משרד האדריכלים Archea Associati תכנן את היקב שנטמע בנוף הטוסקני, ב-bargino שבאיטליה, עבור משפחת Antinori, שנמצאת בתחום היין זה 28 דורות. המתחם מאופיין בגרם מדרגות לולייני בולט בחזית פלדת הקורטן שלו והגג עליו נטועים גפנים. צוהר עגול מכניס אור טבעי למבנה ההרי.

 

המתחם כולל גם את משרדי החברה, אודיטוריום בן 200 מקומות ישיבה, מסעדה ומוזיאון.
האתר מוקף בגבעות ייחודיות של קיאנטי המכוסות כרמים, באמצע הדרך בין פירנצה לסיינה. נוף המגלם בחובו את הערכיות התרבותית והחברתית של ייצור היין. כך גם האדריכלות של היקב, נעוצה בקשרים העמוקים עם הארץ ועבודת האדמה. מטרת האדריכלים הייתה אפוא למזג את המבנה בנוף הכפרי; כך המתחם התעשייתי נראה כחלק מהנוף בזכות הגג, שהפך לשטח אדמה חקלאית מעובד גפנים, שנקטע, לאורך קווי המתאר, על ידי שני חתכים אופקיים המאפשרים אור פנימה ומספקים נוף לאלה שבתוך הבניין.
החזית, המשמשת בביטוי אופייני למבנים, משתרעת אפוא אופקית לאורך המדרון הטבעי, בקצב שורות הגפנים, אשר יחד עם האדמה מהוות את "כיסוי הגג" שלה. הפתחים או החתכים חושפים באופן דיסקרטי את הפנים התת-קרקעיים: אזורי המשרדים, מסודרים מעל המתרס, האזורים שבהם מיוצר היין מסודרים לאורך התחתון ואזור אחסון הבקבוקים לאורך החלק העליון. ליבו המבודד של היקב, שם היין מתבגר בחביות, מעביר, עם האפלה העופפת אותו והרצף הקצבי של קמרונות הטרקוטה, את הממד המקורי של חלל מוסתר, בעיקר בכדי להבטיח תנאים תרמו-היגרומטריים אידאליים להבשלה איטית של היין.

BARGINO, ITALY
Architects: Archea Associati
Year: 2012
Photographs: Pietro Savorelli, Leonardo Finotti
Manufacturers: Castelli, Cielo, Sannini Impruneta, secco