לזכרה של הנערה המבוגרת בעולם: האשה עם המשקפיים עם המסגרת השחורה הגדולה, אשר במשך למעלה ממאה שנה, סקרה את העולם בביטחון עצמי של אישה שדחתה את המוסכמות וקבעה סגנון משלה לכולם. היא ניצלה כל הזדמנות שנקרתה בדרכה, לממש את עצמה - מתערוכות אמנות יוקרתיות ועד שערי מגזינים, קו קוסמטי, סרט תיעודי, חוזה דוגמנות גדול בגיל 97 ובובת ברבי שנעשתה בדמותה. היה לה סגנון אישי משלה והיא לה התרשמה משמות של מעצבים. היא שמחה לחטט בשווקי פשפשים באותה מידה כמו בחנויות יוקרתיות, אחר פריטי אופנה יוצאי דופן. היו לה 2.9 מיליון עוקבים באינסטגרם אך היא הביעה זלזול במדיה החברתית. פעם התבקשה אפפל להגדיר את יחסה לחיים בשלוש מילים בלבד “Only one trip,” היא אמרה ואז היא הוסיפה עוד כמה: “Might as well live it up.”

 

 

Iris Apfel מקווינס, ניו יורק, טיפחה במהלך 40 השנים האחרונות, סגנון עיצוב אישי, שנון ומיוחד להפליא. היא מתלבשת באקלקטיות, עם צבעים עזים, משקפיים ותכשיטים ענקיים – ובעיצוב האופנה והטקסטיל שלה מפגינה כישרון כזה, שהמחלקה לאופנה במוזיאון הנחשב  The Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute, הקדיש לה תערוכת יחיד Rara Avis: Selections from the Iris Barrel Apfel Collection. זה היה ב-2005 ואפפל הייתה אז בת 84. “המקוריות שלה מתגלה בערבוב של אופנות גבוהות ונמוכות – אופנה עילית של Dior עם שוק הפשפשים, לבוש כנסייתי מהמאה ה-19 עם מכנסיים בהדפס עור לטאה של דולצ’ה וגבאנה”, כתב המוזיאון בקטלוג התערוכה.
אפפל לעומת זאת, כינתה עצמה בפשטות ובהומור עצמי “כוכבנית גריאטרית geriatric starlet”.

 

 

הישישה הססגונית, עשתה את דרכה עד לתהילת המיינסטרים, לאחר שיצרנית בובות הברבי, גילמה את דמותה בבובת ברבי יחידה במינה, מעוררת השראה עם התכונות איתן מזוהה גם ברבי – הסגנון הייחודי שלה, רוח היזמות והעצמאות שלה. עד אז, היא השיקה בשנת 1950 וניהלה את Old World Weavers, חברה בינלאומית לייצור בדים, עם בעלה המנוח, קרל אפפל. השניים היו אז נשואים טריים ונשארו נשואים במשך 68 שנים. הם היא אחראים על כל הטכסטיל שעטו חללי הבית הלבן ועבדו עם תשע ממשלות, מהארי טרומן ועד ביל קלינטון.

 

 

קשה למצוא מישהי שמתאימה יותר להגדרה של Late bloomer מאשר אפפל. “העבודה הגדולה הראשונה שלי בתחום היופי והאופנה הגיעה כשהייתי בת תשעים”, מספרת אפפל בספר שהוציאה. היא פיתחה קולקציית איפור וקוסמטיקה במהדורה מוגבלת “אני הדוגמנית הכי מבוגרת שעיטרה אי פעם קמפיין קוסמטיקה גדול”, היא אומרת. קו המוצרים של אפפל עצמה Rara Avis, נמכר באותה שנה ברשתות הקניות וכלל כל מיני תכשיטים גדולים וצבעוניים.

 

 

בשנת 2014 יצא לאקרנים סרט תיעודי על חייה של אפל, שנקרא בפשטות “Iris”, הופק על ידי הקולנוען התיעודי המפורסם אלברט מייזלס והיה מועמד לפרס האמי ב-2017.

