מאות אנשים יצרו צללית שיער של אישה על הקרקע, במיצב בשם Baraye NikaShakarami עבור #EyesonIran, מיצב אינטראקטיבי בפארק Four Freedoms Park.

האו”ם יחליט השבוע אם למנוע מאיראן את ההשתתפות בוועדה למעמד האישה, בעקבות מותה של מהסה ג’ינה אמיני, שנעצרה ונרצחה על ידי “משטרת המוסר” האיראני מאחר ולא כיסתה את שערה.
הפגנות ומיצבים התקיימו כדי לתמוך בהדחת איראן לקראת ההצבעה באו”ם והאמן הצרפתי JR הצטרף ליוזמה ב-4 בדצמבר וסחף אליו יותר מ-300 אנשים שהשתתפו ביצירה ציבורית רחבת היקף. הנוכחים עמדו ליד צללית של הפעילה בת השש-עשרה, ניקה שאקראמי, שנהרגה בספטמבר במהלך הפגנות על מותה של אמיני. מתנדבים הניפו את זרועותיהם כדי לחקות רוח הנושבת בשיערה של הנערה והיוו תזכורת נוקבת להגבלות החלות על נשים איראניות. ניקה שחקרמי האיראנית בת ה-16, נעלמה בספטמבר לאחר שצולמה עומדת על פח אשפה הפוך, מניפה את מטפחת הראש שלה, ברקע להבות המחאה.
אם אתם בניו יורק, תוכלו לראות את עבודותיהם של אמני “העיניים על איראן” בפארק עד ה-1 בינואר 2023.
הקהל המתאסף בעיר כולל תושבים מגוונים מניו יורק ומבקרים מכל העולם. נערה שהדגל האיראני מצויר על שתי לחייה סיפרה ל-CNN, כי משפחתה ברחה מאיראן לפני עשרות שנים, מחשש שירדפו בשל היותם יהודים. היום היא כמהה להיות שם – אבל בינתיים, לפחות, החלום שלה פשוט בלתי אפשרי “יותר מהכל, אני רוצה להעניק לבני עמי את אותו חופש שהיה לי מזל לקבל, כי המשפחה שלי ברחה משם. אם הם לא היו עושים זאת, איך היו נראים חיי כיום?”
השם של מיזמי המחאה האמנותיים “Baraye”, הוא באנגלית “For” והוא שיר ויראלי שהלחין הזמר האיראני שרווין האג’יפור, שהפך להמנון למחאה ברחבי העולם, כמו גם מיצב אמנותי שכתוב על קיר בפארק הפונה לאו”ם, כאשר האותיות ב”Baraye” מורכבות משמות של אנשים שנרצחו במחאה באיראן מאז מותה של אמיני.

 

לכל הכתבות בקטגוריית אמנות
+כתבות מומלצות
פסלי הבגדים של הצמד Guerra de la Paz
אמנות
פסלי הבגדים של הצמד Guerra de la Paz
                   
גן הקסמים של הפסל Bruno Torfs מאוסטרליה
אמנות
גן הקסמים של הפסל Bruno Torfs מאוסטרליה
שריפה ענקית שהתלקחה ב-2009, כילתה את הגן שיצר, אבל טורפס, שניצל מהלהבות, אמר שהן
האמנית Sachiko Abe  גוזרת נייר וגוזרת, גוזרת, גוזרת
אמנות
האמנית Sachiko Abe גוזרת נייר וגוזרת, גוזרת, גוזרת
האמנית גילתה את התכונות המדיטטיביות של חיתוך הנייר, בתהליך רגוע ומוקפד, במוסד לטיפול בנפש.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*