האהבה בין זוג צלמי טבע החלה, כשהיא הצילה את חייו

צלמי חיות הבר הדניים, Uri & Helle Løvevild Golman מקדישים את חייהם להסב תשומת הלב ליופיין של בעלי חיים ברחבי העולם. בני הזוג טיילו ברחבי העולם, מהקוטב הצפוני ועד אפריקה ותיעדו במצלמתם בעלי חיים ובמיוחד כאלה בסכנת הכחדה. סיפור אהבתם זה לזו ולטבע ולחי, מתחיל מסיפור טראומטי, אך מעורר השראה.
שני הצלמים נמשכו לטבע מגיל צעיר. אורי, יליד ישראל, העריץ את סר דיוויד אטנבורו וז’אק קוסטו, בעוד שהלה קיבלה השראה בילדותה מסיפורי הפלגות ושייט באוקיינוסים רחוקים. הם הכירו זה את זו כשמצאו עצמם במשימות צילום משותפות עבור נשיונל ג’יאוגרפיק. אורי היה נשוי אז והוא התגרש מאוחר יותר, מאחר ואשתו לא הצליחה להסתגל לנסיעותיו המרובות ברחבי העולם.
מכאן החלה הזוגיות של אורי והלה, אשר החליטו לממש יחד גם את אהבת המסעות שלהם, לטבע ולחיות הבר ולצאת למסע צילום ברחבי העולם ולתעד אותו בספר שיקרא “פרוע Wild”.
באחד ממסעותיהם, שהפעם נערך ביערות אפריקה, הם הותקפו על ידי כנופיית בוקו חראם, שעסקה בטרור ובסחר לא חוקי בשנהב ובבעלי חיים בסכנת הכחדה. אחד מאנשי הכנופייה התנפל על אורי והחל לדקור אותו בסכין. מספר אורי “לא פחדתי, הייתי בהלם. למדתי קרב מגע במהלך השירות שלי בצה”ל, אז בעטתי בתוקף אבל לא הצלחתי להוציא את הסכין מהיד שלו. פתאום שמעתי שאגה שנשמעה כמו לביאה כועסת. זו הייתה אשתי המדהימה, שהתערבה בקרב מבלי לחשוב על חייה ועל ביטחונה, היא התנפלה על התוקף עם הסכין בידו, רק כדי להציל את אהבת חייה. עזרנו כח ובאותו יום עזרנו זו לזה להציל את חיינו. בימים שאחר כך הייתי בין החיים ובין המוות, במהלך ניתוח לב פתוח עברתי דרך מנהרה יפהפייה לעבר אור בהיר והרגשתי מוקף באהבה. הלה הייתה לידי כל העת וחיזקה אותי, חזרתי לחיים אוהב חיים כמו שלא היה מעולם. פרסמנו ביחד את ספר הצילום שלנו WILD, המכיל 200 עמודים מלאים תמונות שצולמו ב-26 המשלחות שלנו לכל 7 היבשות”.

 

 

 

הזוג מאיידהו ששינה את את מה שאנחנו חושבים על זאבי פרא

הצלם הדוקומנטרי Jim Dutcher, נתקל בזאב אפור וסקרן בפעם הראשונה בילדותו, כשטייל ביערות בסביבת מגוריו. הזאב נראה רגוע ולא מאיים וג’ים התחיל לתהות אם זאבים הם באמת הרוצחים צמאי הדם כפי שאנשים רואים בהם.
כשבגר והתפרסם כצלם, החליטו ג’ים ואשתו הזואולוגית Jamie, להתחקות אחרי חייהם של זאבים אפורים ולהפריך את המיתוסים שהעמידו את החיות הללו על סף הכחדה.
זאבים נזהרים מאד מבני אדם ולכן יש מעט מאד תיעוד מצולם של חייהם. אולם עם כל הזהירות שלהם, קשה להאמין שעד שנת 1990, נותרו רק כ-50 זאבי פרא בכל מערב אמריקה. על פי ההערכות, שני מיליון זאבים הומתו כדי להגן על מרעה ובעלי חיים בחוות. כך שהזאבים ששרדו ניהלו את חייהם תוך התחמקות מבני אדם. אפילו איתור זאבים במבט-על מכלי טייס הפך לכמעט בלתי אפשרי.
בני הזוג הקימו מתחם בשטח של 25 דונם, במתחם איידהו. באתר זה הם החליטו ליצור להקת זאבים מאפס. ג’ים הביא זכר בוגר, נקבה וקומץ גורי זאבים, ממחנה מחקר ושיחרר אותם ליער במתחם.  יג’ים וג’יימי תיעדו את אוכלוסיית הזאבים שהתפתחה באתר, מ-1990 עד 1996 והרכיבו סרט דוקומנטרי, “Living With Wolves”, המראה את הקשר האינטימי שצמח בין בני האדם והזאבים בקהילה המאולתרת. הסרט זכה לתשבחות של חוקרי טבע, אנשי שימור, יוצרי קולנוע ומדענים – אבל גם לביקורת, שטענה שאחרי הכל טענו היחסים הללו נוצרו באופן מלאכותי על ידי בני הזוג.
הסרט מראה כיצד זאבים אפורים מסורים זה לזה, בעלי יכולת חיבה וקשרים הדומים לאלה של משפחות בני אדם. באחד מהסרטונים רואים כיצד ג’יימי מקבלת אישור מאחד הזאבות, לזחול לתוך המאורה שבה התרחשה המלטה של ​​גורים שזה עתה נולדו. זה מראה צורה אמיתית של כבוד ואמון שהתחוללו בין שני מינים שונים מאוד שנחשבו כאויבים.

 

לכל הכתבות בקטגוריית תרבות
+כתבות מומלצות
העצים המהלכים בכפרים של איטליה
תרבות
העצים המהלכים בכפרים של איטליה
מדי פברואר, נכנסים עשרות הגברים ליער ומגיחים ממנו כשהם לבושים מכף רגל ועד ראש
מסע הפרסום המוזר והפלאי של יום השנה ה-45 לבלט הונג קונג
תרבות
מסע הפרסום המוזר והפלאי של יום השנה ה-45 לבלט הונג קונג
מסעות הפרסום של הבלט של הונג קונג, תמיד הפתיעו במקוריותם המפתיעה: לציון יום השנה
העיר האלפינית עם הבתים המצויירים: Garmisch-Partenkirchen, גרמניה
תרבות
העיר האלפינית עם הבתים המצויירים: Garmisch-Partenkirchen, גרמניה
  מלבד הנופים מפעימי החושים, העיר הקטנה הזו מתהדרת בבתים הבנויים בסגנון סיפורי אגדות

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*