איוונקה טראמפ שואבת אבק, נשמע לכם אולי כמו משהו טריוויאלי, אשר אינו מצריך תשומת לב מיוחדת, אך הסצנה הזו היא יצירת אמנות, שנוצרה על ידי אמנית אמריקאית Jennifer Rubell. במיצג חי, דוגמנית הדומה לאיוונקה טראמפ, שואבת פירורים משטיח, לעיני המבקרים בגלריה Flashpoint Gallery בוושינגטון די.סי. המבקרים עצמם לא נשארים פסיביים והם מוזמנים ליצור איתה אינטראקציה: לרשותם עומדת ערימת פירורים, שהם מוזמנים לפזר על השטיח הורוד ולצפות בזמן ש'איוונקה' שואבת את כולם.

Jennifer Rubell – Ivanka Vacuuming -performance Flashpoint Gallery Washington-D.C.

 

עבור אמריקאים רבים, איוונקה היא סמל למודרניות; בלונדינית, דוגמנית והאמנית מבקשת לשלב אותה בפעילות נשית-מגדרית מסורתית. רבים מאמינים שהתדמית שלה גם כאמא, גם יועצת בבית הלבן וגם אייקון אופנה, היא קומית וזאת בלשון המעטה. התמונה שממנה קיבלה רובל את הרעיון, הייתה של איוונקה טראמפ בפסגת ה-G20 בהמבורג, גרמניה ב-8 ביולי 2017 (קרדיט: Jaap Arriens/NurPhoto Getty Images).
היצירה עוררה כצפוי תגובות מעורבות. זו שצייצה איוונה בטוויטר שלה, טען לפגיעה בנשים ועורר למעלה מ-19,000 תגובות. אלה שהיו בעד או נגד, חפפו את מידת אלה שהיו בעד או נגד טראמפ עצמו, כנשיא. משפחת טראמפ טענה אף היא, כי זהו מיצג סקסיסטי וחסר רגישות, בהתחשב בכך שאיוונקה עשתה כל כך הרבה כדי לרומם את חייהן של נשים אמריקאיות. רובל מצידה הזמינה את איוונקה לצפות ממקור ראשון ביצירת האמנות, אך היא סירבה. חלק מהמבקרים טענו שאיוונקה הייתה צריכה לקבל את המיצג כמחמאה ובכל מקרה, ההתייחסות שלה אליו, הביאה לתשומת לב הרבה שהוא נהנה ממנה.
האמנית הסבירה כי ביקשה להציג באמצעות איוונקה שואבת אבק, את תפיסת הנשיות המודרנית, דווקא מאחר ובתו של נשיא ארצות הברית לשעבר, התמקדה ברווחת האישה האמריקאית במרכז פעילותה. היא בחרה להציג את איוונקה בלופ אינסופי של ניקיון אחרי אנשים אחרים, תמונה של עבודה ביתית מסויטת, של מחזור שאינו נגמר; איוונקה לא מפסיקה והפירורים ממשיכים להגיע.
רובל היא אמנית מנוסה ביצירת מחלוקות אמנותיות, חלק מיצירותיה כוללות ארוחות מפוארות בשפע גרוטסקי ונלעג. היא עצמה בת למשפחה ידועה ועתירת ממון, העוסקת בנדל”ן וגם אוספת אמנות, אותו היא מחזיקה במוזיאון פרטי במיאמי, המוקדש רק לאוסף משפחת רובל. במיצג חי בשנת 2014, היא הפעילה שני דוגמנים שהתחפשו להוריה והאכילו בעוגת קרם את המבקרים תערוכה הבינלאומית ארט באזל מיאמי.

 

 

 

 

 

Ivanka Trump, daughter of US president Donald Trump is seen ahead of the third plenary session of the G20 summit in Hamburg, Germany on 8 July, 2017. (Photo by Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

 

 

לכל הכתבות בקטגוריית אמנות
+כתבות מומלצות
המדומיין ניראה אמיתי, אצל האמנית Alex Prager
השראה
המדומיין ניראה אמיתי, אצל האמנית Alex Prager
  הקריירה של הצלמת והקולנוענית זוכת האמי, החלה בצורה צנועה, כאשר התחילה לצלם בגיל
מסע הפרסום המוזר והפלאי של יום השנה ה-45 לבלט הונג קונג
השראה
מסע הפרסום המוזר והפלאי של יום השנה ה-45 לבלט הונג קונג
מסעות הפרסום של הבלט של הונג קונג, תמיד הפתיעו במקוריותם המפתיעה: לציון יום השנה
הצלם George Byrne: סינתזה של אורבניות אמריקאית
השראה
הצלם George Byrne: סינתזה של אורבניות אמריקאית
  הצילומים נותנים כבוד למקורות הצילום האנלוגי, תוך שהם מבקשים לערער על תפיסת המציאות

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*