אם מונה ליזה לא נראית לך מאושרת, זה יכול להיות בגלל המצב הנפשי שלך, כך לפחות על פי מדענים מאוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו.

הרגשות שלנו משנים את התפיסות שלנו את העולם סביבנו, הם אומרים, וזה כולל יצירות אמנות. “אם את רואה את המונה ליזה אחרי שסתם רבת עם בעלך, את הולכת לראות את הציור בצורה אחרת”, מסבירה אריקה סיגל, אחת החוקרים, לדיילי מייל. “אבל אם יש לך את הזמן של החיים שלך בלובר, את תצליחי לראות ולהנות מהחיוך המסתורי”.
המחקר מבוסס על התיאוריה שהמוח הוא איבר מנבא, אשר נראה לחוויות העבר כדי לדעת מה לצפות מהעתיד. בניסוי של סיגל, היא הראתה ל-43 משתתפים סדרה של פרצופים, עם שתי תמונות שונות המופיעות לפני כל עין שלהם. לדבריה, לכל אחד ואחת מאיתנו יש עין דומיננטית, כך שפרצופים המוצגים לעין הלא דומיננטית, רק נתפסות תת הכרתית.
לעין הדומיננטית הוצגו פנים עם ביטוי נייטרלי, לעין הלא דומיננטית הוצגו מגוון פרצופים מאושרים, זועמים ונייטרליים. סיגל משווה את הצריכה הלא-מודעת הזאת של דימויים רגשיים, לאפקט הרגשי על התפיסות שלנו – כשנשאלו הנבחנים אחר כך למיין את כל הפרצופים ולזהות אילו מהם הם ראו, הנבדקים נטו יותר לחשוב שהפנים הנייטרליות מאושרות, כאשר ראו גם פנים מחייכות בעין הלא דומיננטית שלהם.

לכל הכתבות בקטגוריית אדריכלות
+כתבות מומלצות
מוזיאון בית גורקי Gorky house-museum
אדריכלות
מוזיאון בית גורקי Gorky house-museum
הבעלים הראשון של הבית, איש העסקים סטפאן ריבושינסקי, היה דמות בולטת בעיר. את העיצוב
מנזר Saint François בתכנון Amelia Tavella Architectes
אדריכלות
מנזר Saint François בתכנון Amelia Tavella Architectes
הטבע צמח בתוך המבנה, חומק בין האבנים ואז הפך למעטה צמחי המגן מפני שחיקה
שביל האופניים המוגבה מעל לונדון: SkyCycle
אדריכלות
שביל האופניים המוגבה מעל לונדון: SkyCycle
לפני מספר שנים הכריזה לונדון על “מצב חירום לרכיבה על אופניים”, בעקבות ריבוי תאונות

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*