פארק PLAYA VISTA שתוכנן על ידי MICHAEL MALTZAN, הוא תוצאה של חשיבה מחודשת על שטחים ציבוריים באזורי בינוי חדשים של לוס אנג’לס. האתר תוכנן לשימוש ציבורי,והוא מורכב סדרה של תסריטים מקבילים , שכל אחד מהם עוצב לפעילויות ספציפיות

 

 

DO111105014

כיפה גדולה עוטפת את בימת ההופעות. בשארית השטח, שיפותח בהמשך, הפארק יתמשך לכיוון החוף. הפארק, שעוצב בשיתוף עם אדריכל הנוף JAMES BURNETT, נבנה על מה שהיה פעם נמל תעופה. החלקים השונים מחוברים באמצעות שביל ישר וארוך

PLAYA VISTA הוא חלק מלוס אנג’לס הנמצא בין שדה תעופה LAX ובין MARINA DEL REY. שנים רבות האזור היה חלק משטחיו של המיליארדר הנודע HOWARD HUGHES, שכללו נמל תעופה פרטי וקבוצת מבנים והנגאר שם עסק בבניית ה”ספינה המעופפת” שלו, שכיום פועל שם סטודיו לצילומי טלוויזיה. מאז שנות השבעים, האזור היה בקונפליקט בין מפתחי נדל”ן לבין אנשי איכות סביבה, המגינים על המערכת האקולוגית הנדירה של הביצות באזור. התוצאה הסופית: 2500 דונמים מוגנים – BALLONA WETLANDS – והקהילה המתוכננת PLAYA VISTA, אזור מגורים בבניה רוויה וקומפלקס של מגדלי משרדים. בין שני האזורים יצר MALTZAN את פארק PLAYA VISTA.

 

DO111105010

מיקומו של גן הצמחים נמצא מעל מערכת השקיה תת קרקעית המנצלץ מים ממוחזרים. השבילים מנוקדים בספסלים מעוצבים העשויים עץ אלון ברזילאי

DO111105012

השביל המוביל ממגרש הבוצ’ה (משחק הדומה לפטנק) לגן הצמחים. הפרוייקט שמחלק את השטח לרצף של רצועות המיועדות כל אחת לפעילות שונה.

 

DO111105017

 

