קולומביה שיקמה עצמה ממציאות ימיה האפלים שנשלטו על ידי כנופיות פשע והפכה ליעד מושך עבור מטיילים מכל העולם, כאשר סצנת אמנות הרחוב של בוגוטה היא אחד ממחולליו.

 

עד לא מזמן, ציור גרפיטי נתפס כמו סחר בקוקאין בבוגוטה. המשטרה רדפה את אמני הגרפיטי, כאילו היו סוחרי סמים. ב-2011, הם רדפו והרגו את האמן בן ה-16 Diego Felipe Becerra, שכינה עצמו בשם Tripido, זאת רק מאחר וריסס את דמותו של פליקס החתול (דמות המזוהה עם האמן) על קיר באחת השדרות בעיר. המשטרה ניסתה לטשטש זאת, העלימה ראיות וטענה שבסרה היה באמצע שוד מזויין, אך לאחר שהוריו וקהילת אמנות הרחוב, ארגנו הפגנות ברחבי העיר, שני קציני משטרה נעצרו. זו הייתה נקודת מפנה. חיזק אותה אירוע נוסף: ג’סטין ביבר ביקר בעיר וביקש ליצור בה ציור קיר משלו. מלווה על ידי המשטרה, הוא צייר על קיר את דגל קנדה, כשאת עלה האדר שבו, הוא החליף בעלה מריחואנה. כעס רב פרץ בקרב קהילת אמנות הרחוב, שנרדפה עד מוות על משהו שכוכב פופ מורשה לעשות. למחרת, מאות אמנים הגיעו למקום וציירו על הדגל של בייבר. מקרה זה יחד עם מותו הטרגי של דייגו בסרה, הובילו לקבלת אמנות הרחוב על ידי השלטונות והיא מותרת בכל מקום כל עוד ניתן רשות מבעל הנכס.

 

 

כך כיום בוגוטה היא אחת הערים הידידותיות ביותר על פני כדור הארץ, לאמנות רחוב, המכסה קירות בגובה של שבע קומות ברחובות מרכזיים בעיר. המשטרה מגינה כעת על זכויות האמנים והעיר תומכת בתרבות אמנות הרחוב באמצעות תמריצים ופרויקטים בחסות העיר.
לאורך שדרת אל דוראדו [Calle 26], אפשר לחזות ביצירותיהם של אמני הרחוב הגדולים ביותר של העיר. היום הטוב ביותר לסיור אמנות ב-Calle 26 הוא בימי ראשון ובחגים, כאשר העיר סוגרת את הכבישים ומסלול אופניים עובר לאורך כל בוגוטה והופך את השדרה לגלריה מתגלגלת לרוכבי אופניים והולכי רגל.
באזור La Candelaria, החלק ההיסטורי של העיר, מוצגות כמה מהעבודות הטובות ביותר של אמנים מקומיים ובינלאומיים כמו Ciclope (ארגנטינה), Kiptoe (ארה”ב), Kike (ארגנטינה), אמזון (ברזיל) ו- Ericailcane (איטליה). האמנות פרוסה על פני כל האזור, על אכסניות, חלונות ראווה, פארקים, מוסדות תרבות, ואפילו את ארגזי הרוכלים בכיכר העתיקה ביותר בבוגוטה, La Plaza de la Concordia, המשלבת ארכיטקטורה קולוניאלית מההיסטוריה של העיר, עם ציורי קיר בכל פינותיה.

 

 

במרכז העיר בוגוטה, ברחוב Avenida Caracas וברחוב Carrera 10, כדאי לראות את ציורי הקיר הענקיים, אלה כמה מהקירות הגבוהים ביותר בבוגוטה, רובם מגיעים לגובה של שמונה קומות ומעלה. מעל הרחובות העמוסים במרכז העיר, משקיפות הדמויות בציורי אמנים בינלאומיים ומקומיים, רובם נמצאים במרחק הליכה אחד מהשני. אזור התעשייה Puente Arande, הידוע גם בשם Distrito Graffiti, הוא אזור חובה לסיור אמנות רחוב.
ישנן סיבות רבות לשגשוגה של תרבות אמנות הרחוב בבוגוטה. ציור הקיר משמש כאסטרטגיה להכניס צבע מרענן ומפיח חיים, לכמה משכונות העניות של בוגוטה, שם גם צמחו כמה מציירי הקיר הגדולים במדינה. עדיף להצטרף לסיור מודרך, כדי לראות את השכונות האלה. הסיור המומלץ לחוות את אמנות הרחוב של בוגוטה, היא להירשם לסיור הגרפיטי החינמי,  שנוסד על ידי אמן הרחוב האוסטרלי CRISP, המתמחה באמנות חברתית-פוליטית ויחד עם קבוצה של אמנים, עורך סיורים המתקיימים מתרומות המשמשות להשקעה מחדש בקהילה וליצירת פרויקטים בבוגוטה ובכל רחבי קולומביה. הסיור מתחיל מדי יום ב-Parque de los Periodistas, הממוקם ברובע ההיסטורי של לה קנדלריה, בשעה 10:00 ו-14:00.
גלריה Barrio San Felipe היא גלריה לאמנות קונספטואלית, שתומכת בסצנת האמנות האורבנית באמצעות פרויקט Proyecto Zeta שלהם, במסגרתו מוצגות תערוכות של אמני גרפיטי קולומביאנים ובינלאומיים רבים.

 

לכל הכתבות בקטגוריית מקומות
+כתבות מומלצות
מוזיאון בית גורקי Gorky house-museum
מקומות
מוזיאון בית גורקי Gorky house-museum
הבעלים הראשון של הבית, איש העסקים סטפאן ריבושינסקי, היה דמות בולטת בעיר. את העיצוב
מחנה צבאי נטוש הפך למרכז תרבות בסלובניה
מקומות
מחנה צבאי נטוש הפך למרכז תרבות בסלובניה
החייל הסלובני האחרון עזב את שבעת הבניינים, המשתרעים על פני 12,500 קמ”ש, בשנת 1991
שביל האופניים המוגבה מעל לונדון: SkyCycle
מקומות
שביל האופניים המוגבה מעל לונדון: SkyCycle
לפני מספר שנים הכריזה לונדון על “מצב חירום לרכיבה על אופניים”, בעקבות ריבוי תאונות

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*