לטייל ברחובות מדינות כמו שבדיה או דנמרק במהלך החורף, היא משימה לא פשוטה עבור תיירים רבים. הטמפרטורות יורדות הרבה מתחת לאפס, כשהטמפרטורה הנמוכה ביותר שנרשמה אי פעם מגיעה למינוס 28.2 מעלות צלזיוס, בבירת שוודיה, שטוקהולם. עם זאת, גם אז הקור לא מנע להמשיך ולראות עגלות של תינוקות, חונות מחוץ לחנויות, בתי קפה ובפארקים מושלגים, עם תינוקות מכורבלים הנהנים מתרדמה עמוקה. עד כמה שזה יישמע מזעזע, מדובר במסורת נפוצה שנהוגה במשך דורות.

 

הרשת געשה לאחרונה, לאחר שהמוזיקאית הדנית אמלי בראון שיתפה פוסט, המגלה שבנה בן הארבעה חודשים, ישן בחוץ בגינה שלהם רוב הזמן, בקור העז. הפוסט הזה הצטרף לפוסטים של הורים נורדיים נוספים, אשר שיתפו חוויות דומות עם עולליהם. הורים משאירים את עגלות התינוקות שלהם בחוץ, כאשר הם נכנסים למקומות לעשות סידורים או יושבים לשתות קפה או לאכול במסעדה.
גם מעונות יום בשבדיה מוציאים את הילדים לנוח בקור העז. Forskolan Orren, גן ילדים בשטוקהולם, משאיר בחורף את כל הילדים לישון בחוץ, עד שהם מגיעים לגיל שלוש, בעוד בבתי הספר, הילדים מבלים את כל זמנם בחוץ, בקיץ ובחורף.
מערכות החינוך וההורים הנורדיים, יגלו לכם שידוע כי תינוקות ישנים זמן רב יותר כאשר הם בחוץ בקור ויטענו ששינה בחוץ בטמפרטורות מתחת לאפס, תורמת לבריאות ילדיהם ולחיזוק המערכת החיסונית. הם גורסים שנמנום באוויר הצח, בין אם זה בקיץ או בשיא החורף, מפחית את הסיכוי של תינוקות לחלות במחלות כמו שפעת או סתם להצטנן ולחטוף שיעול או נזלת. הם טוענים שהתינוקות שלהם פשוט ישנים טוב יותר כשהם בחוץ.
מחקרים תומכים בתפיסה זו. מחקר שנערך ב-2008 עם הורים מצפון פינלנד, מצא שילדים ישנו ארוכות יותר כשהיו בחוץ, בטמפרטורות שנעו בין מינוס 27 מעלות צלזיוס עד 5 מעלות צלזיוס. התסמינים השליליים היחידים שנתגלו, היו לחיים אדומות וקצות חוטם קר. חוקרים ממליצים גם לוותר על אז חיתול שתורם לחימום מיותר. המחקר מצא ש-5 מעלות צלזיוס, היא הטמפרטורה האידיאלית עבור תנומת עוללים בחוץ. תינוקות שנמנמים בחוץ עשויים לישון זמן רב יותר, להנות משינה באיכות גבוהה יותר והם נחשפים לפחות חיידקים מאשר כאשר הם ישנים בתוך הבית, אומרת קייטי פאלמר, יועצת שינה מלונדון (מקור: Insider).
עם זאת, מומחים ויועצים עדיין מזהירים כי לצד היתרונות, שינת ילדים בחוץ כרוכה גם בסיכונים. חשוב להבטיח שהילד לא ירגיש שקר לו מדי, תינוקות אינם יכולים לווסת את טמפרטורת הגוף שלהם כמו מבוגרים; טמפרטורת הגוף של תינוק יכולה לרדת פי ארבעה מהר יותר מאשר מבוגר וקיימת סבירות להיפותרמיה. בקיץ, קיים סיכון לכוויות שמש ולפתח תשישות מהחום ובאזורים עירוניים, חשיפה לזיהום אוויר. המומחים ממליצים על השגחה צמודה וקשובה לתינוקות ומזכירים כי קיימים סיכונים נוספים, מעבר לקור או חום, כאשר משאירים ילד בחוץ לבדו, ללא השגחה – כמו חטיפת ילדים.
חלק מההורים משתמשים בעגלות עם נעילת גלגלים ומכניסים מדחום לעגלה של ילדם כדי לעקוב אחר הטמפרטורה בחוץ. יש המצרפים צג וידאו לעגלה כדי שיוכלו לפקוח עין על התינוק מרחוק.
כך או כך, מנהג התינוקות המנמנמים במזג אוויר קפוא, נפוץ ושכיח וממשיך את המסורת ארוכת שנים באזורים הנורדיים ואינו מראה שום סימני דעיכה, למרות שהיא תעורר פליאה, במקרה הטוב, בשאר המקומות בעולם. בשנת 1997, Anette Sørensen, אם דנית, נעצרה בעיר ניו יורק על שהשאירה את תינוקה לנמנם מחוץ למסעדה, היא הואשמה בסיכון ילדה ובילתה 36 שעות בכלא, לפי ה”ניו יורק פוסט”.

 

 

 

לכל הכתבות בקטגוריית השראה
+כתבות מומלצות
כאשר הטבע כובש את מבני הבטון
השראה
כאשר הטבע כובש את מבני הבטון
  לברוטליזם יש שם רע, שהוא קר וחמור סבר. אוליביה ברום בילתה שנים בתיעוד
איך תרכשו לעצמכם בית נופש באי קסום, בפחות ממאה אלף שקל
השראה
איך תרכשו לעצמכם בית נופש באי קסום, בפחות ממאה אלף שקל
ולמי שמעדיף לשכור במקום לקנות, היא גם בונה ומציעה גם בתי airbnb ייחודיים וציוריים
המצעד השנתי השט, בהשראת הצייר בוש Bosch Parade 2024, על נהר בהולנד
השראה
המצעד השנתי השט, בהשראת הצייר בוש Bosch Parade 2024, על נהר בהולנד
  מחזה אמנותי, תיאטרלי ומוזיקלי זה, מתרחש במשך ארבעה ימים והצופים על גדות הנהר,

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*