בלב הפארק הלאומי פולינו, באיטליה, ניצבת העיירה ההררית הקטנה מורמנו, שבין גבעותיה ניצבת כנסיית סנטה מריה גורטי שתוכננה על ידי MC A - Mario Cucinella Architects. הכנסייה ניצבת בגובה 16 המטרים, כארון שמשמר ומגן על הקדושה האינטימית של הפנים, תוך דיאלוג עם הנוף המרהיב מסביב, המשקיף על רכסי הפארק הלאומי פולינו.

 

התוכנית המונומנטלית בעלת הצורה האורגנית שואבת השראה מהגיאומטריה של כמה מכנסיות הבארוק היפות ביותר, כמו "בזיליקת סנט'אנדריאה דלה פראטה" ו"אל קווירינאלה", שתיהן ברומא, אורטוריית ג'יזיליירי בפררה, כנסיית "San Carlo alle Quattro Fontane" וכנסיית "Sant'Ivo alla Sapienza" ברומא.
החזית הראשית, הנפתחת אל כיכר הכנסייה החדשה, מאופיינת בכמה אלמנטים חיוניים המגדירים את הסימנים העיקריים של המסורת הנוצרית: שער הכניסה והצלב. סמל הצלב מופיע על החזית באמצעות התקלפות קלה של המעטפת, המציירים קווי צל שנוצרים מההצטלבות ומעניקים חיים לחתך קל אך אקספרסיבי וחזק, הנדלק עם רדת הלילה.
לאורך המעטפת החיצונית, סדרת אריחי חרס, שנוצרו על ידי ילדי הקהילה המקומית, על פי פרויקט של האמן ג'וזפה מרניילו, מספרות את סיפורו של "ויה קרוסיס".
תשומת לב מיוחדת הוקדשה לחצר הכנסייה, המאופיינת כשביל אחד, המרוצף כמו פנים הכנסייה, המלווה את המבקר עד דלת הכניסה. הכניסה המונומנטלית לכנסייה מנוקדת במילים הקשורות לחייה של מריה גורטי הקדושה, החקוקות על החזית, המלווה באופן סמלי את המבקר בתוך החלל הקדוש.

אדריכלים: Mario Cucinella Architects
לקוח: Diocesi of Cassano all'Jonio
מיקום: Mormanno, Cosenza, איטליה
שנה: 2021
צילום: Duccio Malagamba