 

 

 

 

לאחר כמעט מאה שנה בשטח, התובנות ודברי החוכמה של אפפל על הזדקנות, אינדיבידואליות והצלחה, ראויות להיקרא בספר שלה. למשל, אם יש משהו שמרגיז את האשה בת המאה הזו, זו תחושת ה”מגיע לי” של הצעירים כיום. “הצעירים כיום לא רוצים לא ללמוד ולא שילמדו אותם; הם לא רוצים להתחיל מלמטה; כולם פשוט רוצים שטיח אדום למשרד משלהם”, אומרת אפפל “זה מזעזע. זה דור של אנשים שלוחצים על כפתורים. המכשירים האלה הם הדם שזורם בחיים שלהם. כל מה שהם עושים זה ללחוץ על כפתור ולקבל תשובה” והיא מוסיפה “כל דבר שמגיע בקלות לא ממש שווה, בכל מקרה. הרגע המכונן שלי היה ביום שבו הבנתי שאין ארוחות חינם, את משלמת על הכל – לא רק בכסף – אלא בזמן, בניסיון, באהבה, בכאב, את משלמת בדרך כלשהי. לא יצא לך חינם. אם תקבלי משהו בחינם, הוא לא יהיה שווה כלום”.

 

 

 

אז הנה 10 סודות להצלחה מאפפל, כפי שהיא מסכמת ומנדבת בספרה (מתאים לנשים וגברים):

1. אל תהיו אובססיביות לגבי הגיל שלכן “אני אף פעם לא חושבת על הגיל שלי. זה רק מספר. העבודה מוסיפה לי בריאות, אני אוהבת את מה שאני עושה ואני משקיעה בזה את הלב והנשמה שלי. כנראה שאתן לא אוהבות להזדקן, אבל מה האלטרנטיבה? זו הרי המציאות. תחבקו אותה”.

 

 

2. בחרי בן זוג שחוגג איתך את ההצלחות שלך. היא מספרת על בעלה קרל, שמת ב-2015 בגיל 100 “ההומור והנדיבות שלו היו אגדיים. עשינו כמעט הכל ביחד. עידודו ותמיכתו הבלתי מעורערת אפשרו את ההצלחה שלי”.

 

 

 

 

3. כשמשהו מרגש אותך, לכי על זה “מעולם לא ציפיתי שאנשים ידעו את שמי או יזהו את הפנים שלי, שיכנו אותי אייקון אופנה, שמוזיאונים יציגו את הבגדים והאביזרים שלי. לא ציפיתי להיות פריזנטורית של חברת קוסמטיקה בשנות התשעים שלי…” כותבת אפפל “לא ציפיתי אף פעם לשום דבר. אני פשוט עושה דברים מהבטן. אם משהו נשמע מרגש ומעניין אני עושה את זה. צריך הרבה אנרגיה וכוח לעשות דברים חדשים, זה מאוד מעייף לגרום לדברים לקרות, ללמוד איך לשלוט בהם במיומנות, לדחוק הצידה את המחסומים והפחדים. לכן רוב האנשים מעדיפים פשוט ללכת עם הזרם; זה הרבה יותר קל. אבל זה לא מאוד מעניין”.

 

 

4. “כדי להישאר צעירה, את צריכה לחשוב צעיר, עם חושי הומור, סקרנות והתפעלות – הם שומרים אותך צעירה, פתוחה לאנשים ודברים חדשים, מוכנה להרפתקה נוספת. אני מחזיקה בשיא בתור הנערה המבוגרת ביותר בעולם ואני מתכוונת לשמור על זה”.

 

 

5. תחשיבי את דעתך יותר מאשר מה אחרים חושבים “מעולם לא ניסיתי להשתלב. זה לא שיצאתי מגדרי כדי להיות מורדת או לעשות דברים שלא היו מקובלים חברתית. אבל אם את צריכה להיות הכל עבור כל האנשים, את בסופו של דבר תהי ‘כלום’ לאף אחד. האופן שבו אני מתלבשת עשוי להיות ‘שונה’ או ‘אקסצנטרי’ עבור אנשים שמרגישים צורך לתייג, אבל זה לא מדאיג אותי. אני מתלבשת בשביל עצמי. כשאת לא מתלבשת כמו כולם, את לא צריכה לחשוב כמו כולם”.

