העיר השנייה בגדלה בקולומביה, Medellín, הייתה בעבר העיר בה התרחשו הכי הרבה מעשי רצח בעולם. העיר נשלטה בעבר על ידי מלך הקוקאין פבלו אסקובר ובשנת 1991, שברה שיא עם 6,349 נרצחים, שיעור רצח של 380 לכל 100,000 איש (לשם השוואה, סן פדרו סולה בהונדורס, כיום העיר הקטלנית ביותר שלא כתוצאה ממלחמה, רשמה שיא בשיעור רצח של 169 ל-100,000 בשנת 2012).

 

כעת העיר מהווה מודל של התחדשות עירונית, עם מערכת תחבורה חדשנית הכוללת מדרגות נעות בארך 385 מטר, המאפשרות לתושבי השכונה Shantytown הסמוכה, שהייתה השכונה האלימה ביותר בעיר והאלימה ביותר בעולם – לעלות לעיר הגדולה שמעליהם, תוך שש דקות.
שיעור הרצח של בעיר ירד ביותר מ-80% מהשיא והעיר הפכה למודל עולמי לשינוי עירוני וחברתי מוצלח ואפילו המשיכה לשבור שיאים, הפעם חיוביים – היא זכתה בפרס בינלאומי כעיר המתחדשת ביותר בעולם.
המפתח להתקדמותה של העיר נבע ממספר יוזמות תכנון עירוני פורצות דרך וייעול התחבורה הציבורית. כך חוברו השכונות העניות והקשות ביותר בעיר – למרכזה המחודש, מה שהפך את התושבים – שהרגישו מנודים ולא שייכים לעיר, למעורבים יותר, בטוחים יותר וגם נתן להם תחושה גדולה יותר של גאווה ושייכות.
המדרגות הנעות הפכו לסמל של התחדשות, שעודדה מעסיקים בינלאומיים לפתוח בעיר מפעלים ומשכה אליה פוליטיקאים ומתכנני ערים מערים כמו ריו דה ז’ניירו, יוהנסבורג וושינגטון, כדי ללמוד כיצד הדבר נעשה.

 

 

 

 

 

 

 

 

לכל הכתבות בקטגוריית מקומות
+כתבות מומלצות
ארמון האמנות הסודי שהקים אאוטסיידר ב-Birkenhead, אנגליה
מקומות
ארמון האמנות הסודי שהקים אאוטסיידר ב-Birkenhead, אנגליה
  במשך 30 שנה עמל חובב האמנות היצירתי, כדי להמיר את ביתו השכור לווילה
Le château Laurens
מקומות
Le château Laurens
לורנס מימן את שיפוץ הווילה מהון משירש מבן דוד עשיר, שהיה ברון. למרות שלא היה
כימאי ויזם אוגנדי, יוצר מי שתייה צלולים ונקיים, באמצעות פסולת
מקומות
כימאי ויזם אוגנדי, יוצר מי שתייה צלולים ונקיים, באמצעות פסולת
המים נשאבים למטהר על ידי משאבה סולארית, עוברים דרך מסנן חול ופחמן ולבסוף דרך

תגובה אחת

  • אלון הגיב:

    המתכננים בארץ מכירים את מדיין כבר מספר שנים, והדוגמה של המדרגות הנעות מופיעה בדוחות התחדשות עירונית. מדרגות נעות במרחב הציבורי כבר משולבות בפרוייקטים של התחדשות עירונית בקרית היובל למשל.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*