12/04/2024 10:00 - 18:00 קריית טבעון

במסגרת “שבת אמנים 2024” בקריית טבעון:

מירי חכם בן צבי | אדריכלית | אמנית קרמיקה
מציגה בתערוכה: עבודות קרמיקה – גופים מאירים, פסלים וכלי קרמיקה
כתובת: הדגניות 25, כניסה 5, קרית טבעון

האירועים ברחבי טבעון – בבתי האמנים
12-13.4.24
ששי 00 :10:00-15
שבת 10:00-18:00

לחוברת הפסטיבל  לפייסבוק

 

 

החותם שעל ליבי, הוא היצר והיוצר. הוא המוליד את היצירה מתוך אהבה, התבוננות וסקרנות. אחרי שנים בהם יצרתי למספר תערוכות, למגירה (במטבח) ולמרחב הבית הפרטי שלי, החלטתי שבשלה העת לצאת מהמגירה ולהוציא את היצירה שלי אליכם. הסיפור של חותם הוא תולדה של המסע שלי במגע עם החימר.
הוא התחיל לפני כעשרים שנה כשהחלטתי ללמוד פיסול בחימר. משהו משך אותי לחומר, אבל לא הבנתי מה בדיוק גרם למשיכה הזו. זרמתי בתוך התנועה של החימר והתמסרתי. עם הזמן, הרחבתי את הנגיעה בחימר גם לעבודת אובניים. האובניים לימדו אותי משהו מאד עמוק על הנוכחות שלי בעולם ועל ההשפעה שלי על החומר, על היצירה כמובן גם עלי, על שחרור ושליטה, על מרחב של שקט, מיקוד ותגליות נוספות.

 

 

אני מוצאת נחמה ורגיעה בנגיעה באדמה, במים ובאש מרגישה חיבור עמוק לחומרים ולתהליך היצירה. נפעמת, סקרנית ומתבוננת בפלאי החומר, התהליך עצמו מרתק ומפתיע.הן החומרים המרכיבים את החימר – החומר כתוצר של האדמה והתהליך שלו כחומר שמתעצב ומחזק מתוך יבוש ושריפה והן החומרים המסיימים את התהליך למוצר מוגמר – מרתקים בעיני. אני בוחנת ומשלבת חומרים נוספים, אוספת חומרים שהן שאריות וזיכרונות של חפצים שונים ומשלבת אותם בתהליך היצירה וההכנה ולעיתים בסיומו. ברזל, רדימייד (פחיות שימורים, צירים ישנים…), נחושת ועוד. תחושת המגע בחימר הטרי, בחמר השרוף והחשוף, מעוררים בי מחשבות ותחושות רבות על הבריאה, העולם ועל האדם. על שלם ושבור, על מושלם וסדוק, על יופי ועל החתירה ליופי.

 

צילום: טליה גולדשטיין

 

יש בעיני ערך גדול לאפשר לאדם, בכל שכבות הגיל להיפגש, לגעת, להשתמש בחומרים שונים וטבעיים במיוחד בעולם שלנו בה האנושות מתרחקת מהטבע מהטבעי. עם השנים הבנתי שהתשוקה ושמחה גדולה ביצירה בחומר מישיקה וקשורה ליצירה האדריכלית ממנה אני באה ואותה אני יוצרת עבור אנשים. כאדריכלית, היצירה באמצעות קוים ומרחבים בעיני רוחי ובמחשב היוצרים מרחב וחללים – חללים אותם איני בונה במו ידי ובעולם הקרמי יש לי הזדמנות ליצור חללים במו ידי, מרחבים מוקטנים מכילים ומיכלים. כמו כל אומנית יוצרת, היצירה שלי נובעת ממקורות השראה שונים, מההיסטוריה המשפחתית, מהסביבה שלי הקרובה והרחוקה, מהחוויות שאספתי עם השנים, מהבית שגדלתי בו, מהמפגשים שלי עם אנשים רבים, מהסקרנות וההתבוננות שלי. כל אלה יחדיו הם החותם שנותר בי-בנו, גם ללא ידיעתנו ומופיע במופעים שונים בחיינו. קשרים וחותמות נסתרות שהופכות לגלויות אט אט, אם מאפשרים להן להתגלות.
החותם הזה המפעיל אותי בא לידי ביטוי בפעולה שלי על החומר הופך להיות יצירה המשפיעה על אדם אחר.
מזמינה אתכם לעולם החומרי שלי, לחותם שלי.

סטודיו חותם. כלים | גופי תאורה | פסלים | מייצבים
054-7711686

 

צילום: שחף בן צבי

 

 

מירי חכם-בן צבי ילידת 1967, גרה בקרית טבעון. אדריכלית בוגרת הטכניון, בעלת משרד חכם בן צבי אדריכלים, בשותפות עם דור, בן זוגי האדריכל. אנחנו עוסקים בתכנון אדריכלי, אדריכלות נוף ועשיה קהילתית. העשייה האדריכלית שלנו מתמקדת באדם, בטבע בקשרים ביניהם. ביומיום משלבת את היצירה האדריכלית עם קדרות, פיסול בחומר, פיסול גופי תאורה, ציור ורישום. הצגתי מיצגים פיסוליים בתערוכות קבוצתיות בגלריית האמנים בקרית טבעון ובגלריית עמותת האמנים בתל אביב. אוצרת שותפה עם אילן בק בגלריית האמנים בטבעון ואוצרת שותפה עם רינה בובראוגלו ב”קרון הספרים” בקרית טבעון.