ידוע לכול, ש- Frank L.Wright הנו ללא ספק אחד מהאדריכלים בעלי החזון האמתיים הגדולים ביותר של המחצית הראשונה של המאה ה-20. הוא תכנן מעל 1,000 מבנים נודעים והוגדר כאדריכל האמריקאי החשוב ביותר. מלבד עבודתו הכה מפורסמת והפילוסופיה שלו, הפרויקט הקטן ואולי יוצא דופן ביותר שלו, הגיע אליו בשנת 1956. מה שמעניין הוא, שהלקוח של הפרויקט הזה, היה ילד בן 12 שנים, בנו של פרופסור רוברט ברגר, מהנדס שרכש בעבר תכניות לביתו מהאדריכל. ג’ים, בנו הקטן, היה מודאג כיצד יעביר כלבו את החורפים בבית הזה, וביקש מפרנק לויד רייט לעצב בית גם לכלבלבו אדי, לברדור שחור. הילד הבטיח לשלם עבור החומרים והתכניות, באמצעות מה שהוא הרוויח מחלוקת עיתונים. בתחילה, האדריכל דחה את הפרויקט, בגלל שהוא היה עסוק מאוד. אבל אחרי ניסיון שני של הילד, רייט הסכים וסיפק סט מלא של שרטוטים ל”הבית של אדי” שיקום בשנה הבאה.

מימוש ובנייה של פיסה זעירה זו של היסטוריה אדריכלית, הושלמה בסופו של דבר אחרי זמן, על ידי אביו של ג’ים רק בשנת 1963, לאחר שג’ים בן ה-19 השתחרר מהצבא: זה היה בית משושה, שנבנה מעץ ארז ומהגוני מהפיליפינים, עם שינויים קלים לשרטוטים המקוריים על מנת להפוך את הבית לנייד (לא ידוע על טענות בדבר הזכות המוסרית של האדריכל).
אדי, אגב, לא אהב במיוחד את האדריכלות ובחר לשכב ולנמנם דווקא על רצפת מפתן ביתו של רוברט ברגר.
לפניכם תיעוד של הליך הזמנת הפרויקט, כשהלקוח, הילד הקטן, ביקש את גדול האדריכלים רייט לעצב עבור כלבו מלונה, וקיבל אותה. בסוף הפוסט ניתן לראות את התוצאה.

 

Arch2O-Frank-Lloyd-Wright-Doghouse-05

 

19 יוני 1956
מר רייט היקר

אני ילד בן עשר שנים. השם שלי הוא ג’ים ברגר. אתה עיצבת בית לאבא שלי ששמו בוב ברגר. יש לי עבודה בחלוקת עיתונים שאני עושה בה קצת כסף לבנק ולהוצאות.
אני אעריך את זה אם היית מעצב לי בית לכלב, שיהיה קל לבנות, אבל יתאים עם הבית שלנו. שמו של הכלב שלי הוא אדוארד, אבל אנחנו קוראים לו אדי . הוא בן ארבע שנים או לפי חיי כלב 28 שנים. הוא לברדור רטריבר. הוא בגובה שנים וחצי רגל ובאורך שלוש רגל. הסיבות שאני רוצה בית לכלב הזה הוא בשביל החורפים בעיקר. אבא שלי אמר שאם אתה תעצב את הבית לכלב הוא יעזור לי לבנות אותו. אבל אם אתה תעצב את הבית לכלב אני אשלם לך בעצמי על התוכניות והחומרים מתוך הכסף שאני מקבל מההפצה שלי.

