לעצב חנות ספרים היה תמיד חלומו של המעצב הטיוואני Chu Chih-Kang. מאז ומתמיד הוא נמשך לחנויות ספרים ומצא השראה בעיצובן, כי בעיניו הן לא היו סתם חנויות מסחריות שנועדו למכור ספרים, אלא בהתאם לאמונה הבודהיסטית: חללים שאוגרים וחולקים ידע, כמו גם מספקים רגעים של רגיעה והתבוננות.

 

Chu_02

עיצוב חלל חנות הספרים מבוסס על הרעיון של “Depository Sutra “, מורשת נזיר בודהיסטי סיני מפורסם, שהאמין שזהו מקום פרטי כדי לאחסן את כל סוגי הידע השונים כמו ספרים ומכתבים. המעצב מציג זאת בחלל המרתף על ידי שימוש בחומרי גלם בסיסיים ויצירת עמודי בטון גדולים. עוד חלק חשוב של העיצוב מבוסס על “קינון”: תושבי מחוז סצ’ואן והעיר צ’נגדו, שם נמצאת החנות, מבקשים “קן” מרגיע להתרועע עם חברים במשחקי קלפים ושתיית תה. המעצבים יצרו פינות ישיבה מרובות, שם אנשים יכולים ליהנות ממנוחה וקריאת הספרים שלהם. צילום Chu Chih-Kang.

 

מקורות

 

צילום Chu Chih-Kang.

צילום Chu Chih-Kang.

צילום Chu Chih-Kang.

על מנת לחזק את הרעיון של החיפוש אחר חוכמה, הכניסה לחנות דרך מדרגות נעות, אל מנהרה שמובילה את המבקר מהפתיחות של קומת הקרקע, דרך מתחם מפוסל כמטאור, עד לקומת המרתף של החנות; ניסיון כמעט קלסטרופובי, שמטרתו טיהור ראיית הצבע והרגש של המבקר, הנכנס עם ראש פתוח ונקי לחוות את תוככי החנות. צילום Chu Chih-Kang.

Li_01

צילום Li Guo-Min.

צילום Li Guo-Min.

צילום Li Guo-Min.

כך נפלה בחיקו של צ’ו ההזדמנות, כשההוצאה לאור הסינית הגדולה  Fangsuo ביקשה מהמשרד שלו הממוקם בסין, לעצב עבורה חנות ספרים בצ’נגדו (בירת מחוז סיצ’ואן, סין). ההצעה המיידית של צ’ו, הייתה לעצב את החנות בהשראת “ספריית כתבי הקודש הסודיים”, ספריות שנמצאו במקדשים בודהיסטים במשך מאות שנים ויש להן משמעות מורחבת של מאגר חוכמה בתפיסה הסינית מנדרינית. הרעיון התקבל מיד אצל הלקוחה, אלא שלא הייתה לו עדיין פרשנות חזותית של הרעיון לעיצוב לחנות.

 

Chu_05

הלב של חנות הספרים, חלל תת-קרקעי ענקי, בגובה ענק, עם עמודי תמך גדולים מבטון דמויי פטריות, מתקבל רושם של מחצבה תת-קרקעית. רושם זה מתחזק על ידי התאורה שהתרכזה בספרים, בשולחנות באמצע החלל ובכונניות לאורך ההיקף. התוצאה זוהרת. הספרים עצמם הם “האוצר החבוי”  שהמבקר,  שירד לבונקר תת קרקעי זה,  מחפש. צילום Chu Chih-Kang

מאחר וללקוחה היה חשוב מאד לקשור את הספרייה לעיר הגדולה והחשובה בה היא נמצאת, ערכו המעצבים מחקר על העיר צ’נגדו ומצאו הקשרים היסטוריים משמעותיים בין אתר הספרייה, עם בית מקדש Daci ואחד הנזירים המפורסמים ביותר בבודהיזם – סואן ג’אנג משושלת טאנג. המחקר שלהם האיר גם את הקשר הרגשי שאנשי סיצ’ואן חשים כלפי בית – שהוא בתפיסתם כמו קן ציפורים או מערה. באלפי השנים של ההיסטוריה הסינית, נודעו ניסיונות רבים להגיע לכתבים עתיקים ולחשוף את החוכמה שהם מכילים. רוח סקרנית ונועזת זו של חיפוש היה משהו שהמעצב רצה ללכוד בחנות הספרים Fangsuo. הוא רצה לא רק שלאנשים תהיה חוויה של המסע הזה אל הלא נודע, אלא הוא גם רצה חנות הספרים עם חגיגיות של בית מקדש, המכילה ספרים המייצגים חלק מהחוכמה העמוקה ביותר של המין האנושי.

