31/03/2023 00:00 - 00:00 הגן הבוטני, ירושלים

תערוכה קבוצתית חדשה בחלל הגלריה בחממה הטרופית – הגן הבוטני בירושלים
אמניות:
ורד אהרונוביץ, יעלה גצוב, שירה זלוור, אילת כרמי, עינת עריף-גלנטי, דינה שנהב.
פתיחה: שישי – 31.3.23 – הכניסה לאירוע הפתיחה חינם
נעילה 22.6.23
אוצרת: נטע גל-עצמון
אוצרת ראשית ומנהלת “יער” – גבי המבורג-פימה

 

יעלה גצוב, קולאז. צילום: טל ניסים

 

בתערוכה ‘טבע הדברים’ מציגות 6 אמניות עבודות במגוון טכניקות אמנותיות המתכתבות עם נושאי הגן וקשורות ללקסיקון המונחים של הגן הבוטני: שדה פרחים חושני וססגוני עשוי מקולאז’ סינתטי (יעלה גצוב); בריכת מים שחורים מתוכה בוקעים פרחים מפלסטיק (דינה שנהב); כנפי ציפור מנייר (אילת כרמי); מבקרת צעירה מפיברגלס (ורד אהרונוביץ) המוצגים לצד זרי פרחים משעווה (שירה זלוור), מפלסטיק ומזבל (עינת עריף- גלנטי), המציעים למבקרי הגן מרחב של חלימה.
התערוכה מחדדת את שאלת האותנטיות של הטבע, שהתערערה מלכתחילה על ידי ניסוחו של הגן כגן מחקרי, ומציגה אותו רק באמצעות דימוייו.
האוצרת נטע גל עצמון: ‘ אפלטון טען כי האמנות מסוכנת, משום שהיא מציגה דימוי שקרי, מתחזה לדברים עצמם, ובכך היא לא רק מתרחקת ממהותם ה’אמיתית’ האידאית של הדברים, אלא גם מחבלת בערכי המוסר, מוליכה שולל. הטענה בתערוכה הפוכה: בראייתי, הדימוי או המטאפורה נוטלים חלק בשיח התרבות המזהה עצמו בריש גלי כמחוז לחשיבה על אודות הדברים ממרחק, דווקא בעקבות הזרתם. למעשה, במובן זה הדימויים האמנותיים הם אלה המאפשרים התבוננות, התקרבות אינטימית מחודשת אל הוויית הדברים, אל העולם.
‘הגן הבוטני’, מוסיפה גל עצמון, ‘שבו מוצגת התערוכה, מציע מהלך של ‘כליאת’ הטבע באופן המזמין דיון וחשיבה על ההבחנה הדיכוטומית המקובלת בין הטבעי למלאכותי, תוך טשטוש הגבולות המקובלים ביניהם. מחד גיסא מוצגת בו צמחייה ‘טבעית’ במובנה השגור, ומאידך גיסא אפשר להגדירה כבעלת אופי מלאכותי, שכן מדובר באוסף צמחי שנבחר, נאסף, שונע ממרחקים, מוין ומוצג לפי קטגוריות תוך טיפוח יומיומי קפדני’.

 

עינת עריף גלנטי

 

הגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם הוא פנינה של טבע בלב ירושלים ופועל כמרכז חינוכי, גנני ומחקרי ובו אוסף מגוון של צמחים מכל העולם בתצוגה גיאוגרפית. הגן הוא מוקד לתיירות ולאירועי תרבות ואמנות כמו גם מרכז לחינוך, הדרכה ומחקר. זהו הגן הבוטני הגדול בישראל והגדול במזרח התיכון המהווה מקור של רוגע, שלווה ושפיות למאות אלפי אנשים שנהנים להגיע אליו. שטחו משתרע על פני 120 דונם, ובו אוסף הצמחים החיים הגדול ביותר בישראל ובמזרח התיכון. בגן גדלים למעלה מ-7000 מינים וזנים של צמחים שונים מהעולם, המוצגים בשש חלקות גיאוגרפיות (אפריקה הדרומית, אירופה, אמריקה הצפונית, אוסטרליה, דרום-מערב ומרכז אסיה והים התיכון). חלקות הגן מדמות את נופי הצומח של כל אזור ומציגות פריחות מרהיבות לאורך כל השנה.

העבודות בתערוכה:
עינת עריף גלנטי – פלסטיק צומח דומם, 2011, וידיאו באנימציית סטופ מושן 2:07 דק’.
עינת עריף גלנטי – סידור פרחים 2020 וידיאו, 50 שניות.
יעלה גצוב, – התפראות II, קולאז’, 2022-2023
ורד אהרונוביץ׳ – ציפורי אהבה, יציקות פולימרים ושמלה, 2012
שירה זלוור – שעווה, ברזל, אקריליק, שיש, 2020
דינה שנהב – פרחים נוצצים 2020
דינה שנהב – בריכת נוי טכניקה מעורבת 2019
אילת כרמי – כנף זהובה, קונסטרוקציה מעץ צבעי שמן על נייר מיילר 2022
אילת כרמי – ללא כותרת צבע שמן על נייר מיילר 2022

 

שירה זלוור

 

אילת כרמי

 

ורד אהרונוביץ