רחיצה בסאונה היא חלק חיוני של התרבות הפינית והזהות הלאומית של פינלנד. ישנם רק 5,4 מיליון תושבים פינים, אבל להם 3,3 מיליון סאונות. סאונות ציבוריות אמורות היו להיות נפוצות בערים הגדולות, אבל עכשיו כשברוב הדירות החדשות יש סאונה משלהן, הסאונות הציבוריות פחתו באופן דרמטי במספרן, עד שנשארו בערך צמד סאונות ציבוריות בפינלנד כולה. אלא שמאחר ותחושת קהילה הופכת יותר ויותר חשובה כחלק מהתרבות העירונית החדשה, סאונות ציבוריות רבתיות חדשות מתוכננות. הבולטת שבהן היא Löyly (בפינית: קיטור, שנוצר כאשר אתה שופך מים על אבנים חמות בסאונה) הלסינקי, המציע למבקרים ותיירים חווית סאונה ציבורית בכל ימות השנה – אתר חובה לתיירים בעת ביקור פינלנד.

 

160531_loyly_151

 

160531_loyly_157

 

160531_loyly_166

 

תַהֲלִיך
הפרויקט הותנע ביוזמת עיריית הלסינקי. Hernesaari הוא אזור תעשייה לשעבר, על שפת ימה של הלסינקי, אשר בתנופת פיתוח הפך לאזור מגורים. שימושים חדשים מתוכננים עבור האזור, בהמתנה לשינויים העתידיים לחול בה. קיים בה נמל עם ספינת תענוגות והעיר רוצה להוסיף למבקרים אטרקציות חדשות. הפרויקט Löyly החל בשנת 2011, ככפר סאונה זמני בקצה המרוחק של חצי האי. הרעיון לא הוכיח עצמו מבחינה כלכלית וכך היזם הראשון הפסיק את הפרויקט. בהמשך, האדריכלים פיתחו סאונה צפה ללקוח השני, אבל הרעיון לא התאפשר כאתר הפונה לים הפתוח. מבנה צף לא יכול להחזיק מעמד בפני עוצמת הגלים ובלחץ החזק של הקרחונים. האדריכלים פיתחו קונצפט חדש, המשתרע לאורך החוף עם פנים משולשות. לקוח חדש נמצא והעירייה גם אישרה מימון לפרויקט ועבודות ההקמה החלו.

 

160531_loyly_111

 

160531_loyly_104
הקשר
האתר הייחודי ממוקם פחות משני קילומטרים ממרכז העיר, מיקום מאוד מרכזי, אך בעת ובעונה אחת הנוף שמסביבו הוא כמו בארכיפלג החיצוני. בפרק החופי הזה מתוכננת רחבה שתחבר את עיר הבירה לים. המבנה שמשתרע בה, תוכנן להיות רזה ומוארך, נמוך ככל האפשר, כך שהוא לא יחסום נופים מבלוקי המגורים העתידיים. במקום לבנות בנייה קונבנציונלית, הסאונה נבנתה מהשפת החומרים איתה היא מזוהה, עץ מאפיר, המקנה לה מראה של סלע על החוף.

 

160531_loyly_143

 

160531_loyly_132

 

160531_loyly_127

ארכיטקטורה
הרעיון האדריכלי הוא פשוט: קופסא שחורה מלבנית מכילה את החללים החמים, מכוסה בצורה חופשית בגלימת עץ. השימוש בעץ אורן לא מועד רק ליופי, יש לו תפקידים גם בטיפול בחום. הוא מספק לרוחצים פרטיות, אך אינו מסתיר את הנוף של הים, אלא מתפקד כמו תריסים ונציאניים. גלימת הטרסות מכילה משטחים בין המדרונות שלה, המשמשים מקום לשבת. המבנה מגן על המבנה מפני אקלים החוף הקשה. גווני החללים הפנימיים, עם משטחי זכוכית גדולים, עוזרים להפחית את השימוש באנרגיה על מנת לקרר את הבניין.
אודיטוריום חיצוני גדול, נבנה עבור פעילות מרכז הספורט הימי, מכ-4000 קרשים. מרפסת העץ הגדולה מאפשרת לשמוע את רחש הגלים מתחת לרגליך.
הבניין מורכב משני חלקים: סאונות ציבוריות ומסעדה. בסאונות שטחים ציבוריים פתוחים עד הים, עם נוף למרכז העיר וגם לים הפתוח. ישנם חללים ונופים פתוחים וחללים סגורים ואפשר לעבור מאזור אחד למשנהו.

