אדריכלים רבים הושפעו מאוד מסגנונות ותנועות אמנותיות שונות. השיח התיאורטי המתרחש בעולם האמנות וזה שמתרחש באדריכלות, שזורים זה בזה ומשתקפים בחזות המציאות שה אנו חיים.

כיצד השפיעה האמנות המודרנית על האדריכלות של ימינו? האמנות המודרנית הופיעה בערך בתקופה שבין 1870-1970 כמהפכה של האמנים של אותה תקופה שקראה תיגר על הפרקטיקות והרעיונות המסורתיים של האמנות. המודרניסטים היו להוטים להתנסות ברעיונות חדשים, צורות – צורות, צבעים וקווים המרכיבים יצירת אמנות. השפעת גל הניסויים הזה מורגשת באדריכלות שהושפעה מאוד מתנועות אמנות רבות.

 

Alfons Mucha – F. Champenois Imprimeur-Éditeur © en.wikipedia.org

 

Casa Batllo exterior 

הסגנון הבינלאומי Art Nouveau, היה הפופולרי ביותר בין השנים 1890-1910, כתגובה נגד האמנות המסורתית של המאה ה-19 לאחר המהפכה התעשייתית. סגנון זה כלל אלמנטים של טבע אך בצורות מסוגננות. בהשראתו צצו מבנים רבים אשר שיקפו סגנון דקורטיבי זה. במקום הקפדה על קווים ישרים, למבנים היו צורות טבעיות, מפותלות, אסימטריה.

 

Girl with a Mandolin – Pablo Picasso © en.wikipedia.org

 

House of Black Madonna © en.wikipedia.org

 

Whitney Museum of Art © en.wikipedia.org

תנועת האמנות Cubism שפבלו פיקאסו היה נושא הדגל שלה, חוללה מהפכה בארכיטקטורה – צמצום כל צורה, אדם, חיה או מקום, לצורות גיאומטריות פשוטות – קוביות היה הרעיון הבסיסי מאחורי התנועה הזו. המושגים של ויזואליזציה של כל צורה בממדים מרובים, זיהוי מרחבי וחזרה על אלמנטים אומצו מהתנועה הזו לאדריכלות ועוזרים לעצב את הערים שאנו רואים כיום. במקום להיות ישות אחת, מעצבים החלו לראות באדריכלות שילובים של חלקים מרובים. הקוביזם השפיע על עיצובים רבים בתחילת המאה ה-20 כמו “בית המדונה השחורה” בפראג, מפעל מנדלסון בגרמניה ובניין האספה של לה קורבוזיה בצ’אנדיגאר.

 

Black Square-Kazimir Malevich © en.wikipedia.org

The Barcellona Pavilion © en.wikipedia.org

The Glass House © en.wikipedia.org

הפשטת האמנות לאלמנטים הראשוניים שלה, כדי לסמן טוהר או פשטות, הייתה הבסיס למינימליזם Minimalism שצמח בתחילת המאה ה-20. אדריכלים רבים תרגמו את הרעיון הזה לארכיטקטורה ומבנים רבים צצו עם מאפיינים ייחודיים כמו – צורות גיאומטריות פשוטות, ערכות צבעים מונוכרומטיות והיעדר קישוטים או חלקים מפורטים. יצירות של מינימליסטים כמו ביתן ברצלונה מאת לודוויג מיס ואן דר רוהה, הבית הכפרי מאת רפאל ארנדה, בית הזכוכית מאת פיליפ ג’ונסון הם חלק מהמבנים האיקוניים שיש להם מאפיינים אלו.

 

Café l’Aubette © en.wikipedia.org

Composition VII – Theo van Doesburg © en.wikipedia.org

The Rietveld Schröder House © en.wikipedia.org

תנועה אמנותית הולנדית ששמה De Stijl הוא תרגום ל”הסגנון”, הפכה פופולרית בתחילת שנות ה-20. התנועה מאמצת את הסגנון המופשט של חיבור אמנות א-סימטרית בעזרת קווים ישרים, מלבנים וריבועים בגדלים שונים וצבעי יסוד חזקים עם שחור ולבן. מאפיינים אלה מתורגמים היטב בארכיטקטורה כפי שניתן לראות בבית ריטוולד שרדר באוטרכט ובקפה ל’אובט שטרסבורג. לתנועה זו הייתה השפעה רבה על תנועת הבאוהאוס בגרמניה.
סגנון Art Deco האלגנטי, שהופיע לאחר מלחמת העולם הראשונה, אימץ פאר ושפע עם צורות נועזות, קווים משוננים וקימורים רחבים שהגדירו את העידן הזה של העולם. אחד הגורמים העיקריים להטמעת הסגנון הזה באדריכלות היה הכנסת חומרים חדשים, במיוחד בטון מזוין. מבנים שהושפעו מסגנון זה היו בניין האמפייר סטייט, בניין קרייזלר ופאלה דה טוקיו, שתוכננו להיות מושכים את העין ולהעניק תחושה של יוקרה. סגנון הארט דקו עדיין חי כיום וניתן לראות השפעה ברורה בארכיטקטורה העכשווית כמו כיכר פארקוויו בסינגפור ומגדל וויליאמס (הידוע גם כמגדל טרנסקו).