LUCIA TOZZI : השאלה הראשונה העולה כשנכנסים לפארק היא “למה כאן?”, המיקום בין טור של מבני משרדים חדשים ושטח ריק, בניית מגורים צפופה, ומכללה, נותנים תחושה שהיא מעט כמו ללכת לאיבוד.
MICHAEL MALTZAN: הפארק הוא תוצאה של הסכם אנשי פיתוח הנדל”ן לבין עיריית לוס אנג’לס:שטח ציבורי תמורת שטח משרדים. כאשר יחל שלב ב’ של הפרוייקט , יסתיים פיתוח הפארק, אך לא לפני כן.
LUCIA: בעיר כמו לוס אנג’לס, מקום שבו רעיון רכוש הפרטי מולך, לא קל לדמיין חילוף כזה.ממתי העירייה מקדמת את מושג השטח הציבורי?
MALTZAN: זוהי תופעה חדשה שמשתרשת מאז שלוס אנג’לס המתפשטת בזחילה תמידית,הגיעה אל גבולות טבעיים המגבילים אותה: האוקיינוס, ההרים ממזרח והמדבר. כעת, על מנת להמשיך לגדול, העיר צריכה להיות צפופה יותר . רקמה עירונית צפופה יותר מחייבת יצירת שטחים ציבוריים פתוחים ונגישים לכל. בתוך ההקשר הזה תוכננה PLAYA VISTA עבור כ- 6000 תושבים המרוכזים על שטח קטן יחסית. המודל התכנוני הזה לא היה יכול להתבצע לפני מספר שנים.
LUCIA: מתי הוזמן הפרוייקט ועל ידי מי?
MALTZAN: לקראת סוף 2007. המקום הוא בבעלות חברה מקומית בלוס אנג’לס בשם PLAYA CAPITAL, ופיתוח ובניית קומפלקס המשרדים נמסר לחברת TISHMAN SPEYER מניו יורק. כאשר החל המשבר בשנת 2008 , הפרוייקט היה בסכנת צמצום רדיקלי בקנה המידה שלו, ובאותה תקופה עשינו לוביינג לבעלים על חשיבות השטח הציבורי, ושצריך להתקדם מעבר למודל הקלאסי של “פארק משרדים פרברי בים של אספלט”. ראינו בעיני רוחנו מקום חיוני ומלא פעילות; עבור אדריכל ב LA שטח ציבורי בגודל כזה הוא באמת הזדמנות נדירה, אז רצינו ליצור מקום שיהיה עצמתי ויהווה מוקד משיכה לאנשים. המיקום שלו הוא מאוד משמעותי, בין אזור של שורות של המוני בתי מגורים זהים משנות השבעים, LOYOLA COLLEGE המכללה מדרום ושכונה החדשה הצפופה יותר. אחד הדברים החביבים עלי הוא הליכה רגלית אל האמפיתיאטרון כדי להסתכל על הבתים ממול, הנראים כצופים תמידית.
: LUCIA אכן, הפארק לא נראה כמו סתם פארק בין בנייני משרדים, מאידך, אילו סוגי אנשים יעשו שימוש, לדעתכם, בפארק – PLAYA VISTA? אחרי הכל הוא לא קרוב דיו לאזורי המגורים שיש בהם פארקים קיימים ממילא.
: MICHAEL עיצבנו את הפארק כך שיהיה לו הפוטנציאל להפוך ליעד משמעותי עבור אנשים, מקום בו הם עושים משהו, ולא רק אזור שעוברים דרכו. הרעיון היה לבנות מספר תסריטים שיוכלו לשרת מספר מטרות: ג’וגינג בבוקר, פגישה עם מכרים לקפה, אכילה בחוץ בצהרים, משחק כדורסל או כדורעף, או אפילו באולינג, הוצאת הילדים לשחק, צפיה בהופעה בשעות הערב. חילקנו את השטח לרצועות מקבילות המשתרעות מצפון לדרום, שתוכננו לפעילויות ספציפיות. ההימור היה להתרכז בכמה שיותר פונקציות באזור אחד על מנת ליצור סביבה אורבנית שבה אנשים ייפגשו גם אם סיבות הגעתם לפארק שונות. בהשוואה לפארקים אחרים באזור לוס אנג’לס, שתוכננו פשוט להיות פיסות נוף מרהיבות, הפרוייקט הזה הוא ניסוי של פארק מסוג אחר. העיר עוברת שינויים: אזורים כמו הדאונטאון, מערב הוליווד, VENICE ו- PASADENA הופכות צפופות יותר מבחינת אוכלוסיה, ופארק ה- PLAYA VISTA הוא תשובה עכשווית לשינויים האורבניים האלה. זהו סוג חדש של שטח ציבורי המנסה להמציא תחושת זהות חדשה במקום לחקות טיפולוגיות שקיימות כבר במקומות אחרים.
LUCIA: אך, נושאים של שליטה ובטחון הופכים את הנגישות האמיתית למקומות ציבוריים לקשה מאוד ליישום, תופעה שרווחת היום בעולם, עד כמה “ציבורי” יכול להיות מודל חדש שהומצא בלוס אנג’לס?
: MICHAEL ראשית, צריך להבחין בין פארקים שתוכננו מראש כציבוריים לבין אילו שפותחו באופן פרטי. במקרה השני הגורמים המפתחים נוטים לגונן על השטחים שמסביב למבנים שלהם, ובאופן טבעי מגנים עליהם כאילו היו שטחם הפרטי. לאמיתו של דבר, הסטטוס של שטחים ציבוריים תלוי בהסכמים עם העירייה, אך מעל לכל תלוי ברצון האנשים הדורשים שטח ציבורי. זוהי תרבות המתפשטת כרגע ויש לה השפעה רבה על התנהלות העירייה. איכשהו, ממקומות ציבוריים, כגון זה, צומח וקורם עור וגידים אורבניות חדשה.
LUCIA: האם פירוש הדבר ש-PLAYA VISTA הוא רק ראשון בסדרה של פארקים כאלה שייבנו בלוס אנג’לס?
MICHAEL: לרוע המזל, המשבר הכלכלי הנוכחי ועצירת הבנייה, מהווים מכשול גדול בתכנון של מקומות ציבוריים, בייחוד אם גם גורמים ציבוריים וגם פרטיים מעורבים. אני די בטוח , למרות זאת, שהתאוששות כלכלית תוביל לפארקים נוספים, והם יהיו חלק מטיפולוגיות חדשות לגמרי.

 

DO111105009

בימת ההופעות מוגנת על ידי מבנה פלדה טרומי המכוסה אריג עשוי פיברגלס ו-PTFE  POLYETRAFLUOROETHYLENE

 

DO111105015

 

DO111105003

 

DO111105007

 

DO111105005

 

DO111105001

הצורות הרכות והלא-סימטריות של גן השעשועים נבנו ביד ומולאו אדמה, בטון ורשת מתכת מצופה. משטח הציפוי העמיד הוא גומי EPDM

 

אדריכל מתכנן
Michael Maltzan Architecture
צוות תכנון
Michael Maltzan Design
הנדסת מבנה קונכיה אקוסטית
Arup
הנדסה מכאנית, חשמלית ואינסטלציה של הקונכיה האקוסטית
ARUP
אדריכל נוף
James Burnett
עיצוב תאורה
Horton Lees Brogden
לקוח
Pla ya Capital Commercial
Land LLC

שטח האתר: 32,374,984 מ’ר
עלות: 9.6 מיליון דולר אמריקאי
בניה: 2010

 

לכל הכתבות בקטגוריית דומוס
+כתבות מומלצות
על פשטות ועל גדולה
דומוס
על פשטות ועל גדולה
  התכנית האדריכלית צימצמה בכל מה שלא רלוונטי, בכדי להתמקד בבניין עצמו. עם זאת,
מלון בתוך סילו, דרום אפריקה
דומוס
מלון בתוך סילו, דרום אפריקה
חלק אחר של הסילו, הפך לבית מלון – silo hotel. המלון החדש שוכן בתוך
אריכטקטורה המשמשת כנוף
דומוס
אריכטקטורה המשמשת כנוף
מרכז תרבות ציבורי זה, נבנה באזור עוני, בו השתוללו בעבר כנופיות של סוחרי סמים,

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*