עד שנת 2017, קנדה היתה המדינה היחידה, שלקחה חלק במלחמת העולם השנייה, ללא אנדרטה לזכר השואה בבירתה. כל זה השתנה עם השלמת האנדרטה הלאומית לזכר השואה באוטאווה, שעוצבה על ידי המומחה המוביל בעולם בעיצוב של אתרי הנצחה ומוזיאונים של ימינו, דניאל ליבסקינד.

2

זיקתו של ליבסקינד לתכנון מוזיאוני השואה ומוזיאונים יהודיים ניכרת בפורטפוליו שלו: הידוע ביותר שם הוא המוזיאון היהודי ברלין (2001), ולאחר מכן המוזיאון היהודי הדני בקופנהגן (2001) והמוזיאון היהודי העכשווי בסן פרנסיסקו (2008) ועוד. ליבסקינד וצוותו שולטים באמנות של עיצוב חוויות רגשיות וחווייתיות, המספקות חינוך, משמעות ורגעי נחמה, תוך התמודדות עם נושאים מורכבים, טעונים ומאתגרים מאוד. האנדרטה הלאומית לשואה באוטווה, האחרונה בסדרה, אינה שונה.
המונומנט ממוקם במרכז אוטווה, מול מוזיאון המלחמה הקנדי, האתר בן 0.8 דונם סמוך למרכז ההיסטורי של עיר הבירה של קנדה. ווא שומר על פרופיל נמוך, אך מרשים.

המונומנט מורכב ממשלושים, המחוברים למרחב גדול ופתוח, יוצרים סדרה של חללי התבוננות גדולים ואינטימיים. סמלי הדימויים של השואה, מוטיב הכוכבים ממזכיר את היהודים שהנאצים כפו עליהם לענוד כוכב צהוב על השרוול ואילו המרחבים המשולשים מייצגים את התגים שהנאצים נהגו לסמן בהם הומוסקסואלים וטרנסג’נדרים, עדי יהוה ואסירים פוליטיים ודתיים.

לאנדרטה שתי תכניות בעלות משמעות שונה: זו העולה מסמלת את העתיד, וזו היורדת מובילה את המבקרים אל חללי הפנים, המוקדשים להתבוננות ולזיכרון. ברגע שנכנסו, מבקרים נתקלים בשש צורות של משולש, שכל אחת מהן מקצה להן תפקיד מסוים: מרחב הפרשנות לחקר ההיסטוריה הקנדית של השואה; שלושה מקומות התבוננות אינדיבידואליים מציעים מקום למחשבה; מפגש מרכזי גדול וחלל אוריינטציה; ו”חלל שמים” מתנשא שמכיל להבת זיכרון נצחית, בגובה של 14 מטר, המקיפה את האורח בחלל דמוי קתדרלה, הממסגרת את השמים מעל.

צוות מומחים מובילים בתחום השואה והתרבות, עבד לצד ליבסקינד: חוקר השואה הנודע דוריס ברגן; אדריכל הנוף קלוד קורמייר; הצלם אדוארד בורטינסקי, שדימויי מחנות הריכוז שלו מפורטים בפירוט רב על פני קירות הבטון העצומים של האנדרטה, מחווה למיליונים שמתו בשואה.
“האנדרטה הזאת לא רק יוצרת מרחב ציבורי חשוב מאוד לזכרם של הנרצחים בשואה, אבל היא גם משמשת תזכורת מתמדת לכך שהעולם של היום מאוים על ידי אנטישמיות, גזענות וקנאות”, אומר ליבסקינד. “קנדה אימצה את הערכים הדמוקרטיים הבסיסיים של בני האדם ללא הבדל גזע, מעמד או אמונה, והמונומנט הלאומי הזה הוא הביטוי של אותם עקרונות ושל העתיד”.

האנדרטה מהווה מחווה ארכיטקטונית רבת עוצמה אך פשוטה, דוגמה לעבודתו של ליבסקינד, בה הרגש מצטלב יפה עם חומר ותפקוד. האנדרטה מראה, בקנה מידה קטן, את מתודולוגית העיצוב של ליבסקינד לאנדרטאות ולמוזיאונים יהודיים ושואה, תוך הצגת סגנונו האדריכלי הגיאומטרי המהווה את חתימתו. היא מעוצבת באמפתיה והבנה אינטואיטיבית של הכובד הרגשי שלו וודאי תהדהד אצל המבקרים אותה במשך שנים רבות.

3

4

4a

5

Holocaust Memorial 20140512

6

7

7a

7c

8

8a

8b

8c

9

9a

9aa

9b

10

10a

10b

11

12

12a

13

14

15

16

לכל הכתבות בקטגוריית אדריכלות
+כתבות מומלצות
יצירתיות לצד איכות, רלוונטיות עם חדשנות / שירי פרץ אדריכלים
אדריכלות
יצירתיות לצד איכות, רלוונטיות עם חדשנות / שירי פרץ אדריכלים
  משרד שירי פרץ אדריכלים מתמחה בתכנון מבני ציבור ומאחוריו עשרות אלפי מ”ר של
REAL PIEL SRL ריהוט עור בהתאמה לפרויקטים
אדריכלות
REAL PIEL SRL ריהוט עור בהתאמה לפרויקטים
החברה נוסדה ב- 2005 ב-Bassano del Grappa ומאז תחילת הדרך, זיהתה את ערכו של
המבקרים שיבחו, הדיירים קיללו: הארכיטקטורה של רמות פולין
אדריכלות
המבקרים שיבחו, הדיירים קיללו: הארכיטקטורה של רמות פולין
  העיצוב הגאומטרי היה מוצלח, אבל הדירות מרובות האלכסונים פחות ודיירי השכונה, נאותו לגור

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*