תסמונת Lorikeet (LPS) היא מחלה עונתית המתרחשת מדי שנה באוסטרליה, בין אוקטובר ליוני וגורמת לתוכים הצבעוניים Rainbow Lorikeet לנשור מהשמיים ולשכב על האדמה משותקים, ללא יכולת לזוז. המקרים הראשונים של המחלה החלו להיות מדווחים בחודש האחרון והיא צפויה להגיע לשיא בחודשים דצמבר, ינואר ופברואר.

 

תסמונת זו קיימת כבר שנים רבות (מאז 1970) וסיבת המחלה נותרה בגדר תעלומה. המחלה פוגעת באלפי ציפורים מדי שנה וגם גורמת למותן של רבות מהן. יש ציפורים שמתות מהמחלה וכן, מחוסר היכולת לאכול ולשתות, או שהן נדרסות על ידי מכוניות או נטרפות או נאכלות על ידי נמלים על הקרקע.
“שללנו את המפגעים הנפוצים שעלולים לגרום לתסמינים אלה בציפורים – אנחנו יודעים שזו לא מחלה זיהומית ולא קשור לחומרי הדברה”, אומרים מדענים מבית הספר למדעי הווטרינריה של אוניברסיטת סידני.
התיאוריה המקובלת ביותר היא ש-LPS נגרמת על ידי צמח כלשהו, שממנו ניזונים התוכים בחודשים שבין אוקטובר ליוני. העונתיות של המחלה והעובדה שהיא מתרחשת באזורים מסוימים באוסטרליה בהחלט מצביעות על כיוון זה, אך עד כה, איש לא הצליח לזהות באיזה צמח מדובר. חוקרים פנו לציבור הרחב וביקשו מהם לצלם תמונות בכל פעם שהם רואים תוכים אוכלים צמח מסוים, כך הם יוכלו לחקור ולהוריד אותו מרשימת הצמחים הרעילים.
התוכים מזן מפורסם ונפוץ זה, הם ציפורים מוכשרות ביותר, אנרגטיים ומבריקים ביכולותיהם, הם לומדים בקלות לשחק ולדבר ומצליחים ליצור אוצר מילים אנושי רחב ומפתיע.

 

לכל הכתבות בקטגוריית מקומות
+כתבות מומלצות
מוזיאון בית גורקי Gorky house-museum
מקומות
מוזיאון בית גורקי Gorky house-museum
הבעלים הראשון של הבית, איש העסקים סטפאן ריבושינסקי, היה דמות בולטת בעיר. את העיצוב
מחנה צבאי נטוש הפך למרכז תרבות בסלובניה
מקומות
מחנה צבאי נטוש הפך למרכז תרבות בסלובניה
החייל הסלובני האחרון עזב את שבעת הבניינים, המשתרעים על פני 12,500 קמ”ש, בשנת 1991
שביל האופניים המוגבה מעל לונדון: SkyCycle
מקומות
שביל האופניים המוגבה מעל לונדון: SkyCycle
לפני מספר שנים הכריזה לונדון על “מצב חירום לרכיבה על אופניים”, בעקבות ריבוי תאונות

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*