עם האדריכלית והחוקרת ד"ר סיגל דוידי: לא רבים יודעים כי אדריכליות היו שותפות מרכזיות בבנייתו של היישוב היהודי המתפתח ובקידומה של האדריכלות המודרניסטית בארץ ישראל. לוטה כהן, אלזה גדעוני מנדלשטם וג'ניה אוורבוך, עומדות במרכזו של הספר "בונות ארץ חדשה: אדריכליות, ארגוני נשים ומוסדות לנשים בתקופת המנדט", החושף לראשונה את פרי עבודתן, יצירותיהן ועשייתן, שנדחקו אל שולי התודעה.

סדרת מפגשים – הבמה של קהילת האדריכלים, מעצבים ויזמים של מגזין d+a. מארח: גיורא אוריין, עורך ראשי

 

 

הספר מגולל את קורותיה של השוּתפות המיוחדת שנרקמה ביניהן ובין ארגוני נשים ציוניות, בהם ויצו, מועצת הפועלות, ליגת נשים לישראל והסתדרות נשי המזרחי באמריקה, ומציג קשת רחבה של מוסדות ומבנים שהקימו לרווחתם של נשים וילדים בארץ ישראל.
בעקבות הספר, המחברת תנתח בהרצאתה, לצד תיעוד היסטורי מעמיק המבוסס על מסמכים ארכיוניים שטרם נחשפו, את יישומם של הרעיונות המודרניסטיים האירופיים בתכנון של מבני מוסדות הנשים ותתמקד ברעיון "האישה החדשה". המחברת מציעה מבט רב-תחומי בחקר המגדר, האדריכלות וההתיישבות הציונית בארץ ישראל, זוויות ראייה חדשות ותוספת מחקרית חשובה, הן לנשות ולאנשי האקדמיה העוסקים בתחומים אלה ואחרים והן לקהל רחב, סקרן וצמא דעת.

 

 

אדריכלית ד"ר סיגל דוידי
מחברת הספר והמרצה במפגש שלנו, היא אדריכלית והיסטוריונית של אדריכלות. מחקריה מתמקדים בקשר שבין אדריכלות מודרנית ובין לאומיות, הגירה, זקנה ומגדר. מחקריה זיכו אותה בפרסים שונים ובמלגות מחקר באוניברסיטאות מובילות בעולם. אצרה (בשיתוף אדריכל סרג'יו לרמן) את התערוכה "הנוכחות הנשית באדריכלות הישראלית".