 

וסילי קנדינסקי Wassily Kandinsky
הצייר הרוסי, יליד 1866, חקר כיצד השימוש בצבע משפיע על אנשים. לציוריו לא היה נושא ספציפי, אלא הם העבירו באופן מופשט מגוון רגשות. פרויקט Didden Village ברוטרדם, הולנד, שתוכנן על ידי MVRDV מציף אותנו בצבע. המהות של הבניין היא הצבעים שלו, שבהחלט מעוררים רגשות.

 

Wassily Kandinsky Squares with Concentric Circles

Didden Village by MVRDV, Rotterdam, Netherlands

 

פיט מונדריאן Piet Mondrian
“אמנות גבוהה מהמציאות ואין לה קשר ישיר למציאות”, ציטוט זה של פייר מונדריאן מבטא את האופי האוטופי של יצירתו. הוא אחד הציירים והתיאורטיקנים המפורסמים ביותר של המאה ה -20, המובחן בסגנונו הפיגורטיבי והמופשט. בית אימס שהוקם בשנת 1949 על ידי צ’רלס וריי איימס, מושפע ישירות מהאמנות של מונדריאן. הדמיון נראה בבירור בשימוש בנפחים ובצבעים.

 

Piet Mondrian

Eames House

 

הצייר Theo Van Doesburg
הוא היה צייר הולנדי שהושפע מאוד מפייט מונדריאן, מנהיג תנועת דה סטיל. עבודתו משתמשת באובייקטים אופקיים ואנכיים במגוון צבעים כדי ליצור הפשטה גיאומטרית של הטבע. יש דמיון בין ציוריו המודרניים לתכנית ביתן ברצלונה שתוכנן על ידי מיס ואן דר רוהה. מיקום קירות ועמודים מתייחס לייצוג המרחבי של תיאו.

 

Theo Van Doesburg

Barcelona Pavilion

 

אוברי בירדסלי Aubrey Beardsley
מאייר אנגלי, שהיה חלק מתנועת האר-נובו והושפע מאוד מחיתוכי עץ יפניים. רישומיו דמויי הפוסטר, עשויים דיו שחור, מתארים לעתים קרובות סצנות גרוטסקיות וארוטיות. כניסות המטרו לפריס שתוכננו על ידי Hector Guimars דומות לשימוש בקימורים וקישוטים.

 

Paris metro

 

קזימיר מלביץ’ Kazimir Malevich
הוא היה אמן אוקראיני אוונגרדי שהשפיע בצורה מדהימה על התפתחות האמנות המופשטת במאה ה -20. הוא פיתח מושג של סופרמטיזם, אשר מיקד את תשומת הלב לחשיבות התחושה וההבעה הטהורים שמתרחקים מעולם הטבע. מי שמהושפעה ממנו מאוד הייתה זאהה חדיד, שעקבה אחר החופש המרחבי והשימוש בצורות גיאומטריות כדי למסגר נרטיב. את הדמיון לציורי מלביץ’ דרך הדינמיות של הצורה ניתן לראות בתכנון בניין הממשלה – בית הנמל Port House הממוקם בבלגיה.

 

Kazimir Malevich

Zaha Hadid

 

ז’ורז ‘בראק Georges Braque
ז’ורז ‘בראק היה צייר צרפתי, שהיה קשור לפוביזם משנת 1905, ונחשב לאחת הדמויות הראשיות בהתפתחות הקוביזם. ציוריו מתארים אובייקטים מנקודות מבט וזוויות רבות כדי לתפוס את מהותם. Habitat 67 הוא בניין אייקוני שתוכנן על ידי משה ספדיה במונטריאול, קנדה. הגישה הקוביסטית ניכרת בו.

 

Georges Braque

Habitat 67

 

פבלו פיקאסו Pablo Picasso
אחד הציירים המפורסמים בעולם, שהשפיע על אמנים ואדריכלים רבים בביטוי צורתם, היה פיקסו. הוא נחשב למייסד משותף של התנועה הקוביסטית שחקרה אובייקטים מממדים רבים. עבודתו של Daniel Libeskind דומה ליצירתו של פיקאסו בדינמיות ובשימוש בצורות גיאומטריות. ההרחבה בעלות של מיליוני דולרים למוזיאון רויאל אונטריו Royal Ontario Museum היא דוגמה מצוינת להשפעה זו.

 

Pablo Picasso

Daniel Libeskind

 

ג’ואן מירו Joan Miro
אמן ספרדי זה, שהתפרסם בפסליו, בציוריו ובעבודותיו בקרמיקה, ייצג בסגנון שלו פרשנות מחודשת לסוריאליזם. תחומי העניין שלו בתת המודע באים לידי ביטוי בעבודתו. בהשראת עבודתו של מירו, תכנן האדריכל Josep Lluís Sert “סטודיו לחלומותיו של מירו”.

