בעיצוב מחודש של דירה חדשה במגדל מגורים תל-אביבי, ניכרת דווקא הפשטות, התשוקה והכבוד שרוכשים המעצבים לחומרים הטבעיים וההתנסות היצירתית בהם.

_DSC2965AAA copy

דירה חדשה במגדל חדש בתל אביב, בת 5 חדרים, בשטח של כ- 110  מ"ר, תוכננה מחדש מן היסוד, למשפחה של זוג הורים ושלושה ילדים, בגילאי גן ובית ספר. משפחה חמה, פעילה, אנרגטית ושמחה. ההורים הם אנשי העולם הגדול, בעלי מודעות לעיצוב ותרבות ואהבה למוסיקה. תכנונה המקורי של הדירה היה צפוף וסגור ומטרת המעצבים הייתה לייצר פתיחות ומרחב מקסימליים, הן בתוך החלל והן בקשריו עם החוץ וליצור תחושת מרחב בחלל, הגדולה מממדיה הפיסיים האמיתיים של הדירה ולייצר תפיסת חלל חדשה.
הקונספט העיצובי שנבחר לתכנון דירה זו – Balanced: בחלל אחד מתקיים דו- שיח של כנות חומרית וצורנית מנוגדת – בין פראי למהוקצע, בין הומוגני לטקסטורלי, בין גולמי לאלגנטי, בין נטרלי לדומיננטי, בין סימטרי לא- סימטרי, בין היעדרות לנוכחות, בין הידור לאיפוק, בין פורמלי לא- פורמלי  ויצירת האיזון ביניהם –  Balanced. הבחירות והשילובים נעשו בהקפדה ודיוק, במינונים מאוזנים. נבחרו אלמנטים המרככים את הקונטרסט, תוך יצירת קומפוזיציה מדויקת וסינרגיה ליצירת שפה עיצובית אחת, אחידה ומגובשת.
התוצאה מבטאת, את מבוקשם של דיירי הבית: שיח הרמוני נעים לעין עם אמירה אישית וייחודית וחוויה מקורית ומפתיעה. דיירי הבית בקשו לא"לעשות רושם" אלא לעצב נכון: עם רגישות, עיצוב אינטליגנטי, שיש בו חוכמה וייחוד אך יחד עם זאת "בגובה העיניים" ושאינו אופנתי או טרנדי.

_DSC2861AAA copy

_DSC2885AAA-B copy

_DSC2894AAA copy

נכנסים לדירה דרך מבואה שמולה שתי חזיתות שביניהן עמוד תומך. החזיתות עוצבו כדלתות העשויות ברזל שחור, משולבות בפליז ובמראות כהות ליצירת הכפלה של חלל המבואה ויצירת רפלקט של האור בו. דלת אחת מובילה למאסטר הורים המופרד ואינטימי מאגף שאר החדרים. הדלת השנייה הינה דלת לארון מעילים.
המרחב הציבורי והאירוח תוכנן כחלל פתוח שבמרכזו אלמנט עיצובי מרכזי, הנמתח לכול אורך החלל. האלמנט המרכזי עשוי מברזל טבעי ועוצב בניקיון צורני המקנה לו עדינות ואלגנטיות המאזנת את החומריות שלו בנוכחותו ועוצמתו החזקה. האלמנט מייצר הפרדה בין האגף הציבורי לפרטי ויחד עם היותו אלמנט עיצובי מרכזי, המייצר מערכת קשרים בירה כולה, הוא גם מאוד פונקציונלי – המעטפת החיצונית מסתירה בתוכה יחידות אחסון רבות, שהיה חשוב כל כך לדיירי הבית,
המעטפת מעוצבת ממודולציית מלבנים ומרובעים מברזל טבעי, היוצרת מראה חזיתות אחיד שאינו מסגיר איפה קיימת דלת פתיחה לארון, או יחידה קבועה לצד מלבנים או מרובעים פתוחים, העשויים מברזל צבוע בצבע שחור והחורגים ממישור המעטפת ומייצרים קומפוזיציה של גלוי מול נסתר. האלמנט המרכזי מכיל בתוכו פינת עבודה גלויה ומעבר דרכו אל חדרים נוספים.

_DSC2871AAA copy

_DSC2876AAA copy

_DSC2942AAA copy

_DSC2933AAA copy

_DSC2927AAA-B copy

_DSC2927AAA copy

_DSC2957AAA copy

נעשה שימוש בחומרים טבעיים, כמו בשילובי ברזל במראהו הטבעי, לצד הבלטות ומסגרות מברזל צבוע בשחור כחומר דומיננטי בנוכחות שלו. התכנון אוזן וגובה בחומריות מצומצמת וטבעית בלבד, החוזרת על עצמה בכול חללי הדירה –  שילוב של ברזל ופליז, עץ אלון בגוון מעושן ובגוון מושחר ואבן טבעית.