 

צילום Chu Chih-Kang

צילום Chu Chih-Kang

כך, צ’ו חזה במוחו חנות ספרים שגם תגלם את המהות של ספריות כתבי קודש עתיקים והוא גם רצה חלל שידבר אל אנשי סצ’ואן ולאורח חייהם הנכחי. אנשי סצ’ואן מנהלים אורח חיים בקצב איטי ורגוע והם אוהבים להתרועע חברתית. ברחבי המחוז אתם תמיד תמצאו חללים שבהם אתם יכולים להעביר זמן ולקרוא ספר או בתי קפה שבהם אתם יכולים להסב יחדיו עם החברים שלכם. חללים אלה מייצגים דימוי של קן ציפורים או מערה לאנשי סצ’ואן.

 

צילום Chu Chih-Kang

צילום Chu Chih-Kang

 


אתגר

 

Chu_08

מחלקת ספרי הילדים ממוקמת בחלל משני, נמנעת מרעיון המערה שמוצג בשאר חללי החנות, אלא נראית כמו חבית לבנה גדולה, עם עיצוב שובב ואוורירי, חלונות אשנב, גג כמו במטוס – רמזים למושג של חקר וגילוי, אם כי מנקודת מבט שונה. צילום Chu Chih-Kang

הביטוי הבודהיסטי fa wu ding fa – שום הדבר אינו קבוע, היה המוטו של צ’ו בחייו ותמיד דחף אותו ליצור ולחדש. הביטוי מגלם את פילוסופיית העיצוב שלו כולה. האתגר הקשה ביותר עבורו היה כיצד למתוח את גבולות הפרויקט עד כמה שאפשר, למרות המגבלות, כך שהלקוחות בחנות יחוו רגשות אמיתיים של גילוי כתבי הקודש. החוויות של הלקוחות היוו את הגורם שיגדיר את העיצוב כבאמת בלתי נשכח. בכדי לעודד את הלקוחות להצטרף אליו למסע הזה של חקר הלא נודע, להרגיש שהם היו במעמקים העצומים של היקום, יצר צ’ו חלל מלא בדימויים של היקום העצום, עם עיצוב של קבוצות כוכבים. בעקבות המוטיב של היקום, הכניסה למבנה מפוסלת כמטאור, מעבר מסתורי שנועד במכוון להרגיש צר ומוגבל למי שעובר דרכו. הכניסה מספקת חוויה קלסטרופובית שמשתחררת מיד כשנכנסים למרחב הפתוח הגדול של החנות והבאים פתוחים ומשוחררים אז במוחם לגילוי ולקסם. עבור צ’ו, עבודתו של מעצב היא לעזור לחולמים להגשים את חלומם.

 

צילום Chu Chih-Kang

צילום Chu Chih-Kang

צילום Chu Chih-Kang

צילום Chu Chih-Kang

Li_04

צילום Li Guo-Min.

צילום Li Guo-Min.

צילום Li Guo-Min.

Li_06

צילום Li Guo-Min.

 

צילום Li Guo-Min.

צילום Li Guo-Min.

צילום Li Guo-Min.

צילום Li Guo-Min.

kang_design_Chengdu_bookstore_eightsix4

 

kang_design_Chengdu_bookstore_eightsix7

 

kang_design_Chengdu_bookstore_eightsix8

 

Chu_sketch_01

 

Chu_sketch_02

 

Chu_sketch_03

FangSuo_Plan

Fangsuo Bookstore in Chengdu
מיקום
Chengdu Taikoo, Chengdu, Sichuan Province, China.
עיצוב
CHU CHIH-KANG SPACE DESIGN Co., Ltd.
Designer: Chu(surname) Chih-Kang
שנה
Oct. 2013 – Feb. 2015
לקוח
Fangsuo Culture Development Co., Ltd
שטח
5,508  מ”ר
חומרים
בטון, טרצו, נחושת, פלדה שחורה

Photo: Chu Chih-Kang / Li Guo-Min

www.kang.com.tw

 

לכל הכתבות בקטגוריית דומוס
+כתבות מומלצות
על פשטות ועל גדולה
דומוס
על פשטות ועל גדולה
  התכנית האדריכלית צימצמה בכל מה שלא רלוונטי, בכדי להתמקד בבניין עצמו. עם זאת,
מלון בתוך סילו, דרום אפריקה
דומוס
מלון בתוך סילו, דרום אפריקה
חלק אחר של הסילו, הפך לבית מלון – silo hotel. המלון החדש שוכן בתוך
אריכטקטורה המשמשת כנוף
דומוס
אריכטקטורה המשמשת כנוף
מרכז תרבות ציבורי זה, נבנה באזור עוני, בו השתוללו בעבר כנופיות של סוחרי סמים,

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*