אדריכלים רבים הושפעו מאוד מסגנונות ותנועות אמנותיות שונות. השיח התיאורטי המתרחש בעולם האמנות וזה שמתרחש באדריכלות, שזורים זה בזה ומשתקפים בחזות המציאות שה אנו חיים.

וסילי קנדינסקי Wassily Kandinsky
הצייר הרוסי, יליד 1866, חקר כיצד השימוש בצבע משפיע על אנשים. לציוריו לא היה נושא ספציפי, אלא הם העבירו באופן מופשט מגוון רגשות. פרויקט Didden Village ברוטרדם, הולנד, שתוכנן על ידי MVRDV מציף אותנו בצבע. המהות של הבניין היא הצבעים שלו, שבהחלט מעוררים רגשות.

 

 Wassily Kandinsky Squares with Concentric Circles

Didden Village by MVRDV, Rotterdam, Netherlands

 

פיט מונדריאן Piet Mondrian
"אמנות גבוהה מהמציאות ואין לה קשר ישיר למציאות", ציטוט זה של פייר מונדריאן מבטא את האופי האוטופי של יצירתו. הוא אחד הציירים והתיאורטיקנים המפורסמים ביותר של המאה ה -20, המובחן בסגנונו הפיגורטיבי והמופשט. בית אימס שהוקם בשנת 1949 על ידי צ'רלס וריי איימס, מושפע ישירות מהאמנות של מונדריאן. הדמיון נראה בבירור בשימוש בנפחים ובצבעים.

 

Piet Mondrian

Eames House

 

הצייר Theo Van Doesburg
הוא היה צייר הולנדי שהושפע מאוד מפייט מונדריאן, מנהיג תנועת דה סטיל. עבודתו משתמשת באובייקטים אופקיים ואנכיים במגוון צבעים כדי ליצור הפשטה גיאומטרית של הטבע. יש דמיון בין ציוריו המודרניים לתכנית ביתן ברצלונה שתוכנן על ידי מיס ואן דר רוהה. מיקום קירות ועמודים מתייחס לייצוג המרחבי של תיאו.

 

Theo Van Doesburg 

Barcelona Pavilion

 

אוברי בירדסלי Aubrey Beardsley
מאייר אנגלי, שהיה חלק מתנועת האר-נובו והושפע מאוד מחיתוכי עץ יפניים. רישומיו דמויי הפוסטר, עשויים דיו שחור, מתארים לעתים קרובות סצנות גרוטסקיות וארוטיות. כניסות המטרו לפריס שתוכננו על ידי Hector Guimars דומות לשימוש בקימורים וקישוטים.

 

Paris metro 

 

קזימיר מלביץ' Kazimir Malevich
הוא היה אמן אוקראיני אוונגרדי שהשפיע בצורה מדהימה על התפתחות האמנות המופשטת במאה ה -20. הוא פיתח מושג של סופרמטיזם, אשר מיקד את תשומת הלב לחשיבות התחושה וההבעה הטהורים שמתרחקים מעולם הטבע. מי שמהושפעה ממנו מאוד הייתה זאהה חדיד, שעקבה אחר החופש המרחבי והשימוש בצורות גיאומטריות כדי למסגר נרטיב. את הדמיון לציורי מלביץ' דרך הדינמיות של הצורה ניתן לראות בתכנון בניין הממשלה – בית הנמל Port House הממוקם בבלגיה.

 

 Kazimir Malevich

Zaha Hadid

 

ז'ורז 'בראק Georges Braque
ז'ורז 'בראק היה צייר צרפתי, שהיה קשור לפוביזם משנת 1905, ונחשב לאחת הדמויות הראשיות בהתפתחות הקוביזם. ציוריו מתארים אובייקטים מנקודות מבט וזוויות רבות כדי לתפוס את מהותם. Habitat 67 הוא בניין אייקוני שתוכנן על ידי משה ספדיה במונטריאול, קנדה. הגישה הקוביסטית ניכרת בו.

 

Georges Braque

Habitat 67

 

פבלו פיקאסו Pablo Picasso
אחד הציירים המפורסמים בעולם, שהשפיע על אמנים ואדריכלים רבים בביטוי צורתם, היה פיקסו. הוא נחשב למייסד משותף של התנועה הקוביסטית שחקרה אובייקטים מממדים רבים. עבודתו של Daniel Libeskind דומה ליצירתו של פיקאסו בדינמיות ובשימוש בצורות גיאומטריות. ההרחבה בעלות של מיליוני דולרים למוזיאון רויאל אונטריו Royal Ontario Museum היא דוגמה מצוינת להשפעה זו.