_DSC2899AAA copy

_DSC3005AAA copy

_DSC2973AAA copy

_DSC2982AAA copy

_DSC2914AAA copy

_DSC2903AAA copy

_DSC2977AAA copy

_DSC2881AAA copy

_DSC2923AAA copy

לצד האלמנט המרכזי הדומיננטי, המטבח נטרלי, בהיר ומאופק. הוא משלב יחידות פתוחות וסגורות. יחידות האחסון הסגורות בצבע אפוקסי בהיר, עוצבו בטקסטורה צורנית נקייה ורגועה של קוים ליניאריים אנכיים וישרים במקצב משתנה. יחידת האחסון המרכזית מסתובבת מגבולות המטבח לפינת האוכל וממשיכה למבואה נוספת. היחידות הפתוחות של המטבח חופו בפורניר באלון בצבע שחור ושולבו במידוף מרחף מברזל שחור. לצד טקסטורת הקווים הליניאריים הסימטרית וההומוגנית, מוקם שולחן אוכל שתכנן במיוחד, משתי פלטות שנפרסו מגזע עץ בקווי המתאר האותנטיים שלו, שנצבעו בשחור והדפנות, בחלקן הצר של השולחן, נצבעו בצבע כחול פטרול. רגלי השולחן עשויות מפליז ופוגשות את רצפת הפרקט שרוצפה אף היא ביישום טקסטורלי במנח "הריבון". המנורה מעל פינת האוכל, גם לה טקסטורת קוים ליניאריים.

_DSC3009AAA-B copy

_DSC2999AAA copy

_DSC2996AAA copy

_DSC3019AAA copy

_DSC3024AAA copy

_DSC3028AAA copy

_DSC2820AAA copy

בחלל אחד שולבו טקסטורות שונות ובאמירה חזקה שמופיעה ב"משטחים גדולים" ובמלאכת מחשבת. השימוש בטקסטורה כמוטיב עיצובי, מופיע בשימושים שונים, בוורסיות מגוונות וברמות גימור שונות ומקנות לחלל עושר עיצובי, אווירה חמה, ייחודית ומזמינה.

_DSC2947AAA copy

_DSC2961AAA copy

הסלון – השולחנות הסלוניים, גם הם ב- custom made  בצורניות שונה, האחת אמורפית ופראית ממשטח אבן בזלת והשנייה עגולה ממשטח פליז. ספת ה- love seat מבד קטיפה בצבע כחול כהה. הכורסא שמולה הינה כורסא "מתנדנדת", ספה עמוקה, נוחה ומזמינה  – מארג הרהיטים של  הסלון נבחר ככזה המייצר איזון בין פורמלי ללא- פורמלי וברוח זו גם נבחרו האלמנטים המשלימים והאומנות.

_DSC3045AAA copy

המרפסת – ריצוף הדק ממשיך את רצפת הפרקט שבדירה, הריהוט שנבחר למרפסת אף הוא משלב מתכות, עץ ובד לצד צמחייה מגוונת השופעת מכדים דקורטיביים.

_DSC3039AAA copy

המבואה העוברת דרך האלמנט המרכזי מובילה לחדר רחצה כללי ולחדר שינה של הבת.
החומריות של חדר הרחצה ממשיכה כמו בשאר הבית ומבוססת שילובי אבן טבעית אפורה ואבן קררה ועץ וכך גם בחדר הרחצה של ההורים ביחידת המאסטר. ארונות המשטחים עוצבו על רגלי ברזל שחור שחזיתם גם היא בטקסטורה ליניארית בקומפוזיציה אחרת.
התכנון אוזן וגובה בחומריות מצומצמת וטבעית בלבד החוזרת על עצמה בכול חללי הדירה –  שילוב של ברזל ופליז, עץ אלון גוון מעושן ובגוון מושחר ואבן טבעית.החומר הטבעי ביד היוצר: עושר חומרי טבעי שנכנס לתוך קומפוזיציה מדויקת. עיקר השימושים, בשלשת החומרים הטבעיים – מנעד מתכות, עץ ואבן משולבים בגיוון חומרי, מופיעים במשטחים ובמסות גדולות, בעיבודים שונים, במלאכת מחשבת, בשכבות, בגושים, חומרים אותנטיים בטקסטורות טבעיות כשלכול חומר טבעי שפה משלו, העובדת בסינרגיה מלאה עם השפות של החומרים האחרים. בתהליכי היישום בחומרים הטבעיים, נעשה שימוש בתהליכי ייצור ידניים, יהמשלבים אומנות מלאכת יד מסורתית של יוצרים מקומיים.

אושרי אבירם ודנה קושמירסקי –תכנון ועיצוב פנים
www.oshridana.com
צילום – עודד סמדר