מסע בעקבות השרותים המעוצבים היותר על פני הגלובוס – אלה הטובים ביותר בארכיטקטורת שירותים ציבוריים

אתר DesignCurial חשף את התוצאות של הפרס השנתי שלהם “Top 10 – שירותים ציבוריים”, הכרה בעיצוב השירותים המצטיין ברחבי העולם. לרשימת השירותים הציבוריים הטובים ביותר בעולם, נבחנה הארכיטקטורה של שירותים מיפן ועד לנורבגיה, מארה”ב לאוסטרליה והרחק עד ניו זילנד. 10 הבאים התגלו כמופת בקרב למעלה מ-1,000 עיצובי שירותים ציבוריים, והם הוערכו על “עיצוב, חדשנות והיחסים עם סביבה”.
“המטרה של הרשימה הייתה להביא עיצוב בינלאומי לקדמת הבמה, במיוחד ארכיטקטורה ייחודית שלרוב ניתן להתעלם ממנה בשל הסטריאוטיפ השגרתי של המבנה”, אמרה קתרין יוסטון, עורכת  DesignCurial.

 

MAINcentennialparkamenitiesBB(A4)

 

10. Centennial Park, סידני, אוסטרליה
עיצוב: Lahznimmo
באזורים של יופי טבעי כגון פארקים, שירותים לעתים קרובות יכולים להיות צורך מצער. פתרונות עיצוב משתנים, משירותים שנראים כמו קוטג’ים קטנים מוזרים, לאלה שמוסתרים על ידי עצים, או תת-קרקעיים. אבל כשזה הגיע בעיצוב השירותים הציבוריים ל-Centennial Park בסידני, האדריכלים החליטו לנקוט בגישה כנה יותר, בהסתמך על העקרונות של ארכיטקטורה ליצור בניין פשוט, מודרני שאינו גורע מהיופי הטבעי של הפארק. שירותי גברים ונשים מתחלקים לשני ביתנים מקושרים על ידי גג רציף. החלל שנוצר בין הביתנים פועל כנקודת כניסה מרכזית למתקנים. שוקת בטון מלוטשת במרחב קהילתי מרכזי, מספקת חוויה ייחודית למשתמש לרחוץ את ידיו ולהתבונן בנוף הפארק. חדר משותף חיצוני זה גם נותן תחושה של ביטחון ומקלט במהלך גשם.

 

006centennialparkamenitiesBB

 

012centennialparkamenitiesBB

 

003centennialparkamenitiesBB

 

 

 

111201_101_WCDoku_SS_4_PR

 

9. שירותים ציבוריים, USTER, שווייץ
עיצוב: Gramazio & Kohler
שירותים ציבוריים אלה, שפותחו עבור העיר Uster בשנת 2011, הוא אב-טיפוס לטיפולוגיה חדשה של תשתיות עירוניות אשר תותקן, בוריאציות, בכמה מקומות בעיר בשנים הבאות. העיצוב מסדר בחזית רצועות אלומיניום צבעוניות, יכול להסתגל לשינוי גדלים וצורות בניין, כמו גם בערכת הצבעים. זוויות קיפולי האלומיניום משקפות את האור בחזית, בשילוב עם הצבעים, יוצרים אפקט מנצנץ שמשתנה בהתאם לשמש, כמו גם מיקומו של הצופה.

 

njh

 

111201_101_WCDoku_SS_6_PR

 

 

 

actual-main

 

8. KINOKURA ב- shimodate, CHIKUSEI CITY, יפן
אדריכלים: Shuichiro Yoshida
קבוצת ארכיטקטים מטוקיו, יצרו שירותים ציבוריים מלוטשים בין שני בניינים בעיר Chikusei ביפן. עד להקמתם, לא היו שירותים ציבוריים באזור, עד שבמהלך 2008 אורגנה תחרות עיצוב ציבורית לשירותים. מעל 75 הצעות הוגשו וזו שלפניכם נבחרה. האזור הצר יצר אתגר אך האדריכלים השכילו לנצל את החלל ולהכפיל את גובהו. 

