פרויקט של הסטודנטית ענבר אלעזר לוי, מהחוג האקדמי לעיצוב פנים במכללה למנהל, בוחן את אזור חפירות הרכבת הקלה בתחנת אלנבי. הוא מייצר שכבה חדשה, "פסטיבל לילי זמני", שימשיך את הרצף העירוני שנקטע, ויוצר נקודת משיכה אלטרנטיבית המהווה 'תיקון זמני' לאזור.

תהליכי ההתחדשות העירונית קוטעים לנו, באופן זמני, את הרצף האורבני המוכר. הם גורמים לאי נוחות זמנית בתנועה וגם העסקים המקומיים סובלים מאבדן לקוחות ורבים מהם לא עומדים בפגיעה הזמנית ונסגרים.
פרויקט זה בוחן את אזור חפירות הרכבת הקלה בתחנת אלנבי (רחוב יהודה הלוי פינת אלנבי). הפגיעה הניכרת באזור מתפרשת על פני כ-250 מ"ר בעקבות העבודות באזור. רוב העסקים במקום נסגרו והבודדים שנשארו פתוחים מדווחים כי איבדו כ-50% מההכנסות שלהם. האזור ריק ולא מזמין שוטטות ספונטנית ובלילה חוויה זו רק מתעצמת והאזור הופך למאיים.
מטרת הפרויקט היא לייצר שגרת עסקים לילית שלא נקטעת בגלל העבודות. זאת באמצעות הוספת שכבה אורבנית חדשה על גבי הרחוב הקיים לאורך ציר החפירה. השכבה החדשה תמשיך את הרצף העירוני, באמצעות נקודות משיכה חדשות ותייצר חווית שיטוט ממוקדת יותר, המנתקת אותנו מהסיטואציה הקיימת וגורמת לנו לחוות את האזור האפל והשומם באופן מואר, הומה, מזמין ופעיל.
המיזם מציע הזדמנות חברתית וכלכלית להחייאה זמנית של אזורים הנמצאים תחת תהליכי שינוי אורבניים קיצוניים. הוא מאפשר לעסקים להשתלב ב"פסטיבל לילי זמני", שמטרתו לייצר נקודת משיכה אלטרנטיבית ולהציע תיקון זמני לאזור. כשהאזור חוזר לתפקודו המחודש, הפסטיבל עובר לאתר הבא.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ענבר אלעזר לוי, סטודנטית בבית הספר לעיצוב וחדשנות