27/10/2022 20:00 - 00:00 פריסקופ, ת"א

תערוכה חדשה בגלריה פריסקופ: ״CROSS ME CROSS ME NOT״ | ויויאן סהר
אוצרת : שרי פארן
פתיחה חגיגית : יום חמישי 27.10.2022 בשעה 20:00
נעילה : 26.11.2022

בתערוכה מציגה ויויאן סהר סדרת עבודות חדשה שהן מחווה לוויטרז’ים כנסייתיים. העבודות, בוהקות בזהב ובסקלת צבעים עזה, האופיינית לדקורציות הוויזואליות הכנסייתיות העתיקות. בתהליך היצירה היא מרוקנת את העבודות מההקשר הדתי הטבעי שלהם ומחליפה את הנשגב, ההוד וההדר של בית התפילה בסמלים ואייקונים עכשוויים באמצעות טכנולוגיות מדיה חדשות ובכך יוצרת מציאות אמנותית חלופית. בנוסף, מוצגות סדרות חדשות של אובייקטים פיסוליים תלת מימדיים המוצבים בחלל או תלויים על הקיר.

 

 

CROSS ME X CROSS ME NOT
ויויאן סהר

 

 

ויויאן סהר יוצרת את עבודותיה בסדרות של אובייקטים פיסוליים תלת ממדיים, מוצבים בחלל או תלויים על הקיר.
אחת הסדרות היא מחווה לוויטרז’ים כנסייתיים עם דימויים בוהקים בזהב ובסקאלת צבעים עזה האופיינית לדקורציה הוויזואלית הכנסייתית, שמטרתה לאפשר לאדם הפשוט להתמזג עם ההוד וההדר הנשגבים והבלתי ניתנים להשגה, ולמצוא בהם פורקן של אמון והגנה אל מול תלאות חייו האפורים. ויויאן מרוקנת את הדימויים מההקשר הדתי הטבעי שלהם ויוצרת סימולקרה – מציאות אמנותית חלופית, שהיא שיקוף של תרבות הצריכה בת זמננו, בטכנולוגיית מדיה חדשות ובסימנים ובסמלים המוטבעים באייקונים עכשוויים.
בטריפטיך התלוי- לוחות מתכת מוזהבים בחיתוך לייזר וכיפופים, החוזרים על עצמם, יוצרים סבכת חרכים בצורת צלב, הטכניקה מאפשרת הצצה לדימויי ויטראז׳ כנסייתי המואר בתאורה אחורית, ומקרין מתוכו השתקפויות ומשחקי תנועה ואור.
הפרגוד המוזהב – מורכב מלוחות מתכת מודפסים בהדפסה דיגיטלית המשולבים בגריד קבוע של עיגולים המשרטטים אייקון של צלב, דרכו משתקפת האורנמנטיקה בהשראת הוויטרז’ הכנסייתי. גם הפרגוד בדומה לשאר האובייקטים משקף תעתועי עיניים. הנגלה במבט הוא רק מראה עיניים. מאחורי פרגוד הזהב המפתה בניצוצות זהב ובצבעים בוהקים מסתתרים המאווים האנושים, מורכבות של תשוקות, כמיהה וחטאים.
סדרת עבודות נוספת – מורכבת מפלדת אל חלד, זכוכית אקרילית וחיתוכי לייזר, נשענת גם היא על מילון צורות מינימליסטי. הצורות מורכבות מכיוונים שונים של חיתוכי מתכת. עומק כיפוף החרכים המתכתיים משתקף במראה שמאחוריהם. משחקי חום וקור בצבע בשילוב עם הפלדה והזכוכית האקרילית מאפשרים השתקפויות של אור טבעי ומלאכותי ומשחקי תנועה ומקצב. הצופה הוא חלק מהיצירה, בדומה לאמנות האופ ארט שבה כל תנועה של הצופה אל מול ולרוחב האובייקט, יחד עם התנועה הנובעת מתוך האובייקט עצמו, מאפשרים שינוי מתמיד בתפיסה הוויזואלית של העבודה. הקשר המתקיים בין העולם הפנימי של הצופה, המשחק וההזיה יוצרים חוויה אסתטית, מורכבת ומועשרת.
העבודות של ויויאן סהר מעלה שאלות הנוגעות לניגוד המתמיד הקיים בין מראה עיניים, שהוא הפסאדה החיצונית לבין המתחולל והמפעפע מתחת לפני השטח. הגלוי והנסתר, מבטאים אישיות מורכבת המחביאה בתוכה חווית ילדות אפופה בסוד. החיבור בין עוצמה רגשית המסתתרת מאחורי מילון צורות מינימליסטי, מעניקה לצופה חוויה מורכבת ומושכת כאחד.