 

 Pablo Picasso

 Daniel Libeskind

 

ג'ואן מירו Joan Miro
אמן ספרדי זה, שהתפרסם בפסליו, בציוריו ובעבודותיו בקרמיקה, ייצג בסגנון שלו פרשנות מחודשת לסוריאליזם. תחומי העניין שלו בתת המודע באים לידי ביטוי בעבודתו. בהשראת עבודתו של מירו, תכנן האדריכל Josep Lluís Sert "סטודיו לחלומותיו של מירו".

 

Joan Miro

The Sert Studio

 

קלוד מונה Claude Monet
קלוד מונה היה צייר צרפתי המזוהה עם התנועה האימפרסיוניסטית, אשר ביטאה תפיסה ייחודית של הטבע. כמה מציוריו המפורסמים ביותר מתארים חבצלות מים. בהשראת עבודתו Jacques Ferrier Architecture תכננו את המטה של ​​Métropole Rouen Normandie, בלוחות זכוכית צבעוניים קטנים כדי להשיג איכות אימפרסיוניסטית.

 

Claude Monet

 Métropole Rouen Normandie

 

ג'קסון פולוק Jackson Pollock
ג'קסון פולוק היה צייר אמריקאי, שהשתמש בטכניקת השפרצת צבע לביטוי האידיאלים האקספרסיוניסטיים המופשטים שלו. ציוריו נוצרו לרוב בצורה אופקית שאפשרה לו להתקרב אל הבד מכל עבר. Dominique Coulon & Associates לקחו השראה מאמנותו של פולוק בעת תכנון הקונסרבטוריון לאומנות, מחול ואמנויות דרמטיות הממוקם בצרפת. הקירות החיצוניים מציגים נפחים גיאומטריים עצומים, מותזים בצבע.

 

Jackson Pollock © Pollock-Krasner Foundation

Conservatoire of Music, Dance and Dramatic Arts

 

קצושיקה הוקוסאי Katsushika Hokusai
אמן יפני זה, היה מפורסם כיוצר הדפסים וצייר ukiyo-e. הדפסי העץ המפורסמים ביותר שלו תיארו את היופי הטבעי של הר פוג'י. בהשראת עבודתו עיצב SANAA את מוזיאון Sumida Hokusai Museum. השימוש בזוויות ולוחות אלומיניום משקף נוף מקומי משתנה באופן דומה לזה המופיע בהדפסי הוקוסאי.

 

Hokusai

SANAA 

 

סלבדור דאלי Salvador Dali
האמן הספרדי הסוריאליסטי בעבודותיו ובאישיותו הכה דומיננטית, שברור שאת מוזיאון סלבדור דאלי Salvador Dali Museum הטרפזי, שמשרד HOK תכנן, זאת בהשראת עבודתו של האמן.

 

Salvador Dali

Salvador Dali Museum

 

מרסל דושאן Marcel Duchamp
האמן הצרפתי-האמריקאי, שבלט באמנות קונספטואלית וקשור לתנועה הדאדאיסטית, השפיע על בית הרפאים Ghost House שתוכנן על ידי כריסטוף ברדגואר ומארי פג'וס Christophe Berdaguer and Marie Péjus: המבנה תוכנן בהשראת השימוש של מרסל דושאן באפוריזמים – אורחים כרוחות רפאים.

 

 Marcel Duchamp

Ghost House 

 

פרידה קאלו Frida Kahlo
קאלו הסגנון חקרה בעבודתה שאלות של זהות, מין, גזע ומעמד. הסטודיו Rivera House Studio, תוכנן על ידי חברו של ריברה, בעלה של קאלו, חואן או'גורמן. הוא עוצב בסגנון פונקציונליסטי, עם האמנות של פרידה קאלו כהשראה.

 

Frida Kahlo

Rivera House Studio

 

פול קליי Paul Klee
האמן השוויצרי-גרמני הושפע מאוד מהסוריאליזם, האקספרסיוניזם והקוביזם. הוא התנסה הרבה בצבע ועבודתו משקפת את ההומור הילדותי שלו. Zentrum Paul Klee תוכנן על ידי רנצו פיאנו, כדי להשיג הרמוניה עם הטבע, בהתאמה לפילוסופיה של קליי.

 

Paul Klee

Zentrum Paul Klee