 

kblgs

 

int

 

light

 

 

 

02_Trail Restroom_Finkel

 

7.  TRAIL , אוסטין, טקסס
עיצוב: Miro Rivera Architects
אין ספק שהשרותים על גדות הנהר בקולורדו אוסטין, טקסס, הם בגדר פיסול מרומם בנוף המקיף אותו. אלה השירותים הציבוריים הראשונים שנבנו בפארק במשך למעלה מ -30 שנים, ביוזמת קרן של ארגון ללא כוונת רווח הפועל למען הקהילה המקומית, בשיתוף עם מחלקת הגנים של העיר. העיצוב נתפס כפסל בפרק, אובייקט דינמי לאורך השבילים. הוא מורכב מ-49 לוחות פלדת Corten אנכיים, בגובה ורוחב משתנים. הלוחות מסודרים לאורך “עמוד השדרה” שמלופף בקצה אחד כדי ליצור את קירות שירותים.

 

01_Trail Restroom_Bardagjy

 

05_Trail Restroom_Finkel

 

06_Trail Restroom_Finkel

 

 

 

WCPavilion04DGrandorge

 

6. וומבלי WCS, לונדון, בריטניה
עיצוב: Gort Scott
בגובה של מעל חמישה מטרים ועם חזית מתכת זהב מחוררת מסוגננת, השירותים הציבוריים המסוגננים האלה עומדים במרכזו של אזור תיור רגלי חדש של וומבלי, צפון לונדון. הבסיס של הבניין עשוי מבטון, כך שהוא עמיד במכות ושריטות. מסך מתכת מבריק, מאפשר לאור ואוורור לחדור פנימה, המסך המחורר גם יוצר אפקט של פנס זוהר בשעות הערב.

 

WCPavilion05DGrandorge

 

WCPavilion01DGrandorge

 

 

 

toilet_2

 

5. משתנות נשלפות: URILIFT, לונדון, אמסטרדם
מעצבים:  UriLift International BV
שרותים אלה מציעים גישה חדשנית למאבק באלימות ברחוב ולהשתנה ציבורית. משרד המעצבים הבינלאומי הזה עיצב אסלה שעולה מן הקרקע בשעות הלילה התוססות ושוקעת בשעות היום. מעל 100 שרותים כאלה מותקנים במקומות כמו לונדון, רובע ווסטמינסטר, בלפסט, אמסטרדם, רוטרדם ועוד רבים נוספים.
בלילה אפשר לראות שם את UriLift בגובה מלא, ובמהלך היום הם מוסתרים לחלוטין מעוברים ושבים. חבר מועצה לשמירה על הסביבה היה מאחורי היזמה: “להשתין ברחוב בלילה הוא מעשה אנטי-חברתי ומקור מתמיד של תלונה מהתושבים ועסקים”.

 

urilift---Bishopsgate

 

MandS

 

 

 

IMG_3593

 

4. טואלט בן קיימא L’ENTONNOIR, צָרְפַת
מעצבים: L’uritonnoir by French practice
אלה שירותים ציבוריים כלכליים, שהם הכלאה של שני חפצים יומיומיים: משתנה ומשפך, אשר מייצר קומפוסט לגינה שלך. המשתנה היבשה היא יוזמה ירוקה שניתן להשתמש בה במרחבים ציבוריים כגון פסטיבלים, קמפינג או אירועי ספורט, וגנים פרטיים. Uritonnoir הוא כלי פשוט מקופל שניתן לחורר ו חבילות חציר לכדי אסלה קלה ונגישה. על ידי שילוב של פחמן (הקש) עם חנקן (שתן), נוצר זבל אנושי. ברגע שזה הופך לקומפוסט – תוך ששה עד 12 חודשים – הזבל יכול לשמש כמתבל לצמחים וגידול ירקות. אנחנו לא בטוחים באיזו קלות נשים יכולות להשתמש בו אבל זה עיצוב חדשני בכל זאת.

