היצירה של נילי מוזר ממוקמת במרחב שבין עיצוב לבין אמנות – היא משלבת בין השניים באמצעות קונספטים שונים, המתבטאים באופן חזותי, בתלת ממד, בצילום ובמיצב. יצירתה “120 ק”מ” היא שטיח, ש”שערותיו” הן פינגווינים. זהו ניסיון ליצירת עולם חדש, אחר, המספר סיפור מסע.

 

Nilly_mozer4

 

יצירותיה של מוזר, נראות כאובייקטים המוכרים לנו מחיי היום-יום (שטיח, קערה), אך הן אינן פונקציונליות אלא מתפקדות כפסל או מיצב, המעורר תגובה אצל הצופה. באמצעות העבודות השונות, היא מנסה לבחון את הגבולות של כל אחת מהדיסציפלינות. “החיבור של שתיהן יחד הוא החלק המרתק ביותר בעיניי,  הן מבחינת השאלות שהעבודה מעוררת והן מבחינת התוצאה” היא אומרת.
למשל, היצירה “Salt-it”, המורכבת מקערה שלמראית עין נדמה כי היא עשויה שיש, אך למעשה היא עשויה מלט וטעמה, למי שחפץ להפעיל אצלו חוש נוסף – מלוח.

 

Nilly_mozer15

 

שמו של השטיח “120 ק”מ”, שיצרה מוזר, בא משמו של מסע הנדודים בן מאה ועשרים הקילומטר של הפינגווין הקיסרי (הידוע בשל הנדידה הארוכה שהוא עושה בעונת הרבייה שלו – עד 120 ק”מ על פני הקרח, לעבר מושבות הרבייה שלהם).. צורת השטיח, אשר תוכננה בקפידה, מזמינה את מבטו של המתבונן ביצירה “לנדוד” על פניה, כאשר מכל זווית מתאפשר מבט שונה על הדרך ומתקבלת תמונה אחרת של המסע.
“במסע, אנו תמיד רחוקים מהבית וקרובים אל עצמנו. סיפור המסע של הפינגווינים פתוח לפרשנות אישית של כל אחד. ככל שאנו מסתכלים בו יותר, אנחנו מבינים, שבעצם, אף פעם לא ניתן לראות את התמונה המלאה. אנחנו חיים בתנועה מתמדת”, מסבירה מוזר “היצירה מציעה לעצור לרגע ולהתבונן על התנועה בחיינו. כמה אנו ביחד, וכמה אנו לחוד, במסע האישי, והמשותף, של חיינו”.
השטיח עשוי לבד ומכיל מעל 500 פרישות שנחתכו בחיתוך לייזר צורני. השטיח נפרש על פני 120 ס”מ ברוחב, 150 ס”מ באורך ובולט לגובה מרבי של 8 ס”מ. בכל פרישה 15 חורים; במלאכת אריגת השטיח חוברו יחדיו כ-8,000 חורים. כל פרישה עוצבה מתוך כוונה לייצר צורה מוגמרת, שמבטאת המשכיות ומאפשרת לצופה לראות כי כל פינגווין שונה מחברו.
ההרים, המישורים, וקווי המתאר המשתקפים מצילומי אוויר של אנטרקטיקה, היוו השראה ליצירה זו. פרויקט 120 ק”מ לא מתיימר לתחום את המסע, אלא לתת זווית הסתכלות אחרת עליו. זהו ניסיון לשרטט את קווי המתאר של פרץ הנדודים השולט בפינגווינים ושל הסיפור האישי שכל אחד מחבר לעצמו.

 

Nilly_mozer5

 

g

 

Nilly_mozer7

 

הדום הפינגווינים, נעשה בהשראת עבודת השטיח, גובהו 32 ס”מ וקוטרו 35 ס”מ. חומרים: ספוג קשיח, לבד וחוט.
כל העבודות שלו יכולות להשתלב יפה כחלק מעיצוב פנים (לובאים, בתי מלון או בתים) ולהעשיר אותם בערך מוסף אמנותי. Nilly_mozer10

 

Nilly_mozer11

 

Nilly_mozer12

 

Nilly_mozer13

 

Nilly_mozer13bw

Nilly_moztter10

כל העבודות שלו יכולות להשתלב יפה כחלק מעיצוב פנים (לובאים, בתי מלון או בתים) ולהעשיר אותם בערך מוסף אמנותי.

 

קערות העשויות מלח ומלט ומאתגרות את חוש הראייה וחוש הטעם

קערות העשויות מלח ומלט ומאתגרות את חוש הראייה וחוש הטעם

 

"טפיל" - צמח מנייר באוראגמי

“טפיל” – צמח מנייר באוראגמי. צילום: הדר סייפן, © מוז”א – מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב

נילי מוזר:
www.mozer.co.il

לכל הכתבות בקטגוריית מקומות
+כתבות מומלצות
המצעד השנתי השט, בהשראת הצייר בוש Bosch Parade 2024, על נהר בהולנד
מקומות
המצעד השנתי השט, בהשראת הצייר בוש Bosch Parade 2024, על נהר בהולנד
  מחזה אמנותי, תיאטרלי ומוזיקלי זה, מתרחש במשך ארבעה ימים והצופים על גדות הנהר,
יחידת השוטרות של טהרן
מקומות
יחידת השוטרות של טהרן
  עבאס קווסארי צילם תמונות מהאקדמיה לנשות המשטרה בטהרן ואת מאות השוטרות הטריות שעברו
כנסיית הבטון Église Saint Nicolas: ברוטליזם שווייצרי
מקומות
כנסיית הבטון Église Saint Nicolas: ברוטליזם שווייצרי
  האייקון הקדוש מתגלה כחילוני למחצה, יש בו בר משקאות, חנות כפרית, סניף דואר

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*