25/04/2023 19:00 - 19:00 בגלריה לאמנות עכשווית ושבטית בתל אביב

“מארגים” – האמנית עליזה בורשק בתערוכת יחיד
אוצרות התערוכה : ד”ר גליה דוכין אריאלי ומיכלי אדלר
התערוכה תתקיים בגלריה לאמנות עכשווית ושבטית בתל אביב
רח’ מרכז בעלי מלאכה 13 תל אביב
פתיחה חגיגית: יום חמישי, 27.4.2023 בשעה 18:00

“לאמנות יש את הכוח לשנות”, כך אומרת עליזה בורשק, שלאורך כל שנות יצירתה יוצרת מתוך תודעה חברתית בולטת המשולבת בתודעה מוסרית עמוקה ורצון לשנות תפיסות וערכים אצל המתבונן. “כשאומרים הדרת נשים – זה מזעזע אותי וזה הטריגר לאמנות שלי. האמנות שלי היא אמנות מחאה. ברגע שאני מדברת על העוולות ומראה עבודות המתארות את מה שאני אומרת זה מגיע למודעות רחבה וגדולה יותר. זו היכולת שלי להשפיע”.
עבודותיה של בורשק עוסקות בדרך חותכת ובהירה בתודעה ובזהות הנשית, בפניה ובגופה של האשה ובמקומה של האשה בחברה. המוטיבים העוברים כחוט השני בכל עבודותיה עוסקים בהדרת נשים מהמרחב הציבורי, ביחס לנשים בחברה הבדואית הקרובה למקום מגוריה בבאר שבע ,בפולגמיה, בדיכוי, בשליטה בכל רובדי החיים. באמצעות האמנות, בורשק מביעה זעזוע עמוק מהדרישה מנשים לכסות ולהסתיר את גופן, את שערן ואת פניהן, מזועזעת מהדרישה מנשים לשבת באחורי האוטובוס. זהו הטריגר העיקרי לעבודות האמנות המוצגות לפנינו. “אני מוחה ואני זועקת את כאבן של הנשים דרך בדי הציור שלי”. לפעמים הזעקה מוטחת לצופה בפניו ולפעמים הזעקה מוסתרת, נחבאת בתוך הקנווס אבל היא תמיד נמצאת. לפעמים עבודותיה קצת נחות מזעקות וממסרים ועיקרן צבע שמיים ים אויר. לפעמים מתחברת בורשק למחוזות ילדותה התמימים דרך שימוש פיזי באלמנטים שסבבו אותה בילדות.
עליזה בורשק אמנית רב תחומית היוצרת במגוון טכניקות ובמגוון חומרים מפתיע ומרענן. שמן על קנווס, צילומים דיגיטלים שעברו עיבוד מחשב וטיפול בצבע, שמן על עץ, שמן על נייר פרספקס משולב עם טפט, עבודה עם שקפים של רנטגן, מיצגים, תבליטים ועוד ועוד טכניקות אמנותיות בשילובים מפתיעים ומקוריים. בורשק יוצרת ללא הפסקה, ללא היסוס וללא ביקורת עצמית משתקת. עבודת האמנות היא חלק אינטגרלי מחייה ללא הפוגה וללא פילטרים. הריבוי הגדול של הטכניקות ושל ההתנסויות מניבים גוף עבודות גדול ומרשים שרק חלקו מוצג בתערוכה שלפנינו.
עליזה בורשק נולדה בבגדד ועלתה עם משפחתה היישר למעברה בחולון. הוריה וארבעת ילדיהם היו נחושים לעזוב את המעברה ולהשתלב בארץ. ” אמא שלי הייתה אשת ברזל שאמרה – אנחנו לא נישאר דקה במעברה”. ואכן לאחר זמן לא רב הצליחו הוריה לקנות דירה בחולון המשמשת את בני המשפחה עד היום.

שעות הביקור בתערוכה :
• ימי שלישי עד חמישי מ-11:00 ועד 19:00
• וביום שישי ובשבת מ-10:00 עד 14:00
• התערוכה מתקיימת בין התאריכים:
• 25/4-27/5/2023