 

 

 

6. “עם כל זאת, אל תבודדי את עצמך, יש הבדל בין להיתפס כמקורית ולהיות מקובלת, אפילו אהובה על כך, לבין להיתפס כשונה, אאוטסיידרית וממורמרת על כך. את יכולה לקבל את העוגה שלך וגם לאכול אותה.”

 

 

7. כסף לא קונה הצלחה “אם את מאושרת, מצאת אהבה, מוקפת באנשים טובים, עושה את מה שאת אוהבת ומעניקה בחזרה לאחרים, זו הצלחה. למכור את הנשמה שלך תמורת כסף זה לא שווה את המחיר האמיתי שאת משלמת – לא לי, בכל מקרה”, אומרת אפפל.

 

 

8. להתלבש בסגנון לא אומר שאת צריכה להוציא הרבה כסף “להתלבש בסגנון זה לא ללבוש בגדים יקרים. את יכולה להיות עשירה, עם מלתחה יקרה ויחד עם זאת אין לך סטייל בכלל. את יכולה ללבוש את הקוטור העדכני ביותר, לנעול נעליים שעולות עשרת אלפים דולר – ולהיראות כמו עץ ​​חג המולד”, היא כותבת “זה לא מה את לובשת אלא איך את לובשת את זה. אני נהנית לענוד צמידים שעלו לי שלושה דולרים בדיוק כמו ללבוש בגדים יקרי ערך – ואני אוהבת לערבב גבוה ונמוך, לחבר דברים יחד כדי ליצור לבוש עם רוח שמרגשת אותי. כשאת מנסה להתאמץ כדי שיהיה לך סטייל, לא יהיה לך נוח, תרגישי בתחפושת, כאילו הבגדים נכנסים לחדר לפני שאת נכנסת. אני ממליצה אז לנטוש את כל העניין. עדיף להיות מאושרת מאשר לבושה טוב”.

 

 

 

9. כל אתגר גדול כדאי להתחיל בצעד אחד קטן “את נכשלת רק אם את לא מנסה”, אומרת אפפל “מעולם לא חשבתי שאני לא יכולה לעשות משהו כי אני אישה. צריך פשוט לעשות, גם אם זה צעד קטן. בתשעים וקצת שנות חיי בכוכב הלכת הזה, יישמתי את הפילוסופיה הזו לחיים והיא מעולם לא איכזבה אותי”.

 

 

10. אל תעמידי פנים שאת צעירה יותר ממה שאת “אין שום דבר רע בקמטים. כשאת מבוגרת, לנסות להיראות צעירה יותר מגילך זה טיפשי ואת לא מרמה אף אחד. עם את בת שבעים וחמש ואת עושה מתיחת פנים, אף אחד לא יחשוב שאת בת שלושים”, היא אומרת.

לכל הכתבות בקטגוריית תרבות
+כתבות מומלצות
הקברים האלגנטיים והירוקים בדרום קוריאה
תרבות
הקברים האלגנטיים והירוקים בדרום קוריאה
  תלי הקבורה, המכונים tumuli, הם מבנים אדריכליים ייחודיים, בצורת תלי עפר אלגנטיים מכוסי
זרנוקי מים לכיבוי אש, בוקעים מגגות בתים בכפרים ביפן
תרבות
זרנוקי מים לכיבוי אש, בוקעים מגגות בתים בכפרים ביפן
  מאחר והמגורים בעיירות של האזור, הם בבתי סכך קש, בסגנון גאשו מהמאה ה-11,
העיר התת-קרקעית הסודית, שהסתתרה מתחת ליקבי השמפניה בצרפת
תרבות
העיר התת-קרקעית הסודית, שהסתתרה מתחת ליקבי השמפניה בצרפת
    העיר העתיקה Reims, אשר מסביבה עשרות אלפי דונמים של כרמים, עתירה היסטוריה.

2 תגובות

  • Chery הגיב:

    האשה הזאת עוררה בתוכי את הסטייל שהיה חבוי בי. היא באמת מעוררת ומוארת באור יקרות שעולה ” גרושים” אבל בסטייל…

  • ורד הגיב:

    איזו אישה מדהימה! מעוררת השראה. יהי זכרה ברוך.

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*