18/01/2024 11:00 - 14:00 פריסקופ, ת"א

תערוכה חדשה בגלריה פריסקופ:

 

האמנית חנה רוטשילד

 

ניתוקחיבור
חנה רוטשילד
אוצרת: טל פרנקל אלרואי

18.1 – 17.2
פתיחה חגיגית: 19.1.24, 11:30
שיח גלריה: 3.2.24 בשעה: 11:30
פרפורמנס של היוצרת נטע פולברמכר יתקיים ב 17.2.24 בשעה 11:30

 

יונה מתה צילום חנה רוטשילד

 

בתערוכה ניתוקחיבור חוקרת חנה רוטשילד את סביבת המחייה הפרטית כטריטוריה פראית, שמתקיימים בה מאבקים לחיים ולמוות. במשך שנתיים התבוננה, צפתה ותיעדה את החיים הקטנים והגדולים שרוחשים סביב ביתה, אספה, ליקטה, פירקה ובנתה את מרכיבי הסיפור הביוספירי שלה.
חנה, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי ועובדת סוציאלית קלינית המתמחה בטיפול בטראומה, היא ילידת נס ציונה, דור שלישי לחלוצים. סבה היה השומר הראשון של המושבה, צייד שהוליד שושלת של ציידים. כילדה יצאה עם אביה ועם שני אחיה לצוד חוגלות, יונים וארנבות. אביה הנחיל לה את מלאכת הציד וההרג. אמה, מורה לתנ”ך וטבע, נטעה בה את אהבת הסביבה וגידול בעלי החיים. היא הפנימה את שתי המורשות כמעגל חיים, שבו מגדלים וצדים, מטפחים והורגים, נפרדים ונקשרים ללא סימני שאלה.
התערוכה ניתוקחיבור חוקרת את סביבת מגוריה ואת בית ילדותה של האמנית, שהיה במקור ביתו של רופא המושבה המיתולוגי ד”ר פליקס פולברמכר. התערוכה מציעה פרספקטיבה אחרת, חומרית, יצירתית, אסתטית ואתית על מעגל החיים והמוות. היא מבטאת נקודת תצפית כפולה: מצד אחד התבוננות מעורבת וחווה, ותשוקה לרפא ולאחות את כוחות החיים בבית ובגינה; ומצד שני ריחות ורוחות רפאים, זיכרונות מחלחלים של ציד, המטרידים ומפרקים את האחדות המדומה.
ההזדהות המפוצלת, בין ההווה לעבר, בין הקוד התרבותי לחינוך המשפחתי, בין החיבור לחיים להכלת המוות, הולידה אסטרטגיה של ניתוקחיבור. הניתוק מאפשר הקלה, הכלה, שחרור. החיבור מייצר סדר חדש של שפה, דיבור מסוג אחר. כך הפך הקראפט ממלאכה חומרית וטכנית למרחב מחייה, שבו כנפי שפירית נושאות גופת לטאה שדופה, נוצות יונה מפריחות קליפת עץ יבשה, וכדורי רובה אוויר מאזנים אידרת נוצות עניפה.

״צר היה כלכך…״. צלם מיכאל חנוך

בתאריך 3.2.24 בשעה 11:30 יתקיים שיח גלריה בהשתתפות האמנית והאוצרת.
ב- 17.2.24 יתקיים הפרפורמנס “מופע מסע, בארכיון אמיתי ומדומיין” מאת היוצרת נטע פולברמכר. נטע היא נכדתו של ד”ר פליקס פולברמכר, שבביתו מתגוררת כיום האמנית.

גלריה פריסקופ
רחוב בן יהודה 176, תל אביב. טלפון: 050-7973079
ימים ב’-ה’ 20:00-17:00 ו-ש 13:00-11:00

 

זיקית עם נוצות

 

״כנף דקל״. צלם דניאל חנוך

 

צילום: חנה רוטשילד

 

צלם רן ארדה. ״עלה של נוצה״

 

״ציפור גן עדן״. צלם יונה שליי

רישום במרקר ״מאבק על האור״, חנה רוטשילד