אם מונה ליזה לא נראית לך מאושרת, זה יכול להיות בגלל המצב הנפשי שלך, כך לפחות על פי מדענים מאוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו.

הרגשות שלנו משנים את התפיסות שלנו את העולם סביבנו, הם אומרים, וזה כולל יצירות אמנות. “אם את רואה את המונה ליזה אחרי שסתם רבת עם בעלך, את הולכת לראות את הציור בצורה אחרת”, מסבירה אריקה סיגל, אחת החוקרים, לדיילי מייל. “אבל אם יש לך את הזמן של החיים שלך בלובר, את תצליחי לראות ולהנות מהחיוך המסתורי”.
המחקר מבוסס על התיאוריה שהמוח הוא איבר מנבא, אשר נראה לחוויות העבר כדי לדעת מה לצפות מהעתיד. בניסוי של סיגל, היא הראתה ל-43 משתתפים סדרה של פרצופים, עם שתי תמונות שונות המופיעות לפני כל עין שלהם. לדבריה, לכל אחד ואחת מאיתנו יש עין דומיננטית, כך שפרצופים המוצגים לעין הלא דומיננטית, רק נתפסות תת הכרתית.
לעין הדומיננטית הוצגו פנים עם ביטוי נייטרלי, לעין הלא דומיננטית הוצגו מגוון פרצופים מאושרים, זועמים ונייטרליים. סיגל משווה את הצריכה הלא-מודעת הזאת של דימויים רגשיים, לאפקט הרגשי על התפיסות שלנו – כשנשאלו הנבחנים אחר כך למיין את כל הפרצופים ולזהות אילו מהם הם ראו, הנבדקים נטו יותר לחשוב שהפנים הנייטרליות מאושרות, כאשר ראו גם פנים מחייכות בעין הלא דומיננטית שלהם.

לכל הכתבות בקטגוריית אדריכלות
+כתבות מומלצות
היהלום שבכתר: מבית רעוע לבית מרגש ומזמין
אדריכלות
היהלום שבכתר: מבית רעוע לבית מרגש ומזמין
  בתוך כך האדריכל בועז שניר שהיה אמון על האדריכלות, עיצוב הפנים והתכנון, ביצע
עיר פינית משמיעה מוסיקה קלאסית כדי להרחיק חוגגים צעירים פרועים
אדריכלות
עיר פינית משמיעה מוסיקה קלאסית כדי להרחיק חוגגים צעירים פרועים
הרשויות ניסו שיטות שונות לפזר את בני הנוער, אך ללא הועיל, זאת, עד שלפני
בית Daichi Isumi / בתכנון Suppose Design Office
אדריכלות
בית Daichi Isumi / בתכנון Suppose Design Office
ISUMI, JAPAN Architects: Suppose Design Office Area: 192 m² Year: 2022 Photographs:Kenta Hasegawa Lead

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*