 

160527_loyly_072

 

160522_loyly_016
פְּנִים
מטרת עיצוב הפנים במסעדה הייתה ליצור אווירה בהשראת הארכיטקטורה הדומיננטית של הבניין. סוג של מינימליזם רך. האתגר היה ליצור פינות ישיבה אינטימיות באולם הגדול, כמו חלל עם שני קירות של חלונות. לעיתים קרובות אנשים מרגישים הכי נוח כשהם יושבים כשגבם אל הקיר. הפתרון היה לבנות בימה מוגבהת באזור הבר אשר מחלק את החלל לשני מתחמים שונים, עם נוף נהדר של הים.
החומרים העיקריים בעיצוב הפנים הם בטון שחור, עץ ליבנה, פלדה מושחרת וצמר. כל החומרים עמידים לאורך זמן. למינציה של עץ לבנה מודבקת על הקירות, שולחנות, הבר הארוך ואף בכיורים בשירותים.

 

160522_loyly_021

 

160522_loyly_035

 

160522_loyly_049

 

160522_loyly_050
סאונות
ישנן באתר שלוש סאונות שונות, כולן מחומם בעץ: סאונה מחוממת ברציפות, סאונה מחוממת פעם בבוקר ונשארת חמה במשך כל הערב וסאונת עשן מסורתית – הנדירה בבית סאונה עירונית. כך אתם יכולים לחוות את כל מיני הסאונה הפינית ב-Löyly במהלך ביקור אחד. בין הסאונות יש אזור ספא עם אגן מים קרים וחדר עם אח למנוחה, בין או לאחר רחצה וסאונה.

 

160522_loyly_053

 

160527_loyly_056
קיימות
חימום המבנה והחשמל מיוצרים עם מים וכוח הרוח. הבניין בעל תו FSC ירוק הראשון בפינלנד והשני בסקנדינביה. תעודת המועצה לשימור יערות מעידה כי העץ שבונה את המקום, מגיע מיערות בצורה מפוקחת. המסעדה מגישה אוכל אורגני ודגים שנדוגו באתר.

 

160527_loyly_095

 

160527_loyly_081

 

160527_loyly_090

 

LÖYLY
Avanto Architects Ltd /
Ville Hara and Anu Puustinen, Architects SAFA
צילום
kuvio.com
Marc Goodwin, Archmospheres
Mikko Ryhänen / Joanna Laajisto Creative Studio
עיצוב פנים
Joanna Laajisto Creative Studio

 

city_structure_current

 

city_structure_future

 

groundfloor_400 (1)

 

site_plan_1000

 

section_400

סוג הפרויקט: סאונה ציבורית
מיקום: Hernesaarenranta 4, Helsinki, Finland
עיצוב עד גמר בנייה: 2011-2016
שטח בנוי: 1,071 מ”ר
שטח מרפסת: 1,510 מ”ר
עלות: 6 מיליון אירו
לקוח: Antero Vartia and Jasper Pääkkönen, Kidvekkeli Oy
מנהל הפרויקט: Qtio Oy
מתכננים: Avanto Architects Ltd /
Ville Hara and Anu Puustinen, Architects SAFA
אסיסטנטים:
Antti Westerlund, architect SAFA
Hiroko Mori, architect
Laura Nenonen, student of Architecture
Xiaowen Xu, student of Architecture
עיצוב פנים:
Joanna Laajisto Creative Studio / Joanna Laajisto
(restaurant, terrace furniture, sauna lounge interior design)
עיצוב מבני
Ramboll Finland Oy / Hans Wilkman, Teemu Nyyssönen
מבנים ימיים
Ramboll Finland Oy / Juha Kärkkäinen
עיצוב מבנה פלדה
SS-Teracon Oy / Reijo Kytömäki, Ville Korkiamäki
מבנים מזכוכית
Lasifakta Oy / Tahvo Sutela
עיצוב HVAC
Optiplan Oy / Evgeny Nikolski, Aleksei Lätti
עיצוב חשמל
Optiplan Oy / Jari Muunoja

צלמים:
kuvio.com / Anders Portman and Martin Sommerschield
Marc Goodwin, Archmospheres
Mikko Ryhänen

לכל הכתבות בקטגוריית דומוס
+כתבות מומלצות
על פשטות ועל גדולה
דומוס
על פשטות ועל גדולה
  התכנית האדריכלית צימצמה בכל מה שלא רלוונטי, בכדי להתמקד בבניין עצמו. עם זאת,
מלון בתוך סילו, דרום אפריקה
דומוס
מלון בתוך סילו, דרום אפריקה
חלק אחר של הסילו, הפך לבית מלון – silo hotel. המלון החדש שוכן בתוך
אריכטקטורה המשמשת כנוף
דומוס
אריכטקטורה המשמשת כנוף
מרכז תרבות ציבורי זה, נבנה באזור עוני, בו השתוללו בעבר כנופיות של סוחרי סמים,

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*