתקדמות במחשב. את התוצרים של עבודותיו בשנים 1972-2022 תוכלו לראות במדורים השונים של התערוכה.
התערוכה “אוקיאנוגרפיה” תציג כ 80 עבודות המייצגות 50 שנות יצירה המשלבות אמנות וצלילה. היא כוללת אסופת עבודותיו מהשנים האחרונות לפרויקטים להצלת הכרישים מהכחדה ומאבק נגד זיהום הים וכן איורים, קריקטורות כרזות, לוגואים, ציורי דגים, ציורי אוניות טבועות, חולצות טי, קריקטורות וספרים . לתערוכה זו יצר במיוחד את “Apocalypsea”.במקביל לפתיחת התערוכה יועלו העבודות האלו כקולקציה תחת השם : Apocalypsea אל אתרי ה- NFT.
ציבור המבקרים יוכל להשתתף ביצירה באמצעות צביעה ורישום, פסטיבל סיפורים ולהאזין לתהליך היצירה ולעלילות במסעות לעומק הים ולאתרים בקצות תבל.
הקריירה של שלמה כהן משתרעת על שנים רבות במהלכן ראו אור אלפי קריקטורות שלו בעיתונים המובילים בישראל : “מעריב” (מדור קבוע), “גלובס” (מדור קבוע), “ידיעות אחרונות”, “ידיעות תקשורת” (מדור קבוע), “חדשות” (מדור קבוע), “העולם הזה”, “מוניטין”, “כספים”, “שישי”. כיום הינו קריקטוריסט הבית של “ישראל היום” ומצייר קריקטורה פוליטית חברתית באופן קבוע.
כחלק מעיסוקיו המגוונים הוא כתב, אייר, הפיק והוציא לאור, ספרי קריקטורות בנושאים שונים, סדרת ספרים ייחודיים על אתרי צלילה בעולם, ספרי ילדים, לוחות שנה מאויירים וסדרות של חולצות שעליהן הודפסו ממיטב איוריו.
כצוללן כהן מחזיק ב”שיא” ייחודי: הוא צלל ומיפה 183 אתרי צלילה ברחבי העולם וכן צלל ואייר בדו-מימד ותלת-מימד 24 אוניות טבועות. הוא היה הראשון שמיפה ואיתר את אתרי הצלילה לאורך מפרץ אילת, מאילת ועד שארם א-שייח’ ותיעד והוציא לאור את ספר בנושא. במשך השנים מיפה בשיטה זו גם את איי בהאמה, איי קיימאן, איי פלורידה, איי פלאו וגואם וכן את אתרי הצלילה ממפרץ סואץ ועד אורגדה במצרים. כמו כן התגייס למבצעים בינלאומיים להצלת האוקיינוסים ובהם הצלת הכרישים ועבודותיו בנושאים אלו יוצגו בתערוכת הספנות הבינלאומית בדיסלדורף.
תערוכה יוצאת דופן של עבודותיו הוצגה בשנת 2010 על קרקע הים באילת, שצולללים יכלו לצלול בין עבודותיו. כהן הסביר על עבודותיו בשידור ישיר עם ציוד צלילה מיוחד ובאמצעות תקשורת לווינית, לקהל שישב באולם תערוכת פוטוקינה בקלן, גרמניה.
זו תערוכת יחיד ה-12 של שלמה כהן. הוא השתתף ב-26 תערוכות קבוצתיות . פרסם 14 ספרים. זכה בפרס דוש לקריקטורה ופרס רענן לוריא של האו”ם לקריקטורה פוליטית.

גלריית החווה
כתובת: רח’ הנחושת 1 פינת רח’ המלאכה, א.ת חולון,
שעות פתיחה: ימים ד’, ה’ – 17:00 – 20:00,
ימים שישי ושבת – 10:00 – 14:00,
הכניסה לגלריה ללא תשלום