אכסניית הפנטזיות בווייטנאם, מפוסלת "כדי לתת לאורחים להרגיש בטבע".

 

 

פרוע, מוזר, נפלא … ישנן דרכים רבות לתאר את הבית המשוגע בדאלאט, שהיא דווקא בעיירת נופש הררית רגועה בדרום וייטנאם. דבר אחד בטוח: המתחם הזה לא דומה לשום דבר אחר.
אכסניית Hang Nga Đà Lạt, הידועה גם בשם Crazy House או “בית אגדות” (Hằng Nga בוייטנאמית: 姮娥, היא אלת הירח הסינית), נבנתה בשנים 1990 – 2010 בעיר לאט, וייטנאם. העיצוב הנועז של הבית וחדרי האירוח, בקישוטים אורגניים המעניקים לחלל תחושה של פנטזיה.
בניגוד גמור לווילות הקולוניאליות הצרפתיות של דאלאט, בית ההארחה האוונגרדי המוזר הזה, מורכב ממבוך של מדרגות לולייניות, חדרי שינה פיסוליים, מערבולות של צבעים בהירים, גשרים צרים ופינות נסתרות.
מאחורי המבנה אינו עומד אדריכל, אלא אמנית – Đặng Việt Nga בת ה-80, שמעידה שהמבנה הוא הביטוי האולטימטיבי לדמיונה הפרוע: “רציתי ליצור משהו מקורי, חלוצי – שונה מכל דבר אחר בעולם”.
לדנג דוקטורט באדריכלות מאוניברסיטת מוסקבה והיא רכשה במשך מספר שנים ניסיון בעבודה על פרויקטים ממשלתיים, מאחר ואביה שימש כמזכיר ממשלת וייטנאם. היא הרגישה שהפרוייקטים הממשלתיים מייבשים את דימיונה והיא בחרה לעבור לעיירה הקסומה הזו ולשחרר שם את יצירתיותה.
בבית המשוגע יש 10 חדרי אירוח, שכל אחד מהם נקרא על שם חיה או צמח. כביטוי של ארכיטקטורה אקספרסיוניסטית, לבית אין זוויות ישרות אלא צורות אורגניות אשר נועדו לשקף אלמנטים טבעיים, כמו פטריות, קונכיות, מערות וקורי עכביש.
במתחם בית אחד מוגבה מהשאר, דומה לביתם של הנזל וגרטל, יושב במרכז חצר פתוחה, מוקף בארבעה בתי עץ גדולים. “הבית המשוגע לעולם לא נגמר באמת. הוא כמו דבר חי, תמיד משתנה”, אומרת האמנית.
הבנייה נעשתה עם הרבה בטון, חומר לא יקר וגמיש לצורניות. “בני האדם הרסו את הטבע. לא רק בויאטנם, אלא ברחבי העולם”, אומרת דנג “אז רציתי ליצור מבנה שמקרב אנשים לטבע.”

Crazy House, Số 3 Đường Huỳnh Thúc Kháng, Phường 4, Thành phố Đà Lạt, Lâm Đồng, Vietnam; +84 263 3822 070

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לכל הכתבות בקטגוריית מקומות
+כתבות מומלצות
עיר פינית משמיעה מוסיקה קלאסית כדי להרחיק חוגגים צעירים פרועים
מקומות
עיר פינית משמיעה מוסיקה קלאסית כדי להרחיק חוגגים צעירים פרועים
הרשויות ניסו שיטות שונות לפזר את בני הנוער, אך ללא הועיל, זאת, עד שלפני
העצים המהלכים בכפרים של איטליה
מקומות
העצים המהלכים בכפרים של איטליה
מדי פברואר, נכנסים עשרות הגברים ליער ומגיחים ממנו כשהם לבושים מכף רגל ועד ראש
מסע הפרסום המוזר והפלאי של יום השנה ה-45 לבלט הונג קונג
מקומות
מסע הפרסום המוזר והפלאי של יום השנה ה-45 לבלט הונג קונג
מסעות הפרסום של הבלט של הונג קונג, תמיד הפתיעו במקוריותם המפתיעה: לציון יום השנה

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*