עיירה קטנה באיסלנד, צבעה את מעברי החצייה שלה בתלת-ממד, בכדי להאט את התנועה ולהכריח את הנהגים להזהר

 

isafjordur_1
.
בצפון מערב איסלנד משתמשים בעיצוב, בכדי לעודד נהגים להאט. עיירית Ísafjörður קיבלה השראה מאמנות בן מאות שנים של ציור trompe-l'sheil והתקינו נתיבי חצייה חדשים להולכי רגל, הניראים כאילו הם מרחפים כמה סנטימטרים מן המדרכה.
"חיפשתי אפשרויות אחרות ופתרונות שונים להאט את התנועה מלבד הבמפים הרגילים", מסביר פקיד העירייה שהגהה את הרעיון. לדבריו, מהמורות מהירות כאלה קיבלו חוות דעת שלילית במחקר שנערך בשנת 2016 על ידי המכון הלאומי לבריאות בבריטניה, שטען כי הם תרמו לעלייה בזיהום האוויר, הורסים את הרכב, ואף גורמים לכאבי גב.
במקום זה, הוא הציע לצייר סוג של מהמורות באמצעות אשליה אופטית ברחוב חד סטרי במרכז העיר. הם אף עשו ניסוי בצבעים רפלקטיביים, כך שאפקט 3-D עדיין יכול להיות גלוי בלילה.
אז האם מעבר החצייה של Ísafjörður שיפר את הבטיחות בדרכים בעיר? קשה לומר, כי בכל מקרה שום תאונות לא נרשמו אי פעם בשום צומת בעיר בת ה-2,600 תושבים. מה שברור שהמעבר החדשני קיבל הרבה תשומת לב ונוהגים דרכו בצורה שונה. עם זאת, בעקבות הפופולריות של רעיון ברשתות האינטרנט, הם רוצים ליישם את הרעיון במקומות נוספים בעיר, בעלת הפיורדים הדרמטיים, כמוו להבטיח את שלומם של חובבי צילום שמגיעים לאתר.