 

005

 

diagram-english

 

gbfsdgs

 

gfvbd

 

 

 

Kumutoto Toilets 1

 

3. KUMUTOTO, וולינגטון, ניו זילנד
עיצוב: Studio Pacific Architecture
אלה אולי השירותים עם המראה החריג ביותר ברשימה שלנו, Kumutoto, מתוארים כמו איזה דינוזאור, חרק או רובוט משוריין. אבל לצד האמירה הסגנונית החזקה, הם גם נועדו להיות מעשיים. לדברי המעצבים “לקחנו בחשבון שיקולים מעשיים כגון אבטחה, היגיינה וונדליזם, אך יצרנו מבנה פיסולי, משהו סמלי, בולט מאוד ויוצא דופן שגם השתלב היטב בהקשר החזותי והיסטורי של המתחם שמסביב”.

 

Kumutoto Toilets 3

 

Kumutoto Toilets 2

 

 

 

Oloom_toi_004cut

 

2. שרותים שקופים, לוזאן, שוויץ
עיצוב: Olivier Rambert; Oloom
שירותים שקופים אלה בשווייץ הנם מורטי עצבים מסוגם. לא רק מבנה זכוכית דו-כיוונית, עיצוב מיוחד זה מאפשר פרטיות כך שזכוכית המרכיבה את הקירות הופכת אטומה – בנעילת הדלת בלבד. תהליך זה מופעל באמצעות חשמל. המעצב מצהיר כי עיצב את השירותים כניסוי חברתי הבוחן את אומץ לבם של המשתמשים. השירותים כוללים גם תכונה מיוחדת שחותרת לשלומם של משתמשים, במקרה של מנת יתר של סמים, אז הם עלולים ליפול מחוסר הכרה. “אם מישהו נופל חסר הכרה והוא לא זז במשך 10 דקות, הדלת תיפתח והשירותים יהפכו שקופים”, אומר המעצב.

 

Oloom_toi_007cut

 

COMPARE

 

Oloom_toi_014cut

 

10 doors

 

 

 

009944

 

1. עמוד תצפית STEGASTEIN ,Aurland, נורווגיה
מעצב: Todd Saunders / Saunders & Wilhelmsen
אל מול הנוף המרהיב, השירותים הציבוריים הללו ממוקמים בתצפית לאורך האתר הלאומי Aurlandsfjellet בנורבגיה, משולב במסלולי תיירות, מיישרים עם העיצוב המינימליסטי של התצפית עצמה. המבנה ניצב על קצה צוק, יוצר אפקט דרמטי ומאפשר למשתמשים לראות את פני הפיורד לנוף עוצר נשימה. השירותים עשויים בטון צבוע שחור, המקנים לו מראה כבד ב השוואה לכחול והירוק של הטבע שמסביב.

 

gfvgfea

 

008287

 

008264

 

008293

 

 

לכל הכתבות בקטגוריית אדריכלות
+כתבות מומלצות
נוף לאינסוף בקיבוץ גונן
עיצוב פנים
נוף לאינסוף בקיבוץ גונן
  ביתם החדש של זוג בשנות ה-30 לחייו ושני ילדיהם הצעירים, ממוקם בקצה ההרחבה
ספריות, רבותי, ספריות: אלמנט עיצובי נחשק
עיצוב פנים
ספריות, רבותי, ספריות: אלמנט עיצובי נחשק
  הן משמשות כמחיצות בין חדרים, כמעקות מסוגננים של גרמי מדרגות בתים החדשים וכפינה
יצירתיות לצד איכות, רלוונטיות עם חדשנות / שירי פרץ אדריכלים
עיצוב פנים
יצירתיות לצד איכות, רלוונטיות עם חדשנות / שירי פרץ אדריכלים
  משרד שירי פרץ אדריכלים מתמחה בתכנון מבני ציבור ומאחוריו עשרות אלפי מ”ר של

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*