 

Joan Miro

The Sert Studio

 

קלוד מונה Claude Monet
קלוד מונה היה צייר צרפתי המזוהה עם התנועה האימפרסיוניסטית, אשר ביטאה תפיסה ייחודית של הטבע. כמה מציוריו המפורסמים ביותר מתארים חבצלות מים. בהשראת עבודתו Jacques Ferrier Architecture תכננו את המטה של ​​Métropole Rouen Normandie, בלוחות זכוכית צבעוניים קטנים כדי להשיג איכות אימפרסיוניסטית.

 

Claude Monet

Métropole Rouen Normandie

 

ג’קסון פולוק Jackson Pollock
ג’קסון פולוק היה צייר אמריקאי, שהשתמש בטכניקת השפרצת צבע לביטוי האידיאלים האקספרסיוניסטיים המופשטים שלו. ציוריו נוצרו לרוב בצורה אופקית שאפשרה לו להתקרב אל הבד מכל עבר. Dominique Coulon & Associates לקחו השראה מאמנותו של פולוק בעת תכנון הקונסרבטוריון לאומנות, מחול ואמנויות דרמטיות הממוקם בצרפת. הקירות החיצוניים מציגים נפחים גיאומטריים עצומים, מותזים בצבע.

 

Jackson Pollock © Pollock-Krasner Foundation

Conservatoire of Music, Dance and Dramatic Arts

 

קצושיקה הוקוסאי Katsushika Hokusai
אמן יפני זה, היה מפורסם כיוצר הדפסים וצייר ukiyo-e. הדפסי העץ המפורסמים ביותר שלו תיארו את היופי הטבעי של הר פוג’י. בהשראת עבודתו עיצב SANAA את מוזיאון Sumida Hokusai Museum. השימוש בזוויות ולוחות אלומיניום משקף נוף מקומי משתנה באופן דומה לזה המופיע בהדפסי הוקוסאי.

 

Hokusai

SANAA

 

סלבדור דאלי Salvador Dali
האמן הספרדי הסוריאליסטי בעבודותיו ובאישיותו הכה דומיננטית, שברור שאת מוזיאון סלבדור דאלי Salvador Dali Museum הטרפזי, שמשרד HOK תכנן, זאת בהשראת עבודתו של האמן.

 

Salvador Dali

Salvador Dali Museum

 

מרסל דושאן Marcel Duchamp
האמן הצרפתי-האמריקאי, שבלט באמנות קונספטואלית וקשור לתנועה הדאדאיסטית, השפיע על בית הרפאים Ghost House שתוכנן על ידי כריסטוף ברדגואר ומארי פג’וס Christophe Berdaguer and Marie Péjus: המבנה תוכנן בהשראת השימוש של מרסל דושאן באפוריזמים – אורחים כרוחות רפאים.

 

Marcel Duchamp

Ghost House

 

פרידה קאלו Frida Kahlo
קאלו הסגנון חקרה בעבודתה שאלות של זהות, מין, גזע ומעמד. הסטודיו Rivera House Studio, תוכנן על ידי חברו של ריברה, בעלה של קאלו, חואן או’גורמן. הוא עוצב בסגנון פונקציונליסטי, עם האמנות של פרידה קאלו כהשראה.

 

Frida Kahlo

Rivera House Studio

 

פול קליי Paul Klee
האמן השוויצרי-גרמני הושפע מאוד מהסוריאליזם, האקספרסיוניזם והקוביזם. הוא התנסה הרבה בצבע ועבודתו משקפת את ההומור הילדותי שלו. Zentrum Paul Klee תוכנן על ידי רנצו פיאנו, כדי להשיג הרמוניה עם הטבע, בהתאמה לפילוסופיה של קליי.

 

Paul Klee

Zentrum Paul Klee

לכל הכתבות בקטגוריית אמנות
+כתבות מומלצות
המדומיין ניראה אמיתי, אצל האמנית Alex Prager
אמנות
המדומיין ניראה אמיתי, אצל האמנית Alex Prager
  הקריירה של הצלמת והקולנוענית זוכת האמי, החלה בצורה צנועה, כאשר התחילה לצלם בגיל
מסע הפרסום המוזר והפלאי של יום השנה ה-45 לבלט הונג קונג
אמנות
מסע הפרסום המוזר והפלאי של יום השנה ה-45 לבלט הונג קונג
מסעות הפרסום של הבלט של הונג קונג, תמיד הפתיעו במקוריותם המפתיעה: לציון יום השנה
הצלם George Byrne: סינתזה של אורבניות אמריקאית
אמנות
הצלם George Byrne: סינתזה של אורבניות אמריקאית
  הצילומים נותנים כבוד למקורות הצילום האנלוגי, תוך שהם מבקשים לערער על תפיסת המציאות

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*