יום שני בחג הפסחא, הוא Śmigus-dyngus, כלומר "יום שני רטוב", חגיגה שנחגגת בפולין. אירועי החג המסורתיים פשוטים: הבנים שופכים מים על הבנות וכך זה עד היום, עוד מתקופות פגאניות לפני הספירה.

בכפרים בפולין, היו גוררים את הנערות ומשליכים אותן לנהר, אך הן יכלו “לפדות” עצמן, על ידי מתן ביצים מצוירות (פיסאנקי), סמל מאגי לבריאות ושפע. כיום, את החג חוגגים שני המינים, השופכים מים זו על זה וההפך, באותו היום. זאת למרות, שיום שלישי, היינו למחרת, הוא על פי המסורת יום הנקמה של הבנות, אשר טובלות את הבנים במים.
בפולין, בנות מתעוררות מוקדם ביום שני הרטוב, כי אחרת יעירו אותן עם דלי של מים. בעבר, נהגו בכפרים לעתים, להשליך נערות עם מיטתן לנהר. כיום, לא מעט נערות נחבאות באותו יום, כדי להישמר יבשות. החג מתרחש כיום בכל הארץ, בבתים, בקרב משפחות או באוניברסיטאות.
למרות שהחג מזוהה עם פולין, הרי שמסורות דומות קיימות גם בתאילנד (סונגקראן), ליטא וסלובקיה. בפולין זהו חלק מפסטיבל הפסחא הנוצרי, תחילת האביב הפולני, למרות שחלקים מפולין עדיין מכוסים בשלג בתקופה זו.
תיירים המבקרים בעונה זו בפולין, כולם כעת בסיכון להירטב, לא משנה מי אתה, או איפה אתה עשוי להיות ביום שני של חג הפסחא. תמיד יכול להגיח מישהו פתאום מהשיחים עם דלי מים ורוקן אותו עליך. מומלץ לכל באותו יום, לא לשאת חפצי ערך או מוצרי אלקטרוניקה, דרכונים, מסמכים חשובים, מחשבים ניידים וטלפונים חכמים. שנית, לא להתלבש בסטייל ולהסתפק בטישירטס וג’ינס בלויים וגם לדאוג לבגדים רזרביים.

 

 

 

 

לכל הכתבות בקטגוריית השראה
+כתבות מומלצות
האשה בבוגאטי הירוקה, שהפכה לסמל של האר-דקו
תרבות
האשה בבוגאטי הירוקה, שהפכה לסמל של האר-דקו
  אחד מסמלי האר-דקו המכוננים, הוא הדיוקן העצמי של Tamara de Lempicka, לבושה בירוק
ארמון האמנות הסודי שהקים אאוטסיידר ב-Birkenhead, אנגליה
תרבות
ארמון האמנות הסודי שהקים אאוטסיידר ב-Birkenhead, אנגליה
  במשך 30 שנה עמל חובב האמנות היצירתי, כדי להמיר את ביתו השכור לווילה
Le château Laurens
תרבות
Le château Laurens
לורנס מימן את שיפוץ הווילה מהון משירש מבן דוד עשיר, שהיה ברון. למרות שלא היה

כתיבת תגובה

הוספת תגובה חדשה, האימייל לא יוצג באתר*