אכסניית Hang Nga, הידועה גם בשם Crazy House, נבנתה בשנת 1990 בעיר לאט, וייטנאם. העיצוב הנועז של הבית וחדרי האירוח, בקישוטים אורגניים המעניקים לחלל תחושה של פנטזיה.

http://goo.gl/SNl8ZW

 

פרוע, מוזר, נפלא … ישנן דרכים רבות לתאר את הבית המשוגע בדאלאט, שהיא דווקא בעיירת נופש הררית רגועה בדרום וייטנאם. דבר אחד בטוח: המתחם הזה לא דומה לשום דבר אחר. בניגוד גמור לווילות הקולוניאליות הצרפתיות של דאלאט, בית ההארחה האוונגרדי המוזר הזה, מורכב ממבוך של מדרגות לולייניות, חדרי שינה פיסוליים, מערבולות של צבעים בהירים, גשרים צרים ופינות נסתרות. מאחורי המבנה אינו עומד אדריכל, אלא אמנית – דנג וייט נגה בת ה -79, שמעידה שהמבנה הוא הביטוי האולטימטיבי לדמיונה הפרוע: "רציתי ליצור משהו מקורי, חלוצי – שונה מכל דבר אחר בעולם". לאמנית דוקטורט באדריכלות מאוניברסיטת מוסקבה, עבדה דנג מספר שנים וניסיון בעבודה על פרויקטים ממשלתיים, אולי מאחר ואביה שימש כמזכיר ממשלת וייטנאם. כנראה שהיא הרגישה שהפרוייקטים הממשלתיים מייבשים את דימיונה והיא בחרה לעבור לעיירה הקסומה הזו ולשחרר שם את יצירתיותה.
בבית המשוגע יש 10 חדרי אירוח, שכל אחד מהם נקרא על שם חיה או צמח. כביטוי של ארכיטקטורה אקספרסיוניסטית, לבית אין זוויות ישרות אלא צורות אורגניות אשר נועדו לשקף אלמנטים טבעיים, כמו פטריות, קונכיות, מערות וקורי עכביש. במתחם בית אחד מוגבה מהשאר, דומה לביתם של הנזל וגרטל, יושב במרכז חצר פתוחה, מוקף בארבעה בתי עץ גדולים. "הבית המשוגע לעולם לא נגמר באמת. הוא כמו דבר חי, תמיד משתנה", אומרת האמנית.הבנייה נעשתה עם הרבה בטון, חומר לא יקר וגמיש לצורניות. "בני האדם הרסו את הטבע. לא רק בויאטנם, אלא ברחבי העולם", אומרת דנג "אז רציתי ליצור מבנה שמקרב אנשים לטבע."

Crazy House, Số 3 Đường Huỳnh Thúc Kháng, Phường 4, Thành phố Đà Lạt, Lâm Đồng, Vietnam; +84 263 3822 070

 

Photo: Zhukov Oleg/Shutterstock