בבסיס סודי של צה"ל, יושב סמ"ר וסורק את האינטרנט כדי למצוא מידע מודיעיני. הוא מומחה אינטרנט ביחידה מובחרת של צבא ההגנה לישראל, המתמקד במחקר בקוד פתוח המאפשר קבלת החלטות ברמה גבוהה ואף יכול להגיע לשולחנו של ראש הממשלה. הוא גם אוטיסט.

הוא, כמו כ-150 אחרים, לא במקרה בצה”ל. הוא נרשם לתוכנית ראשונה מסוגה שממקמת אנשים אוטיסטים בצבא כדי לנצל את כישוריהם היקרים. הוא אומר שהוא מסוגל להתמודד עם עבודת מודיעין ארוכה ומתישה טוב יותר מרבים אחרים ושהוא היה הכי פרודוקטיבי כשנתנו לו רשימות מטלות.
פרויקט קוד פתוח טיפוסי של צה”ל, כרוך בסריקת רשתות חברתיות ואתרים שונים למידע על כל דבר, מהשפעת הסנקציות על הכלכלה האיראנית ועד לגודל הארסנל של חיזבאללה.
שגרת העבודה היומיומית שלו נקטעת לפעמים על ידי “גירוי” – התנהגות הקשורה לעתים קרובות לאוטיזם, כמו חזרה על מילים, צלילים או תנועות, כדי להתמודד עם לחץ. הוא נוטה לנפנף בידיו כשהוא נרגש או המום “זה דחף, כמו למצמץ,” הוא אומר.
בישראל, בני נוער אוטיסטים פטורים משירות צבאי, בהגיעם לגיל 18. המשרתים הם בוגרי “רואים רחוק” תכנית חדשנית שנוסדה בשנת 2013, כדי להתאים בין צעירים על הספקטרום האוטיסטי, לבין מקצועות צבאיים הזקוקים לכוח אדם.
טל ורדי, מוותיקי המוסד שסייע בהקמת התוכנית, מבהיר שזה לא מעשה צדקה. “אף אחד לא רוצה שמישהו יעשה להם טובה”, אמר ורדי ומתאר את התוכנית כמועילה הדדית לצה”ל, לאנשים עם אוטיזם ולמשפחותיהם.
מתנדבים אוטיסטים משובצים ליחידות שבהן הם נחשבים כבעלי יתרון יחסי – בדרך כלל מודיעין צבאי, תחום שישראל מייחסת לו ערך גבוה במיוחד.
בתמורה להתנדבות, למתגייסים עם אוטיזם מוצעת הכשרה, רכישת מיומנויות וקשרים שיכולים לעזור להם להגיע לעתיד עצמאי בעבודה במקצועות אזרחיים.
חטיבות צבאיות בבריטניה, ארה”ב וסינגפור, כמו גם תעשיות אזרחיות בישראל, גילו עניין בפיתוח המודל. עד כה גויסו במסגרת התכנית לצה”ל למעלה מ-300 חיילים המשרתים ב-27 יחידות שונות. היחידה הראשונה שגייסה מתנדבים מהתוכנית הייתה יחידת 9900 המסווגת והיוקרתית. מפקד היחידה אומר כי פנו אליו בזמנו כדי לשלב בוגרי קורס לתצלומי אוויר ב”רואים רחוק” והוא הסכים למרות שהוא מודה שלא ממש ידע מה זה אוטיזם באותו זמן.

 

 

 

 

 

לכל הכתבות בקטגוריית השראה
+כתבות מומלצות
המדומיין ניראה אמיתי, אצל האמנית Alex Prager
השראה
המדומיין ניראה אמיתי, אצל האמנית Alex Prager
  הקריירה של הצלמת והקולנוענית זוכת האמי, החלה בצורה צנועה, כאשר התחילה לצלם בגיל
מסע הפרסום המוזר והפלאי של יום השנה ה-45 לבלט הונג קונג
השראה
מסע הפרסום המוזר והפלאי של יום השנה ה-45 לבלט הונג קונג
מסעות הפרסום של הבלט של הונג קונג, תמיד הפתיעו במקוריותם המפתיעה: לציון יום השנה
פרארי אמריקאית: Corvette 2024
השראה
פרארי אמריקאית: Corvette 2024
בסרט “Wild at Heart”, אומר sailor (ניקולאס קייג’) על מעיל עור הנחש שהוא לובש:

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*