המוזיאון הערבי לאמנות עכשווית יפתח בסחנין. המוזיאון הינו יוזמה משותפת של בלו-סימיון פיינרו ואביטל בר-שי, מנהלי המוזיאון, יוזמי ואוצרי הביאנלה הים-תיכונית בסחנין בשיתוף עיריית סחנין,  ומטרתו יצירת מציאות חדשה של שיתוף פעולה בין יהודים לערבים.

 

ראאד-בואיה-(2)

 

AMOCA הינו מוזיאון ראשון מסוגו המוקם בעיר ערבית בישראל, שיציג אמנים מובילים מישראל ומהעולם, כאשר למוזיאון אוסף של למעלה מ-200 יצירות אמנות עכשווית בינלאומית. מטרת המוזיאון הינה הצגת אמנות מקומית ובינלאומית עכשווית, תוך קידום שלום והידברות באמצעות פעילויות אמנות ובניית אמון הדדי תוך חיזוק ערכים של שוויון, הדדיות, דיאלוג אנושי ודו-קיום בין קהילות הנתונות בסכסוך ותוך שימת דגש על רב-תרבותיות, יצירה אמנותית, כבוד האדם, חזון ותקווה לעתיד טוב יותר.
המוזיאון מתארח בבנין איגוד ערים בית נטופה – המרכז הסביבתי. המוזיאון יפתח את ממד הניידות, יחשוף יצירות אמנות של מיטב האמנים מהארץ והעולם באזורים שונים בגליל ובפריפריה ויתארח במקומות שאינם חשופים לתערוכות אמנות עכשווית. המוזיאון פותח את שעריו בסחנין במטרה להנגיש את האמנות העכשווית לאוכלוסיה הערבית והיהודית הגרה באזור, תוך הצגת אמנות במגע ישיר עם אנשים ובשיתוף פעולה איתם, אמנות שיוצרת קשרים בממד המקומי והבינלאומי. החזון של AMOCA הוא ליצור הידברות, מפגש ושיתוף פעולה בין יהודים לערבים באמצעות האמנות העכשווית, בפרויקטים מחוללי שינוי, במטרה ליצור במה לבניית אמון הדדי וישוב סכסוכים בדרכים חלופיות. בדומה לתפישה זו, יפתח במקום מרכז לישוב וניהול סכסוכים: “בית אלסולח”, שיהווה מקום של הדברות ומציאת פתרונות והסכמות בין צדדים. שילוב זה של AMOCA, מוזיאון ערבי לאמנות עכשווית, והמרכז ליישוב סכסוכים הוא ביטוי של רצון ליצור פעילות משותפת המבוססת על הצורך בקבלת האחר, תוך הגברת המודעות לגישות חלופיות, להדברות והסכמה.
את חזון המוזיאון הגו פיינרו ובר-שי לאחר שהשיקו ב-2013 בסחנין את הביאנלה הים-תיכונית השנייה. המוזיאון יפתח ב-17 ביוני הודות לשיתוף פעולה עם עיריית סחנין ומאזן גנאים, ראש עיריית סחנין.

התערוכה הפותחת את המוזיאון תיקרא HIWAR (חיוואר). למילה שתי משמעויות עיקריות בערבית: היא מתארת שיחה בין שני אנשים או יותר, ובנוסף במיוחד בהקשר פוליטי היא מתארת תהליך שבו שתי קבוצות או יותר מקיימות שיח, חופשי מעוינות, במטרה להגיע להסכמה בנושא כלשהו. אלה אותם שני המובנים של המילה העברית “דו-שיח”. חיוואר, דו-שיח, דיאלוג הוא תהליך שמאפשר לאנשים, לרוב בקבוצות קטנות, לחלוק את נקודות המבט וההתנסויות שלהם בבעיות קשות. הוא אינו שואף לנצח בוויכוח או להגיע להסכמה, אלא להבין וללמוד לפרק סטריאוטיפים, לבנות אמון ולאפשר לאנשים להיפתח לנקודות מבט השונות משלהם. דו-שיח יכול להניב – ולרוב אכן מניב – הן עשייה אישית והן שיתוף פעולה.  חיוואר, דו-שיח, דיאלוג הוא מסע שמחולל שינוי בהבנת האחר. בתערוכה יוצגו מבחר יצירות של אמנים ישראלים ובין–לאומיים מאוספי המוזיאון ומאוספים פרטיים בשיח חזותי ותוכני.
בין האמנים המציגים: מרינה אברמוביץ’, משה גרשוני, לארי אברמסון, יאניס קונליס, שירין נשאט, עביר עטאללה, מוחמד סעיד קאלאש, יוהנס ווגל, ראאד בואיה, הרמן ניץ’, הודה ג’אמל, מוניר פאטמי, מחמוד בדרנה, בותינה אבו מלחם, מיכה אולמן, אסד עזי, דני קרוון, נידאל ג’בארין, זוהדי קאדרי, ראני זראוי, דוד וקשטיין, אנג’ליקה שר, מהדי ג’ורג’ לאלו, אדל אבדסמט, מנשה קדישמן ועוד.
עם פתיחת מוזיאון AMOCA, ישיק המוזיאון תכנית אירוח אמנים שתעודד אמנים ישראלים ובינלאומיים להתארח ולהתגורר במקום כדי לחלוק חוויות ולהעביר סדנאות אמן ויצירה בקהילה. כמו כן, עתיד המוזיאון להשיק תכנית חינוכית לקהילה. אירועי הביאנלה הים-תיכונית ימשיכו להתקיים וישולבו בתכנית האמנותית של המוזיאון.

שעות פתיחה: א’-ה’ 10:00-16:00 (בימי חג הרמדאן, 18.6-20.7, בימי א’-ה’ בשעות 10:00-14:00). טל-04-8235789. כתובת: רח’ דוחא 100, סחנין (סמוך לאיצטדיון דוחא)

אתר: MEDITERRANEANBIENNALE.COM

 

לכל הכתבות בקטגוריית חדשות
+כתבות מומלצות
באי הקטן הזה ביפן, אנשים חיים מעל 100. הנה איך.
חדשות
באי הקטן הזה ביפן, אנשים חיים מעל 100. הנה איך.
גבר אוקינאווי ממוצע חי 80 שנה ונשים 86 (זה בערך 6 שנים יותר מהממוצע
שלוש שותפות חדשות במשרד ישר אדריכלים
חדשות
שלוש שותפות חדשות במשרד ישר אדריכלים
  השותפות החדשות: רוני שימל, דנה לאונר, שירלי אדיב. העמיתות (אסוסייט): מיכל אורן, עדי
תלמידים יצרו הצללה סרוגה מרהיבה ובת קיימא, בספרד
חדשות
תלמידים יצרו הצללה סרוגה מרהיבה ובת קיימא, בספרד
ההצללה עשויה מבד ממוחזר והיא משתרעת על שטח של 500 מ”ר. הפרויקט נוצר לאחר שהמחלקה

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*