בכבוד רב,
ג’ים ברגר

June 19, 1956

Dear Mr. Wright

.I am a boy of twelve years. My name is Jim Berger. You designed a house for my father whose name is Bob Berger. I have a paper route which I make a little bit of money for the bank, and for expenses

I would appreciate it if you would design me a dog house, which would be easy to build, but would go with our house. My dog’s name is Edward, but we call him Eddie. He is four years old or in dog life 28 years. He is a Labrador retriever. He is two and a half feet high and three feet long. The reasons I would like this dog house is for the winters mainly. My dad said if you design the dog house he will help me build it. But if you design the dog house I will pay you for the plans and materials out of the money I get from my route

,Respectfully yours

Jim Berger

 

LHFrankLloydWright

 

28 יוני 1956
ג’ים היקר,

בית עבור אדי היא הזדמנות . יום אחד אני אעצב אחד אבל עכשיו אני רק עסוק מדי מכדי להתרכז בזה. כתוב לי בנובמבר הבא לפניקס, אריזונה ואולי יהיה לי משהו אז.

באמת שלך,
פרנק לויד רייט

 

:Dear Jim

.A house for Eddie is an opportunity. Someday I shall design one but just now I am too busy to concentrate on it. You write me next November to Phoenix, Arizona and I may have something then

,Truly yours

Frank Lloyd Wright

June 28th, 1956

Arch2O-Frank-Lloyd-Wright-Doghouse-03

מר רייט היקר,

כתבתי לך ב-19 ביוני 1956, על עיצוב בית לכלב שלי אדי מלונה שתתאים לבית שתכננת לאבא שלי. אתה אמרת לי לכתוב לך שוב בנובמבר אז אני שואל אותך שוב, האם אתה יכול לעצב לי בית לכלב.

בכבוד רב,
ג’ים ברגר

,Dear Mr Wright

.I wrote you June 19, 1956 about designing my dog Eddie a dog house to go with the house you designed for my dad. You told me to write you again in November so I ask you again, could you design me a dog house

,Respectfully yours

Jim Berger

Arch2O-Frank-Lloyd-Wright-Doghouse-02

המלונה לאדי, כלב הלברדור של ג'ים ברגר, שתיכנן עבורו פרנק לוייד רייט

המלונה לאדי, כלב הלברדור של ג’ים ברגר, שתיכנן עבורו פרנק לוייד רייט

 

בשנת 2010, בנה ג’ים ברגר בן ה-70 מחדש את המלונה שנהרסה 40 שנה קודם לכן, מהתכניות המקוריות של האדריכל רייט, עבור סרט שצולם על חייו של האדריכל הנודע. בזמן צילום המלונה לסרט ירד גשם והם הבחינו כי המלונה ניחנת בתכונה משותפת לרוב בתיו של רייט: הגשם דלף פנימה. בהיסטוריה של האדריכלות, המלונה נחשבת כמבנה הקטן ביותר שתיכנן רייט מעודו.

 

10992712

 

4f6231ee05e08.preview-620

 

המבנה:   מלונה
סגנון אדריכלי:
Pre-Usonian
כתובת:
Redwood Road
Town or city San Anselmo
Country California
גמר בנייה:  1963
נהרס:  1973
המזמין:
Jim Berger
שטח: 4 רגל מרובע
עיצוב ותכנון:
Architect Frank Lloyd Wright

לכל הכתבות בקטגוריית אדריכלות
+כתבות מומלצות
העיצוב של מוזיאון Sanxingdui Museum החדש / CSWADI
תרבות
העיצוב של מוזיאון Sanxingdui Museum החדש / CSWADI
  אתר Sanxingdui, על גדות נהר ה-Yazi וממערב לעיר גואנגהאן, מכיל שרידי ציוויליזציה מלפני
המבנה האסטרונומי Jantar Mantar, בניו דלהי
תרבות
המבנה האסטרונומי Jantar Mantar, בניו דלהי
  העיר הוורודה ידועה בארמונות, במבצרים ובמבנים העתיקים שלה ואחד מהם הוא מצפה הכוכבים
בית The Coastal Harmony, מומבאי, הודו / Mind Manifestation Design
תרבות
בית The Coastal Harmony, מומבאי, הודו / Mind Manifestation Design
הקומה התחתונה של הדופלקס, הכוללת שטחים פנימיים ומרפסת בפרופורציות שוות, משלבת בהרמוניה את החוץ

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*